Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

tedibir kararı için mahkemeye başvurdum fakat mahkeme tarihini ileriye attılar

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-01-2010, 14:06   #1
Konuk

Varsayılan tedibir kararı için mahkemeye başvurdum fakat mahkeme tarihini ileriye attılar

ben 30 ekim tarihinde eşimden şiddet gördüğüm için polise başvurdum ve sağlık raporu alıp şikayetçi oldum tedbir kararı istedim, mahkeme 2 mart a tarih verdi. 2 gün önce tekrar eşim tartışma çıkardı ve yine darp etti fakat ben şikayetçi olmadım çümkü eşim özel sektörde çalışıyor ve ikinci bir şikayette ceza evine gireceği söylendi. şimdi eşime boşanma davası açacağım ama çocuğumun velayeti ve nafaka ile ilgili çekincelerim var. 10 aylık bir oğlum var ve ben eğitim fakültesi 3. sınıfta okuyorum. eşimin brüt maaşı 2750 tl. eşimin daha öncedende bana ve yakınlarıma karşı hakaretlerini içeren telefon ses kayıtları var elimde. böyle bir durumda çocuğumun velayeti ve alabileceğim nafaka tutarı ile ilgili bilgi verirseniz ve izleyeceğim yol konusunda yön gösterirseniz çok sevinirim.böyle bir durumda kanuni işlem süresi ne kadar sürer? teşekkür ederim...
Old 17-01-2010, 21:33   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Koruma kararının derhal ve şiddet gerçekleşmeden verilmesi gerekir:

Şiddet uygulanması sebebi ile aile mahkemesine başvurdunuz ve hemen tedbir kararı verilmeyerek mart ayına duruşma günü verildi ise:

4320 Sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanunun amacı,aile bireylerini diğer aile bireyinin şiddetinden korumaktır.

Bu nedenle konuma talep edilmesi üzerine,hukuk uygulayıcılarının yapması gereken şey;şiddet henüz gelişmeden koruma kararı vermektir.

Şiddet gerçekleştikten sonra verilen koruma kararı aslında öncesinde karar verilmediğinden izin verilen şiddettir.
yasanın amacı ile bu durum bağdaşmaz.

Sizin anlattığınız durumda,şiddet öncesi değil ,üstelik şiddet gerçekleştikten sonra ve artık şiddetin uygulandığının raporla belgelenmesi sonucunda koruma kararı verilmesi gerekirken verilmemesi kabul edilebilir bir durum değildir.

Sonrsaında gerçekleşen ve sizin şikayet etmediğiniz ikinci şiddet ,eğer ilk başvurnuz koruma kararı ile sonuçlansaydı gerçekleşmeyecekti.Eğer koruma kararı verilmiş olsaydı,gerçekleşen ikinci şiddet kararın ihali anlamına gelecekti.

Kararın derhal verilmeyerek mart ayına duruşma tarihi belirlenmesi yasanın kötü uygulanması niteliğindedir.

2-Koruma kararını en kısa yoldan alma:Koruma kararları en yakın aile mahkemesine başvurarak talep edilebilir.

Elbette koruma kararı şikayet sırasında savcılıktan da istenebilir,fakat savcılık da dosyayı aile mahkemesine göndereceği için gecikmelere meydan vermemek amacıyla doğrudan aile mahkemesine başvurmak daha uygun bir yoldur.
(şiddete ilişkin bilgi ve ihbar alan savcılıklar bu durumu aile mahkemesine kendiliğinden bildirmek ve koruma kararı istemekle de yükümlüdürler)

3-Boşanma davası sırasında tayin edilecek nafaka miktarı:

Dava açılmakla hakim dava süresince geçerli olacak tedbirleri almakla yükümlüdür.Müşterek konutta dava süresince kimin kalacağı,eşyalardan kimin yararlanacağı,eşlerin geçim için yapacağı parasal katkı miktarı henüz dava açılmadan hakimce karara bağlanabilir.

Bu konularda hizlica karar verilmesi için mevcut durumu ayrıntıları ve özellikle belgeleri ile dava açılırken dosyaya koymakta yarar bulunmaktadır.Örneğin hemen nafakaya karar verilmesi için diğer eşin gelirini gösteren belgeler dosya içinde olursa karar vermeye yardımcı olacaktır.

Aksi durumda mali ve sosyal durum araştırması sonrasına karar verilmesi olasılığı ortaya çıkabilir.

Miktar konusunda ise hakim tarafların durum ve ihtiyaçlarına dosyadaki delillere göre karar verecektir.Önceden bir oran belirtmek mümkün değildir.

10 aylık bir çocuğun velayetinin özel bir engel yoksa anneye verilmesi beklenir.

Diğer yandan şiddet uygulayan kişiye velayetin verilmesi de beklenmemelidir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi