Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

İcra dairesindeki rüşvet çarkı!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-09-2008, 16:18   #31
Av.Barış

CMK çıktığında da öyle bir söylenti vardı.Ben çığır felan görmedim.Çığır getirecek hükünler daha yasa yürürlüğe girmeden değiştirilmişti ve değiştirilmeye devam ediyor.
Aynı şey bu yasa içinde öyle olacaktır.Yani uygulamaya devam
Old 06-09-2008, 23:48   #32
üye25667

Ben kendi çözümüm geliştirdim arkadaşlar. Gayrımenkul, araç ve maaş haczi yapılabilecek dosyaları kabul ediyorum. Böylece icra memurlarıyla yüz göz olmuyorum. Yazıyorum müzekkereyi yapıştırıp pulunu atıyorum kutuya. Nihayetinde iş seçmekte özgürüm. Düşünsenize ev hacsine gidiyorsunuz bir sürü masraf!!!!! memur ancak yeter miktarda mal kaldırıyor ve "olmaz avukat bey yetmezse tekrar geliriz hacze diyor" Bir iki kez gittim mesleğin başlarında baktım ki hamalından çilingirine taksicisine kadar yolunacak kaz gözüyle bakıyorlar ve alınan ücretin hiçbiri dosyaya masraf olarak girmiyor. Müvekkile anlatacak laf bulunmuyor. ben de prensip edindim kendime. Soruna kendi açımdan çözüm getirdim. Şimdi sıkıntı yaşamıyorum.
Old 07-09-2008, 00:37   #33
AvFıratArslan

Kesinlikle memurundan,müdüründen,yediemininden nakliyecisinden tutun da taksicisine kadar herkes avukatı yolunacak kaz gibi görüyor.Hacizlerde pazarlık yapıldığı takdirde de adınız cimri avukata çıkıyor.Bu soruna acilen çözüm bulunması gerektiği kanısındayım.
Old 26-09-2008, 22:49   #34
Toros07

Bazı Meslektaşlarımız bu düzene isyan ederek mesleği bırakıyor.

Sonra ne mi yapıyorlar? Bazıları İcra Müdürü oluyor. İsyan ettikleri düzene karşı isyanlarının ise sadece Avukat olmak olduğunu anlıyoruz. Yani düzenin öbür tarafında kalmaya isyan varmış. Yoksa düzen yine aynı kalıyor. Geçmişindeki psikolojik yara ile öyle bir düzene bürünüyorki bırakın hukuku mesleği İnsanlığınızdan utanırsınız. ( Burada belirtmek istediğin konu sadece Rüşvet değildir )
Old 04-10-2008, 22:29   #35
mgamzesahin

İcra dosyalarının ev haczi-işyerinde mal haczi ile çözülemeyeceğine inanıyorum, sadece kişisel bir inat çıkıyor ortaya, bu durumdan da en çok memurlar yararlanıyor. murdican' ın çözümüne hak vermekle beraber özellikle de "bağımlı" çalışan avukatlar olarak bu tip bir çözüm belirleme şansımız olmadığı da açık..
Çarkın değişmesi için birlik olmak gerekli, bu örgütlenme de ancak barolar bünyesinde oluşabilir.
Birkaç arkadaşın önerisi bana da mantıklı geldi, randevu sistemini barolar temsilcileri aracılığıyla yürütebilirler mesela.
Bu da mümkün olamayacaksa, en azından icra işi yapan büyük büroların sahibi olan avukatlar biraraya gelsin, ilçe bazında da olsa bir çözüm için görüşsünler.
Aynı gemideyiz, rekabet rüşvet rekabetine dönerse en çok avukatlar zarar görecektir, bunu gözardı etmeyelim..
Old 05-10-2008, 02:37   #36
üye18332

Dikkat

Alıntı:
Yazan murdican
Ben kendi çözümüm geliştirdim arkadaşlar. Gayrımenkul, araç ve maaş haczi yapılabilecek dosyaları kabul ediyorum. Böylece icra memurlarıyla yüz göz olmuyorum. Yazıyorum müzekkereyi yapıştırıp pulunu atıyorum kutuya. Nihayetinde iş seçmekte özgürüm. Düşünsenize ev hacsine gidiyorsunuz bir sürü masraf!!!!! memur ancak yeter miktarda mal kaldırıyor ve "olmaz avukat bey yetmezse tekrar geliriz hacze diyor" Bir iki kez gittim mesleğin başlarında baktım ki hamalından çilingirine taksicisine kadar yolunacak kaz gözüyle bakıyorlar ve alınan ücretin hiçbiri dosyaya masraf olarak girmiyor. Müvekkile anlatacak laf bulunmuyor. ben de prensip edindim kendime. Soruna kendi açımdan çözüm getirdim. Şimdi sıkıntı yaşamıyorum.

Sayın Murdican;

İş seçmekte tabii ki özgürsünüz ona diyecek bir lafım olamaz zaten....

Ama maaş haczi ve/veya gayrimenkul haczi yapabileceğiniz dosyaları nasıl bilebiliyorsunuz onu anlamadım?....Kaldı ki bir çok müvekkil her borçlunun gayrimenkulu var aracı var der onra bir bakarsınız adresi bile yok...

Hamal,çilingir vesair masrafı dosyaya gösteremiyorum demişsiniz bunu da anlayamadım ,zira RESMİ masraflardır bunlar ve dosyada yer alır.

Alıntı:
yolunacak kaz gözüyle bakıyorlar

Bu ifade kulağa hoş gelmese de doğruluğunu yazık ki hepimiz biliyoruz....

Size cevap babında da anlamayın lütfen sadece bahsettiğiniz için fikrimi paylaşmak istedim....

Ve rüşvet konusunda veren de alan kadar kusurludur bence....

Saygılarımla,
Old 05-10-2008, 12:12   #37
üye25667

Alıntı:
Yazan Av.S.B.Akyüz
Sayın Murdican;

Ama maaş haczi ve/veya gayrimenkul haczi yapabileceğiniz dosyaları nasıl bilebiliyorsunuz onu anlamadım?....Kaldı ki bir çok müvekkil her borçlunun gayrimenkulu var aracı var der onra bir bakarsınız adresi bile yok...

Hamal,çilingir vesair masrafı dosyaya gösteremiyorum demişsiniz bunu da anlayamadım ,zira RESMİ masraflardır bunlar ve dosyada yer alır.

Bu ifade kulağa hoş gelmese de doğruluğunu yazık ki hepimiz biliyoruz....

Size cevap babında da anlamayın lütfen sadece bahsettiğiniz için fikrimi paylaşmak istedim....

Ve rüşvet konusunda veren de alan kadar kusurludur bence....

Saygılarımla,

Değerli meslektaşım;
Müvekkil takip başlatmamı istediğinde tapu trafik ticaret sicilden vs. den araştırıyorum ve müvekklimden de araştırmasını veya bilgisi varsa benimle paylaşmasını istiyorum. Zaten aldığım işlerin çoğunu ihtiyati hacizle başlattığım için sıkıntım olmuyor.İşe ondan sonra girişiyorum. Hamal çilingir taksi ücreti resmi masraftır doğru . Lütfen hiç hacze çıkmamış gibi yazmışsınız. Ben cevap yazmaya utanıyorum dosyaya araç ücreti yatırıyorsunuz tekrar talep ediliyor, günlük hayatta 20 ytl ye kapıyı açan çilingir 50 ytl istiyor ne hikmetse tutanağa farklı geçiyor hamaliye yine aynı. Rüşvet veren de alan da suçludur doğru katılıyorum söylediğinize. Çok şükür vermedim direndim. Zaten bunun adı rüşvet değil "icbar suretiyle irtikap"
Avukat orda mal kaldırmak zorunda olmasından faydalanıp zorla almaya çalışmaktır. Saygılar
Old 05-10-2008, 16:36   #38
üye18332

İyi

Sayın Meslektaşım;

Dosyaya yazılmayan paraları ödediğinize göre "açıktan parar veriyorsunuz" demektir.Kastettiğim buydu zaten....Madem vermemekte direniyorsunuz o tutanağa imza atmayın ve şikayet yoluna gidin.

Çilingir ortalamanın üzerinde para mı talep etti başkasını çağırın,hamal imzayı attıktan sonra alsın parasını ya da pazarlık yapın,taksimetre ne yazıyorsa onu ödeyin ve altına imza atılmasını sağlayın.Aksi durumda şikayetçi olun.
Adınızı cimriye çıkar evraklarınız yasal süre sonunda imzalanır ama en azından alın terinizi başkalarına haksız kazanç olarak vermemiş olursunuz.....

