Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kira Kontratında Sadece "TÜFE ORANINDA" artış belirlenmesi halinde dikkate alınacak oran hangisi olmalıdır?

Yanıt
Old 16-02-2024, 23:17   #1
ozanozsavas

 
Varsayılan Kira Kontratında Sadece "TÜFE ORANINDA" artış belirlenmesi halinde dikkate alınacak oran hangisi olmalıdır?

Kıymetli Meslektaşlarım öncelikle hepinize merhabalar. Sağlıklı günler ve hayırlı işler diliyorum.

Elimdeki bir dosyada kira artış oranının neye göre yapılacağı hususunda sorun yaşıyorum.

Kontratta kira artışı "devlet istatistik enstitüsünün açıklayacağı tüketici fiyat endeksine göre (T.Ü.F.E.) olacaktır" şeklinde kararlaştırılmış.

Lakin tüfede 12 aylık ortalama ve geçen yılın aynı ayına göre olacak şekilde iki türlü veri var.

Biz bugüne kadar hep 12 aylık ortalamaya göre zam yapmışız fakat bu hesabın doğru olup olmadığı konusunda çekincelerim var zira sözleşmede hangi tüfenin uygulanacağı açıkça yazılmadan, sadece tüfe yazıp geçmiş emlakçı.

Şimdi ben kira artışlarını hesaplarken hangisini esas alacağım? Her yıl hangi oran düşükse onu baz alır isek kira bedeli şu an ödenenden düşük çıkıyor. Amacım 13 örnek takibe gelen itirazın kaldırılması ve tahliye davası açmak.

Cevaplarınız ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla.
Old 17-02-2024, 09:03   #2
Admin

 
Varsayılan

BK 344/1 gereğince uygulanacak oran oniki aylık ortalamadır.

Ve bir an için tersi düşünülse (veya sözleşmede daha yüksek bir oran kararlaştırılmış olsa) bile aynı kanun maddesine göre artış oranının TÜFE oniki aylık ortalamaları geçen kısmı geçerli olmayacaktır:

"Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında tüketici fiyat endeksindeki oniki aylık ortalamalara göre değişim oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir."
Old 17-02-2024, 12:24   #3
ozanozsavas

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Admin
BK 344/1 gereğince uygulanacak oran oniki aylık ortalamadır.

Ve bir an için tersi düşünülse (veya sözleşmede daha yüksek bir oran kararlaştırılmış olsa) bile aynı kanun maddesine göre artış oranının TÜFE oniki aylık ortalamaları geçen kısmı geçerli olmayacaktır:

"Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında tüketici fiyat endeksindeki oniki aylık ortalamalara göre değişim oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir."

Üstadım yardımınız için çok teşekkür ederim. Lakin 12 aylık tüfe ortalaması, geçen yılın aynı ayına göre tüfe oranından ekseriyetle daha yüksek.

Buradaki belirsizlikten dolayı kiracının lehine olan oranın uygulanması durumu beni korkutuyor. Bu konuda düşünceniz nedir?
Old 19-02-2024, 16:45   #4
av.metehanaydın

 
Varsayılan

Meslektaşım merhaba;
Sorunuzda kira kontratındaki Tüfe ibaresinin tam olarak nasıl hesaplanacağına ilişkin bir sorununuz olduğunu yazmışsınız ama TBK geçici 2.maddeye göre kira zam oranı %25'i geçememektedir. takip veya dava açarken tüfeyi değilde bu %25 oranını kullanmanızı öneririm.
Dava konusu taşınmaz işyeri ise 12 aylık ortalamanın (daha yüksek olan) kullanılması gerektiğini düşünüyorum.
İyi çalışmalar dilerim.
Old 19-02-2024, 16:56   #5
ozanozsavas

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan av.metehanaydın
Meslektaşım merhaba;
Sorunuzda kira kontratındaki Tüfe ibaresinin tam olarak nasıl hesaplanacağına ilişkin bir sorununuz olduğunu yazmışsınız ama TBK geçici 2.maddeye göre kira zam oranı %25'i geçememektedir. takip veya dava açarken tüfeyi değilde bu %25 oranını kullanmanızı öneririm.
Dava konusu taşınmaz işyeri ise 12 aylık ortalamanın (daha yüksek olan) kullanılması gerektiğini düşünüyorum.
İyi çalışmalar dilerim.

Merhabalar üstadım, yanıtınız için çok teşekkür ederim.

Konu taşınmaz iş yeridir.

Sözleşmede açık ve net hangi tüfe'nin uygulanacağının belirlenmemiş olması halinde kiracının lehine olanın uygulanacağı hususu benim aşırı pimpirikliliğimden mi aklımda yer etmiş acaba?
Old 19-02-2024, 18:15   #6
av.metehanaydın

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan ozanozsavas
Merhabalar üstadım, yanıtınız için çok teşekkür ederim.

Konu taşınmaz iş yeridir.

Sözleşmede açık ve net hangi tüfe'nin uygulanacağının belirlenmemiş olması halinde kiracının lehine olanın uygulanacağı hususu benim aşırı pimpirikliliğimden mi aklımda yer etmiş acaba?

Açıkçası kiracının lehine olan oranın uygulanacağına ilişkin bir karar bilmiyorum ama bir karar bulursam en kısa zamanda göndermeye çalışacağım.
Old 20-02-2024, 10:29   #7
Av.OHD

 
Varsayılan

Sayın meslektaşım, kira alacağına uygulanacak artırım da bir önceki ayın on iki aylık tüfe ortalaması ile belirlenen oran baz alınmalıdır. örnek ile şu şekilde açıklayayım;

2020 Haziran ayı kira başlangıç tarihi ise yıllara göre yapılacak zam oranları:

2021 Mayıs on iki aylık tüfe ortalaması,
2022 Mayıs on iki aylık tüfe ortalaması,
.
.
.
şeklinde olmalıdır.
Old 21-02-2024, 10:01   #8
moltisanti

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan ozanozsavas
Üstadım yardımınız için çok teşekkür ederim. Lakin 12 aylık tüfe ortalaması, geçen yılın aynı ayına göre tüfe oranından ekseriyetle daha yüksek.

Buradaki belirsizlikten dolayı kiracının lehine olan oranın uygulanması durumu beni korkutuyor. Bu konuda düşünceniz nedir?

Sözleşme boşluğu - sözleşmenin yorumlanması noktasında bir problem olduğu anlaşılıyor.

Kanaatimce tarafların bu konuyu açıkça düzenlememesi sebebiyle kanun koyucunun TBK 344'te getirdiği kıstasların uygulanması yönünde zımni bir mutabakatı olduğu kabul edilmelidir.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
5 yıllık yapılan kira sözleşmesinde "kontrat bitiminde...artış oranı" ifadesinin değerlendirilmesi zeynep ar Meslektaşların Soruları 3 01-04-2020 15:13
"Tapu iptali ve tescil" mi, yoksa sadece "Tescil" mi? bilecikspor Meslektaşların Soruları 9 03-08-2012 15:10
tahliye talebinde bulunmaksızın Örn 13 tebliği ve borçlunun "kira ilişkisini inkar eden" itirazı halinde... kapbana Meslektaşların Soruları 3 31-03-2011 18:43
TÜFE'de esas alınacak oran av.zuhala Meslektaşların Soruları 7 15-01-2009 11:38


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03438091 saniyede 16 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.