Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İfraz İŞlemİ Nasil Yapilir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-09-2010, 23:54   #1
Av. Eugen Huber

Varsayılan İfraz İŞlemİ Nasil Yapilir?

Değerli meslektaşlarım. Müvekkil, 1967'de 1788 ada 205 parselde kayıtlı arsa alıyor. Sonra son tapu kaydında şu yazıyor: "2238 ada 1 parselin 3290 sayılı yasa gereği ifrazından tescil edildi." Ve arsa bu kez 2567 ada 16 parsel adını almış. Bu mümkün müdür? Yani hem önceki adı: 1788 ada 205 parsel olacak hem de 2238 ada 1 parselin ifrazından sonra bu sonuç çıkacak?
Teşekkür ederim.
Old 24-09-2010, 13:03   #2
M.SERDAR DEMİRTAŞ

İmar planına uygun ifraz gerçekleştirilebilir.Bu durumu belediye başkanlığından öğrenebilirsiniz.
Old 24-09-2010, 13:11   #3
Hüseyin Kılıç

Alıntı:
Yazan Av. Eugen Huber
Değerli meslektaşlarım. Müvekkil, 1967'de 1788 ada 205 parselde kayıtlı arsa alıyor. Sonra son tapu kaydında şu yazıyor: "2238 ada 1 parselin 3290 sayılı yasa gereği ifrazından tescil edildi." Ve arsa bu kez 2567 ada 16 parsel adını almış. Bu mümkün müdür? Yani hem önceki adı: 1788 ada 205 parsel olacak hem de 2238 ada 1 parselin ifrazından sonra bu sonuç çıkacak?
Teşekkür ederim.

Sayın Meslektaşım,

Parselin geçmişine bakarsanız birden fazla ifraz olduğunu ve son ifrazda 2235 Asa 1 Parsel iken son durumu almış olduğunu göreceksiniz. Küçük bir ihtimal de parselin bulunduğu bölgede mahalli sınınrlar değişmiş ve yeni mahallede oradaki parsel numarasını almış olabilir. İlgili belediyeden, kadastro müdürlüğünden ya da tapu kayıtlarından geriye dönük araştırma yaparak durumu netleştirebilirsiniz.

Saygılarımla...
Old 24-09-2010, 13:14   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Eugen Huber
Teşekkür ederim.

Bu kadar bilgiyle doğru yanıt vermek çok zor. Öncelikle tapu müdürlüğünden taşınmazın "geldi"sine bakın. Parsel ne gibi işlemler görmüş, onu öğrenmek lazım.
Old 24-09-2010, 18:03   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Bu kadar bilgiyle doğru yanıt vermek çok zor. Öncelikle tapu müdürlüğünden taşınmazın "geldi"sine bakın. Parsel ne gibi işlemler görmüş, onu öğrenmek lazım.

Ben mesajıma başlarken hiç cevap yoktu. Bir telefon geldi ve sonra mesajı tamamladım. Ama şimdi Kim Forumda sayfasını incelerken, bir üyenin bu forumu okuduğunu görüp, "ne yazmıştım" diye bakınca, benden önce 2 sayın üyenin daha cevabını gördüm.

Özellikle Sayın Kılıç'ın mesajıyla benzer mesaj yazmışım. Onu görseydim, yazmazdım. Mesajına atıf dahi yapmamışım. Kendisinden özür diliyorum.
Old 25-09-2010, 11:51   #6
Hüseyin Kılıç

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Ben mesajıma başlarken hiç cevap yoktu. Bir telefon geldi ve sonra mesajı tamamladım. Ama şimdi Kim Forumda sayfasını incelerken, bir üyenin bu forumu okuduğunu görüp, "ne yazmıştım" diye bakınca, benden önce 2 sayın üyenin daha cevabını gördüm.

Özellikle Sayın Kılıç'ın mesajıyla benzer mesaj yazmışım. Onu görseydim, yazmazdım. Mesajına atıf dahi yapmamışım. Kendisinden özür diliyorum.

Estağfirullah sayın meslektaşım. İki doğru bir doğrudan daha etkilidir. Böylelikle meslektaşımız daha da çok istifade etmiş olabilir. İşlerinizde kolaylıklar diliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi