Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

6098 sayılı Borçlar Kanunumuz'a göre kira artışı

Yanıt
Old 05-11-2012, 11:35   #1
AV.ESR

 
Varsayılan 6098 sayılı Borçlar Kanunumuz'a göre kira artışı

Değerli Meslektaşlarım,

Yeni yürülüğe girmiş Borçlar Kanunumuz'un 344. maddesine ilişkin bir sorumu sizinle paylaşmak ve değerli görüşlerinizi almak istiyorum.

Müvekkilim bir işyeri kiralıyor. Kira süresini 5 yıl olarak kararlaştırmışlar. Kira bedelinin artışının ise her yıl %10 olacağını yazmışlar. Müvekkil yerin harabe olduğunu bu yüzden 3.500 TL ile kiraya başlandığını ancak kendisinin ilgili yere 200.000 (İki Yüz Bin) Türk Lirası masraf yapacağını kirayaverenin 5 yıl içerisinde kira artışını sözleşmeden farklı olarak çok fazla yükseltebileceği konusunda tedirgin. İleride kira tespit davası açarak kira bedelinin daha fazla olmasını talep edebilr mi? Yeni Borçlar Kanunumuz'un 344. maddesi kira artış talebinin üfe oranından yüksek olamamak şartı ile emsal değerlere göre belirlenir demiş. ( Civardaki kira bedelleri 7000 Bin Türk Lirası civarında) Siz değerli meslektaşlarımın bu konudaki fikrini almak istedim.

Şimdiden teşekkürler.
Old 05-11-2012, 11:46   #2
feyzaday

 
Varsayılan

Kira sözleşmesi 5 yıl olarak belirlenmiş, yeni BK ya göre bu süre dolmadan kira artışı talep edilemez. BK daki yenilik şöyle, örneğin kira sözleşmesi 10 yıllık, bu on yıl domadan da 5. yılın sonunda kira artışını kiraya veren talep edebiliyor ancak beş yıldan önce bir artış talebi söz konusu değildir.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
6098 Sayılı Borçlar Yasasına Göre İcra Dosyasına Kefil Alabilmek İçin Kefil Olan kişinin eşinin muvafakatı gerekir mi ? tiryakim Meslektaşların Soruları 45 05-04-2017 10:43
6570 sayılı kanuna göre yapılan kira sözleşemleri sirdilemma Meslektaşların Soruları 1 05-11-2012 11:44
6098 sayılı Borçlar Kanunu’nun, kira ve kira sözleşmeleri maddeleri 8 yıl ertelendi tiryakim Hukuk Haberleri 11 10-07-2012 12:03
6098 sayılı Borçlar Kanunu Madde 100 ile ilgili yefe Meslektaşların Soruları 7 26-06-2012 16:28
KİTAP TANITIMI: 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun Getirdiği Değişiklikler ve Yenilikler - Genel Hükümler Av. Dr. Umut Yeniocak Ticari Duyurular 0 25-06-2011 13:45


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03258991 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.