Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Yardım istiyorum

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-04-2024, 08:06   #1
Kendihalinde

Varsayılan Yardım istiyorum

Merhabalar ben bir konu danışmak istiyordum. Yardımcı olursanız çok sevinirim
Söyleki 1 sene oldu evleneli Yaşadığım maddi manevi psikolojik siddetle artik boşanmak istiyorum karşı tarafa güvenim kalmadı . Bu birliktelik icinde köy yerine bir prafabrik ev , birde araba alındı ( Not : benim maaşım her zaman ondan fazlaydı)
Ve bu araba benim evlenmeden daha önce olan altınlarımla ve düğünde ziynet eşyaları ile alındı benim üzerime olacaktı anı kararla haber vermeden kendi üzerine almış, bana ait olması gereken araç eşimin üzerine oldu. ve şuan bana hiçbir şekilde vermiyor aracı kullanamıyorum. Bana devretmesini istediğimde güvenmiyorum arabayı yakarım yinede vermem diyor ve boşanmayi onayliyor ama ortak mal oldugunu dile getiriyor
Ben ortak mal olarak paylaşılsin istemiyorum çünkü daha öncesinde emeğim var bunu nasıl ispatlayabilirim akil verirmisiniz ?
Old 14-04-2024, 11:05   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Eşinizle boşanmanın sonuçları konusunda anlaşma sağlanmıyorsa boşanma davasının çekişmeli olarak açılması ve bu davada eşinizin boşanmaya yol açan olaylarda kusurlu olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir.

2- Evlilik süresince edinilen ve eşiniz adına kaydedilen mallara evlilik öncesi veya kişisel malınız olan takılarınızla yapmış olduğunuz somut katkı sebebi ile
değer artış payı ve bu miktar dışında kalan bölümün yarısı oranında da katılma alacağınız hesaplanabilecektir.

Boşanma davası ve mal rejimi tasfiye alacağı davasını aynı tarihte açabilir ve dava konusu taşınmaz ve araç kayıtlarına tedbir isteyebilirsiniz.

Mal rejimi tasfiye davasında eşinizden malın kendinize devrini isteme olanağı yoktur. Siz sadece para alacağı isteyebilirsiniz. Eşiniz mal olarak borcunu ödeyebilir veya anlaşarak malın size devrine karar verilmesini isteyebilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi