Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

henüz cirolanmamış senedin kaybedilmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-04-2011, 18:45   #1
limpid

Varsayılan henüz cirolanmamış senedin kaybedilmesi

merhabalar

müvekkile sattığı malın bedeli olarak kestiği faturaya karşılık malen kaydı olan bono veriliyor. düzenleyen malı alan şirket bonoyu müvekkilin emrine düzenlemiş. müvekkil şirket henüz cirolamadan bu senedi senet kayboluyor. bu senet karşılığı olarak düzenleyene makbuz vs. verilmedi bilgisini tarafıma ilettiler. ancak her ihtimale karşı müvekkilce bu senede karşılık olarak makbuz verildiğini kabul edersek ilerde alacağımızın temini açısından en doğru yol hangisidir? savcılığa senedin zayi olduğunun bildirilmesi ileride düzenleyen açısından faydalı olacaktır ancak müvekkilimin senette herhangi bir cirosu mevcut değildir. fakat bu senede karşılık makbuz verdiği için senet kendisinde kabul edilecek. bu konuda fikrlerinizi bekliorum.
Old 29-04-2011, 13:16   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan limpid
merhabalar

müvekkile sattığı malın bedeli olarak kestiği faturaya karşılık malen kaydı olan bono veriliyor. düzenleyen malı alan şirket bonoyu müvekkilin emrine düzenlemiş. müvekkil şirket henüz cirolamadan bu senedi senet kayboluyor. bu senet karşılığı olarak düzenleyene makbuz vs. verilmedi bilgisini tarafıma ilettiler. ancak her ihtimale karşı müvekkilce bu senede karşılık olarak makbuz verildiğini kabul edersek ilerde alacağımızın temini açısından en doğru yol hangisidir? savcılığa senedin zayi olduğunun bildirilmesi ileride düzenleyen açısından faydalı olacaktır ancak müvekkilimin senette herhangi bir cirosu mevcut değildir. fakat bu senede karşılık makbuz verdiği için senet kendisinde kabul edilecek. bu konuda fikrlerinizi bekliorum.

Hasımsız senet iptal davası açacaksınız. Çek ve senetlerin kaybolması halinde neler yapılabileceğini birden fazla forumda tartıştık. Arama butonunu kullanarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca, senedin ciro edilmemesi müvekkilinizin aleyhine değil, lehine bir husustur.
Old 29-04-2011, 14:18   #3
limpid

teşekkür ederim sayın ergin,

cironun olmaması elbette lehimize en azından bu durumda sevindirici tek husus senedin vadesi ağustosta ödemeden men talepli açarsam davayı mahkeme belli bir teminata karar verecek. o zamana kadar dava sonuçlanır mı acaba? teminatsız olarak bu işi halletmek daha mı doğrudur karar veremedim?
Old 29-04-2011, 14:26   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan limpid
teşekkür ederim sayın ergin,

cironun olmaması elbette lehimize en azından bu durumda sevindirici tek husus senedin vadesi ağustosta ödemeden men talepli açarsam davayı mahkeme belli bir teminata karar verecek. o zamana kadar dava sonuçlanır mı acaba? teminatsız olarak bu işi halletmek daha mı doğrudur karar veremedim?

Sanırım bahsettiğim linklere bakmadınız. Çok farklı bir davadan söz ettim. Ben senet iptal davası açmalısınız, dedim. Siz ise,(sanırım)menfi tespit davasından söz etmektesiniz.
Old 02-05-2011, 12:53   #5
limpid

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sanırım bahsettiğim linklere bakmadınız. Çok farklı bir davadan söz ettim. Ben senet iptal davası açmalısınız, dedim. Siz ise,(sanırım)menfi tespit davasından söz etmektesiniz.

sayın ergin cevabınız için teşekkür ederim. ben de zayi nedeniyle senet iptali davasından bahsediyorum. bahsetmiş olduğum teminat da 669. maddede belirtilen muhatabı ödemeden men etmek için mahkemenin belirleyeceği teminattı. ancak bizim senetler nama yazılı olduğu için bizden başkası cirolamadığı sürece sorun olmayacak. ancak sahte imza ve kaşe kullanılarak cirolanıp muhataba gidilirse belki ödeme yapar diye iptalle beraber men kararı da almak istiyorum ilerde uğraşmamak için. vadesi ağustosta. bu davanın ne kadar süreceğini tahmin edemediğimden bu davayı açıp da sonuçlandıran tecrübeli meslektaşlarımdan ne kadar sürdüğünü öğrenip eğer kısa ise ödemeden men talep etmeden teminatsız olarak bu işi bitirmek istemiştim. beni neden yanlış anladığınızı inanın ben de anlamadım yinede teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi