Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Hukuk literatürüne girecek keşif

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-12-2006, 22:34   #31
Av. Adil Giray ÇELİK

Sn Konyalı;

Kanun adamı ve hukuk adamı konusunda bir yazınızı hatırlamıştım. Yıllar öncesi ifadeniz ile örtüştüğünü düşündüm. O nedenle gülümseme koydum yanına...

Bir teori zorlaması düşünmedim...

"Size hukukçu diyebilir miyim ? " 30.06.2005
"Farklı bir emek gerektiren ''hukukçu'' kavramına gereken saygı gösterilmeli kanısındayım." 31.12.2004
Armağan Konyalı
THS
Old 19-12-2006, 22:43   #32
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Ceza yargılamasında içtihatlara sıkça konu nolan, "temsili ve tatbiki keşif" kavramı neyi ifade etmektedir?

Yargıç nasıl kanuna (hukuka kelimesini tümüyle kabul edemiyorum) aykırı ama Yargıtay'ın görüşüne uygun olarak davranmış olabilir?

Yargıtay görüşü ile kanunu denk kılmak yönündeki bir çaba, nasıl metod anlamında yanlış olabilir?

Ve asıl sorum, kanunla, kanunların uygulanışını denetleme mercii olan yüksek yargı makamı arasındaki uyuşmazlığın giderilmesi için, kanuna ve hukuka uygun, nasıl bir metod izlenebilirdi?

Saygılarımla...
Old 21-12-2006, 18:58   #33
AV. YUSUF DEVECİ

hakim kuru sıkı silah ile havaya ateş etmenin şuç olduğu fikrindedir yaptığı keşif ile aynı eylemi gerçekleştirmiştir.umarım yargıtay ikna olmaz yoksa sadece suçlu ile kendisi arasından kast ve taksir konusunda fark var.
acaba emniyet genel müdürlüğünde kuru sıkı silah ile gerçek silah sesini şiddetini tespiti için uzman bilirkişi tespit etse doğru sonuca doğru bir şekilde varmış olmazmı
Old 21-12-2006, 19:39   #34
Armağan Konyalı

Sayın Av. Adil Giray Çelik

Esprinizi şimdi ama çok geç anladım. Teşekkür ederim. Söylediklerimin bunca yıl sonra ardımdan geleceğini düşünememiştim. Değer atfettiğiniz için ayrıca teşekkür ederim. Saygılarımla

Sayın Gemici
Sayın Av. Yusuf Deveci
Konunun çözümünü bilirkişinin kararına bırakmak usul hukukuna göre doğru olmazdı kanısındayım. Gerçi hakim kendi bilgi ve görgüsüne dayanarak karar veremez ama keşif yaparak yeterli ve sağlam bir delil etmiş ve kendi hukuk bilgisine göre karar vermiştir. Bu daha doğru kanısındayım. Saygılarımla
Old 21-12-2006, 21:38   #35
Av. Adil Giray ÇELİK

Sn Konyalı:

Asalet ve nezaket gösterdiniz.

İzlenmektesiniz.
Aslında bizler birbirlerimizi 30 yıldır izlemekteyiz. Sesimizi, nefesimizi duymasak bile...
Görüntülerimizin değiştiğini de bilerek.

Hata bende oldu belirtmeliydim. 1601 emekten birini anımsamak çok zor...
Old 01-11-2007, 23:45   #36
tolga antalya

Hakimin yaptığı keşfe ben de katılıyorum,yerinde bir karar olmuş. Hem kurusıkı da olsa silahların zararı bir kez daha gözler önüne serilmiştir hem de yerel mahkemenin haklılığı ortaya çıkmıştır.
Old 04-11-2007, 18:08   #37
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Hukuk literatürüne girecek keşif

Sayın arkadaşlar burada bir şeyi atlamıyormuyuz?

Kurusıkı tabancayla havaya ateş eden kişi bunu çevreye korku salmak veya zevk almak için yapıyor. Tamamen kasdi ve iadi bir eylem. Buradaki kast?

