Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Davadan kısmi feragat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-05-2024, 19:16   #1
bettercallahmet

Varsayılan Davadan kısmi feragat

Herkese merhaba, iyi çalışmalar diliyorum. Araştırdığım ancak net bir sonuca varamadığım sorunumla alakalı yardımınızı rica ediyorum. Muris muvazaasına dayalı tapu iptal ve tescil kabul olmaması durumunda tazminat talepli (belirsiz alacak davası olarak açtım) talebiyle taşınmazlardan birinin bulunduğu yerde açtığım davada tapu iptal ve tescilini istediğim bir taşınmazdan vazgeçmek istiyorum. Vazgeçmek istediğim taşınmaz yetki yönünden davamı ikame ettiğim taşınmaz.

Bildiğim kadarıyla talep sonucumu daraltmak kısmi feragat hükmünde. Bu şekilde talebimin bir kısmından feragat etmem nedeniyle davalı taraf lehine bir vekalet ücreti hükmedilir mi? Davalı taraf ileride feragat ettiğim taşınmaza ilişkin harcı tamamlayabilir mi?

Diğer sorum feragat etmek istediğim taşınmaz davada yetkili mahkemeyi belirlediğim taşınmazdı. Bu talebimden vazgeçmem durumunda mahkeme yetkisizlik kararını derhal vermeli midir?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 16-05-2024, 13:00   #2
Yücel Kocabaş

1.Yargıtay, talebin daraltılmasını bildirdiğiniz gibi ,kısmi feragat olarak değerlendirmektedir. Birden fazla taşınmaz hakkında açılan davada,bu şekilde talebin bir kısmından feragat edilmesi halinda karşı taraf lehine vekalet ücretine hükmedilecektir.

Karşı taraf lehine hükmedilecek vekalet ücreti harcı yatırılmış değer üzerinden hesaplanır.Feragat beyanı kesin hüküm gibi sonuç doğurur(HMK m.311) ve karşı tarafın ve mahkemenin muvafakine bağlı olmadan, etkisini tek yanlı irade beyanının bildirilmesi ile gösterir . (m.309/2)

Bu yönden,vekalet ücretinin tayininde, feragatin bildirildiği andaki peşin harcı ödenmiş dava değeri esas alınır. Beyan yapılıp kesin hüküm sonucu ortaya çıktıktan sonra ,feragat edeilen taşınmaz için yargılamaya devam edilerek, karşı tarafın veya hakimin beyan veya iradesi ile gerçek değerin bulunup harcın tamamlanıp vekalet ücretinin gerçek değer üzerinden hesaplanamayacağı kanısındayım.

2.HMK m.12/3'e göre, birden fazala taşınmaza ilişkin davalar taşınmazlardan birinin bulunduğu yerde açılabilir ise de, burada kesin yetki sözkonusudur. Yetki durumu her aşamada ileriye sürülebileceği gibi hakim tarafından res'en dikkate alınır.Yetkili mahkemeyi belirleyen taşınmaz hakkındaki davadan feragat edilince,geri kalan taşınmazlara ilişkin davanın o mahkemede görülmesini gerektirir hukuki neden ortadan kalktığı için, mahkemece geri kalan taşınmazlar yönünden yetkisizlik kararı verilir diye düşünüyorum.
Old 16-05-2024, 13:28   #3
Av. Erdem Akçay

Alıntı:
Yazan Yücel Kocabaş
1.Yargıtay, talebin daraltılmasını bildirdiğiniz gibi ,kısmi feragat olarak değerlendirmektedir. Birden fazla taşınmaz hakkında açılan davada,bu şekilde talebin bir kısmından feragat edilmesi halinda karşı taraf lehine vekalet ücretine hükmedilecektir.

Karşı taraf lehine hükmedilecek vekalet ücreti harcı yatırılmış değer üzerinden hesaplanır.Feragat beyanı kesin hüküm gibi sonuç doğurur(HMK m.311) ve karşı tarafın ve mahkemenin muvafakine bağlı olmadan, etkisini tek yanlı irade beyanının bildirilmesi ile gösterir . (m.309/2)

Bu yönden,vekalet ücretinin tayininde, feragatin bildirildiği andaki peşin harcı ödenmiş dava değeri esas alınır. Beyan yapılıp kesin hüküm sonucu ortaya çıktıktan sonra ,feragat edeilen taşınmaz için yargılamaya devam edilerek, karşı tarafın veya hakimin beyan veya iradesi ile gerçek değerin bulunup harcın tamamlanıp vekalet ücretinin gerçek değer üzerinden hesaplanamayacağı kanısındayım.

Üstadım, dün bir meslektaşın sorusu üzerine şuradaki mesajınızı iletmiştim. Bu mesajda belirttiğiniz gibi feragat halinde, dava belirsiz alacak davası olarak açılamayacağı için vekalet ücretinin keşifle ortaya çıkan değer üzerinden hesaplanması mı gerekir yoksa dava açılışında belirtilen ve harcı ödenen dava değeri üzerinden mi?
Old 16-05-2024, 19:26   #4
Yücel Kocabaş

Alıntı:
Yazan Av. Erdem Akçay
Üstadım, dün bir meslektaşın sorusu üzerine şuradaki mesajınızı iletmiştim. Bu mesajda belirttiğiniz gibi feragat halinde, dava belirsiz alacak davası olarak açılamayacağı için vekalet ücretinin keşifle ortaya çıkan değer üzerinden hesaplanması mı gerekir yoksa dava açılışında belirtilen ve harcı ödenen dava değeri üzerinden mi?

Tapu iptali ve tescil davasında feragat halinde karşı taraf lehine hükmedilecek vekalet ücretinin tayininde uygulanacak kural: "feragat halinde karşı taraf lehine hükmedilecek vekalet ücreti , taşınmazın değeri keşfen tespit edilip harcı da ikmal edilmiş ise, harcı yatırılmış keşfen tespit edilen değer üzerinden , aksi halde dava dilekçesinde belirtilen değer üzerinden hesaplanır." Şeklindedir.

https://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=105327 linkinde 2 sıra numarasında yayınlanan cevabımda ; "Tapu iptali davasının belirsiz alacak davası olarak açılması mümkün olmadığından bu davada taşınmazın (sırf harç ve vekalet ücreti için ) keşfen tespit edilecek değeri esas alınacak" diye yazmışım.

Yukarıdaki linkteki beyanımda;düşüncemi ayırıma gitmeksizin, genel bir ifade ile eksik olarak ifade etmiş olabilirim.( Dikkati ve uyarısı için Av. Erdem Akçay'a teşekkür ederim. Gerekli güncellemeyi ve açıklamayı anılan linkte yaptım.)

Buradaki soruda ise, harcın henüz tamamlanmamış olduğu aşamada davadan feragat edileceği açıklandığından, karşı tarafın itirazı ile harcın tamamlananıp, keşfen değer üzerinden vekalet ücretinin hesaplanamayacığına (dolayısı ile bu durumda vekalet ücretinin dava dilekçesindeki değer üzerinden hesaplanacağına )işaret ettim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi