Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

6098 sayılı Borçlar Kanunu Madde 100 ile ilgili

Yanıt
Old 25-06-2012, 15:13   #1
yefe

 
Varsayılan 6098 sayılı Borçlar Kanunu Madde 100 ile ilgili

Arkadaşlar kolaylıklar diliyorum herkese Yeni Borçlar Kanunu madde 100 de madde metninde emredici bir hüküm var bu 818 sayılı Borçlar Kanunu madde 84 te yer almayan emredici bir hüküm var.Metin şöyle;
"1. Kısmen ödemede
MADDE 100 - Borçlu, faiz veya giderleri ödemede gecikmemiş ise, kısmen yaptığı ödemeyi ana borçtan düşme hakkına sahiptir. Aksine anlaşma yapılamaz.
Alacaklı, alacağın bir kısmı için kefalet, rehin veya başka bir güvence almış ise, borçlu kısmen yaptığı ödemeyi, güvence altına alınan veya güvencesi daha iyi olan kısma mahsup etme hakkına sahip değildir.
"
Eski Kanunun 84. maddesinde bu emredici hüküm olmadığından bahisle bir seçimlik haktan bahsedebiliyorduk.Şimdi "aksine anlaşma yapılamaz" hükmü gereğince kısmi ödemelerin hepsi anaparadan mı düşülecek artık kısmi ödemeler fer'ilere mahsup edilemeyecek mi?
Bu konudaki yorumlarınızı merakla bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler.
Old 25-06-2012, 15:35   #2
Av.Cengiz Aladağ

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan yefe
Arkadaşlar kolaylıklar diliyorum herkese Yeni Borçlar Kanunu madde 100 de madde metninde emredici bir hüküm var bu 818 sayılı Borçlar Kanunu madde 84 te yer almayan emredici bir hüküm var.Metin şöyle;
"1. Kısmen ödemede
MADDE 100 - Borçlu, faiz veya giderleri ödemede gecikmemiş ise, kısmen yaptığı ödemeyi ana borçtan düşme hakkına sahiptir. Aksine anlaşma yapılamaz.
Alacaklı, alacağın bir kısmı için kefalet, rehin veya başka bir güvence almış ise, borçlu kısmen yaptığı ödemeyi, güvence altına alınan veya güvencesi daha iyi olan kısma mahsup etme hakkına sahip değildir.
"
Eski Kanunun 84. maddesinde bu emredici hüküm olmadığından bahisle bir seçimlik haktan bahsedebiliyorduk.Şimdi "aksine anlaşma yapılamaz" hükmü gereğince kısmi ödemelerin hepsi anaparadan mı düşülecek artık kısmi ödemeler fer'ilere mahsup edilemeyecek mi?
Bu konudaki yorumlarınızı merakla bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler.

Sayın yefe,

Alıntı:
Yazan yefe
Şimdi "aksine anlaşma yapılamaz" hükmü gereğince kısmi ödemelerin hepsi anaparadan mı düşülecek artık kısmi ödemeler fer'ilere mahsup edilemeyecek mi?

Maddenin "Aksine anlaşma yapılamaz." eki dışında 818 sayılı B.K. 84'den farkı yoktur. Madde metni zaten sorunuza yanıt veriyor (Gözden kaçırdığınız yeri koyulaştırıyorum.):

Alıntı:
MADDE 100 - Borçlu, faiz veya giderleri ödemede gecikmemiş ise, kısmen yaptığı ödemeyi ana borçtan düşme hakkına sahiptir. Aksine anlaşma yapılamaz.
Old 25-06-2012, 16:01   #3
meiko

 
Varsayılan

Sayın Cengiz Aladağ, "Aksine anlaşma yapılamaz" değişikliğiyle sanki cümlenin başına borçluya seçimlik bir hak sunulduğu ancak sonunda ise bu emredicidir dendiği düşüncesindeyim...

Buradaki asıl sıkıntı şu; "Aksine anlaşma yapılamaz" cümlesi bence BK.84'den farkı yoktur dediğiniz cümleyi oldukça farklılaştırmıştır. Eski kanun sanki alacaklıyı korurken yeni yasa maddesi borçluyu korumaya çalışmıştır.

Bu konuda 1 temmuzdan itibaren açacağımız icra takiplerinde kısmi ödeme olursa illaki anaparadan mı düşeceğiz? yoksa borçlu kısmen para getirirse ve anaparadan düşmek istiyorum demezse hesaplamayı ne şekilde yapacağız?
Old 25-06-2012, 16:11   #4
Av.Cengiz Aladağ

 
Varsayılan

İki metni altalta yazdığımızda, dil sadeleştirmesi ve ek tümce dışında fark olmadığı açık. Borcluyu koruyan, ek tümcedir.