Hakim bu ateş etmenin sonuçlarını saptamak için yapıyor. Buradaki kast diğer kastttan çok farklı.

Peki Yargıtay'ın düşüncesine katılıp kurusıkıya özgürlük verirsek bu kadınlar çocuklarını düşürmeyecekler mi? Şöförler ani fren yapmayacaklar mı?

Biraz daha ileri gidelim. Burada keşif yapan hakim ile bir eve girerek tespit yapan hakim arasındsaki farkı nasıl koyacağız. Tespit yapan hakim mesken masunuiyetini ihlal etmiyor mu?

Saygılar
Old 06-11-2007, 01:11   #38
Emin Cihan UYSAL

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Bir yargıç, elini taşın altına koymuş. Yargıtay'a, somut nitelik arzetmeyen, soyut bir kabulünün, hatalı olduğunu, biifiil keşif icrasıyla somutlaştırarak ortaya koymuş.

Ya keşif sırasında bir kadın çocuğunu düşürseydi, ya ani fren yapan iki araç kaza yapsaydı vb. seçeneklerin hayata geçmiş olması ihtimali ise, keşifte aranan gerçeğin, daha da gerçek verilerle kanıtlanmasına yol açar ve bu keşfin icra edilmeyerek eski kabulün devam etmesi ihtimalinde ilanihaye karşılaşılacak olumsuzlukları, keşif mahallinde yaşanacak bir olaya özgü olumsuzlukla sınırlar , bir çizgi çekmiş olurdu.

Hakim, bu keşfi başka bir mahalde yapamazdı. Yapsa, inandırıcı da olmazdı.

Böyle korkusuz, kişişel kayıp ve kaygılardan uzak, hukuk sevdalısı yargıçlarımız olduğu müddetçe endişelenmemiz değil, sevinmemiz gerekir diye düşünüyorum.

Aklıma mesleğe yeni başladığımda aldığım ilk ağır ceza dosyası geldi bu haberi okuduğumda. Manken şahıslar kullanılmak suretiyle tatbik edilen bir gece keşfi. Bu keşif yapılmadan evvel sanıklar yaşlı bir tanığın "ben sanıkları gördüm" şeklindeki teşhisi doğrultusunda senelerce ceza alacaklardı (Biri almış, diğer ikisi hakkındaki beraat hükmü de suçu üçü birlikte işlemişlerdir, onlar da cezalandırılmalıdır gerekçesiyle bozmaya konu olmuştu). Dolayısıyla Yargıtay bir sanığın cezasını da onamıştı. Bilumum temyiz süreçleri ve yeniden yapılan yargılamalar sonrası, nihayet tatbikatlı gece keşfi yapılmış ve bu keşif sırasında artık hayatta olmayan merhum tanığın, sanıkları falanca pencereden teşhis etmesinin mümkün olmadığı anlaşılmış ve diğer sanıklar beraat etmişlerdi. Suçu birlikte işledikleri inancıyla sanıklardan biri hakkında evvelce hüküm kurulduğundan, ilk sanığın kesinleşen mahkumiyeti de yargılamanın iadesine konu olmuştu.

Keşif kararını veren yargıcımızı kutluyorum.

Saygılarımla...
Kesinlikle katılıyorum...
Saygılar..
Old 15-11-2007, 18:59   #39
lawyer_721

yerinde bir keşif kararı. çünkü maalesef yargıtay beyaza kara bile dese bazı hakimlerimiz hemen uyma kararı verebiliyor hukuk tekniği açısından çok yerinde bulduğumu bir defa daha belirtmek istiyorum. bu keşif inanıyorum ki adaletin ortaya çıkmasında çok etkili bir keşif olmuştur. elbette sadece bu dava için değil. hiç olmazsa bundan böyle hakimler katılmadıkları yargıtay kararlarına karşı ne yapabilirim sorusunu kendilerine sora bilirler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi