Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

zeka geriliği mevcut olan şahsı bilerek evlendiren anne babadan tazminat istenir mi?

Yanıt
Old 26-09-2007, 11:52   #1
Av.akın

 
Varsayılan zeka geriliği mevcut olan şahsı bilerek evlendiren anne babadan tazminat istenir mi?

Kadın olan müvekkil boşanma davası açtıktan sonra dosyayı bana getirdiler.Yapılan incelemede davalı kocanın hafif düzeyde mental retardasyon (zeka geriliği) olduğu ve evliliğin devamına engel rahatsızlığı olduğu tespit edildi.Boşanma davasında vasiye husumeti yönelttik.Temyiz kudretinden yoksun olan şahsın sorumluluğu olamayacağından şahsın anne ve babasına bilerek evlendirdikleri gerekçesiyle manevi tazminat davası açmayı düşünüyorum. Sizce başarılı bir sonuç alır mıyım? Bu konudaki yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.
Old 26-09-2007, 11:57   #2
uye8490

 
Varsayılan

Tahminimce burda bir boşanma davası değil de mutlak butlanla batıl olan evliliğin butlanına karar verilmesi için bir dava açmak gerekiyor.(TMK.145.madde)

Bu davayı Cumhuriyet savcısı re'sen açabileceği gibi her ilgili de evliliğin butlanını talep edebilir.

Bu arada anne ve baba evlenen çocuklarının akıl hastası olduğunu biliyorlar veya bilebilecek durumda iseler manevi tazminata mahkum edilebilirler.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Hukuk Felsefesi insanlığın geriliği karşısında ne yapabilir? Armağan Konyalı Hukuk ve Felsefe 68 13-03-2015 05:38
Gizemli Tiyatro (zeka oyunu) Av.Elvan Akkaya Site Lokali 74 29-07-2007 19:15
ölü olan anne adına tescil mümkün müdür? akarsu Meslektaşların Soruları 4 28-06-2007 10:33
Babadan GeÇen MalvarliĞini DaĞitan Anne külekçi Meslektaşların Soruları 5 13-04-2007 14:32
Velayet Nasıl Düzenlenmelidir? (Anne-Babadan birinin Yurtdışında yaşaması ) Gamze Dülger Meslektaşların Soruları 1 11-01-2007 09:06


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03511000 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.