Eski B.K. 84/1: Borçlu faiz veya masrafları tediyede gecikmiş değil ise kısmen icra eylediği tediyeyi resülmale mahsup edebilir.

Yeni B.K. 100/1: Borçlu, faiz veya giderleri ödemede gecikmemiş ise, kısmen yaptığı ödemeyi ana borçtan düşme hakkına sahiptir. Aksine anlaşma yapılamaz.
Old 25-06-2012, 16:42   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

 
Varsayılan

Alıntı:
"1. Kısmen ödemede
MADDE 100 - Borçlu, faiz veya giderleri ödemede gecikmemiş ise, kısmen yaptığı ödemeyi ana borçtan düşme hakkına sahiptir. Aksine anlaşma yapılamaz.

Bu hükmün aksine bir düzenleme yapılsaydı nasıl yapılabilirdi?

Şöyle olabilir mi?:
Borçlu, faiz veya giderleri ödemede gecikmemiş olsa bile, kısmen yaptığı ödemeyi ana borçtan düşme hakkına sahip değildir!

Kanun koyucu böyle bir sözleşme hükmü yazılmış ve kabul edilmiş olsa dahi, BK.100. maddede yer alan emredici kanun hükmü nedeniyle bu hüküm geçersizdir diyor.
Old 26-06-2012, 14:09   #6
yefe

 
Varsayılan

"Bu hükmün aksine bir düzenleme yapılsaydı nasıl yapılabilirdi?

Şöyle olabilir mi?:
Borçlu, faiz veya giderleri ödemede gecikmemiş olsa bile, kısmen yaptığı ödemeyi ana borçtan düşme hakkına sahip değildir!"


Üstad ilginize teşekkür ederim. Ben de tam olarak bunu sormak istemiştim aslında. Kanun Koyucu buradaki iradesinde ;Borçluyu korumak ve bunu güçlendirmek amacıyla ek tümceyi eklemiş aslında... 1 Temmuz dan sonraki takiplerimizde de eski Borçlar Kanunundaki madde 84 uygulaması aynen devam edecek sanıyorum.....
Old 26-06-2012, 14:48   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan yefe
"Bu hükmün aksine bir düzenleme yapılsaydı nasıl yapılabilirdi?

Şöyle olabilir mi?:
Borçlu, faiz veya giderleri ödemede gecikmemiş olsa bile, kısmen yaptığı ödemeyi ana borçtan düşme hakkına sahip değildir!"


Üstad ilginize teşekkür ederim. Ben de tam olarak bunu sormak istemiştim aslında. Kanun Koyucu buradaki iradesinde ;Borçluyu korumak ve bunu güçlendirmek amacıyla ek tümceyi eklemiş aslında... 1 Temmuz dan sonraki takiplerimizde de eski Borçlar Kanunundaki madde 84 uygulaması aynen devam edecek sanıyorum.....

Evet, icra takiplerinde değişen bir şey olmayacak. Borçlu ödemede gecikmiş ise, yapılan kısmi ödeme masraf ve faize mahsup edilebilecektir.
Ödeme gecikmemiş ise zaten ana paradan düşülecektir.
Old 26-06-2012, 16:28   #8
yefe

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Evet, icra takiplerinde değişen bir şey olmayacak. Borçlu ödemede gecikmiş ise, yapılan kısmi ödeme masraf ve faize mahsup edilebilecektir.
Ödeme gecikmemiş ise zaten ana paradan düşülecektir.

İlginize teşekkürler durum netleşmiş oldu en azından
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
HMK 115/2 ve yeni Borçlar Kanunu 158 Madde ilgili midir? avenginakbaba Meslektaşların Soruları 2 26-03-2017 12:46
Borçlar Kanunu 213.Madde - Giderim borcu ve kapsamı ile ilgili bir soru aytax Hukuk Soruları 11 18-11-2011 09:43
KİTAP TANITIMI: 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun Getirdiği Değişiklikler ve Yenilikler - Genel Hükümler Av. Dr. Umut Yeniocak Ticari Duyurular 0 25-06-2011 13:45
Borçlar Kanunu madde 113/2 ile ilgili avukat.derviş.yıldızoğlu Meslektaşların Soruları 3 03-04-2010 21:47


THS Sunucusu bu sayfayı 0,05964303 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.