Konuya ironik bir anekdot eklemek isterim;

Karakoldan polis talep ettik bir haciz mahalli için.Karakol amiri önce bizi sorguya çekti;
"-banka mısınız/hayır,telekom-turkcell falan/hayır,elektrik-su/hayır.
-Peki müvekkiliniz kim/sizi ilgilendirmez,
-Ne demek ilgilendirmez? / Benim özel korumam olarak değil haciz mahallinin sukuneti için orada bulunacaksınız
-Kimlik göreyim??!!/Buyrun........"

Bu gereksiz konuşmalar üzerine henüz yeni mezun ve/veya yeni tayin bir polis memuru arkadaşı verdiler.İlk kez hacze çıkacak olmasından dolayı "abileri" kenara çekip haciz mahallinde ve sonrasında yapılacak/alınacakları anlattı...Karakol ufak herşey duyuluyor.

Haciz mahallinde sorun olamadı çünkü borçlu evde yoktu çilingir marifetiyle işlem yaptık.Dışarıda paraları ödeyip imza alıyoruz.En son polis bey geldi.Adını yazdık imza atacak "herkes para almış imza atmış benim paramı vermediniz ki ben imza atmam ,avukatım ayıp oluyor ama paramı alamayacak mıyım o kadar mesai"demez mi? Dönüp icra memuruna " tamam yazın ne kadar istiyorsa ben vereceğim polis bey altına imza atacak" dedim.İcra memuru ciddi olduğumu farkedince polisi bir kenara çekip durumu açıkladı,memur gelip özür diledi.

Ya karakoldaki arkadaşları bir şaka yapmak istemişti ya kendisi yanlış anlamıştı....

AYRICA;Yıllardır hacze çıkarım ve bu işi çok iyi yaptığımı düşünüyorum.Ancak konu benim haciz tecrübem değil....

Saygılarımla,
Old 05-10-2008, 17:52   #39
avayhan

Benim memurum işini bilir!!!! demişti birileri. Ondan sonra gelenlerin hepsinin memuru işini biliyor. Bi tane de acemi işini bilmeyen çıksın...
Ama yapılan operasyonlarla biraz düzelmeye başladı birşeyler. Fakat artık memurlar eskisi gibi çalışmıyor. Uzatmaları oynuyorlar...(Adliye dışındaki tüm diğer memurları da kastediyorum tabi ki) Ben böyle görüyorum son durumu... Balık baştan kokar arkadaşlar... Hergün gördüğünüz sıradan bir memur sizden para isteyebiliyorsa, bilin ki onun üstü buna müsamaha gösteriyordur. Ona onun üstü, üstünün üstü. Bu iş devletin en üstüne kadar gider böylece. Birileri ne demişti, 'onlar rüşvet değil bahşiş, bahşiş.' şimdi kime kızalım. Bu zihniyete mi, bu zihniyeti başa getiren seçmene mi? Ya da kendimiz ne isek onu seçiyoruz, dürüstler de arada eriyip gidiyor. Bu böylece bir kısır döngü. Olan biten herşey biz buna layık olduğumuz için. Evet bizler buna layık olduğumuz için bu işler böyle. Yani biz düzeltebiliriz. Biz eğriysek hiçbir söz söylemeye hakkımız yok... Biz aramızdaki eğrileri ayıklayıp saf dışı etmediğimiz sürece, yine konuşmaya hakkımız yok. Ama biz bunu yapamıyoruz... Kontrollü azınlıkta bir güç, bizim gibi çoğunluğa istediğini yaptırabiliyor. Gene çok konuştum. Kalın sağlıcakla...
Old 10-10-2008, 17:21   #40
komini

Varsayılan İcra krizi

Bugün İstanbul 14. İcra Müdürlüğü'ne yenice başlayan bayan bir müdür yardımcısı, stajyerimi yanına çağırmış ve kulağına "senin avukatın kendini çok akıllı zannediyor galiba, bu talepleri gönderirken bir 50 kağıt dosyalara koyacak. Burada adet böyle, biz bu şekilde çalışıyoruz." demiş....

Zavallı stajyerim şok geçirip "iyi de bu sizin göreviniz zaten yapmak durumundasınız" deme gafletinde bulunmuş... Aldığı cevap da, " o zaman talep cevaplarınızı bekler durusunuz, koyarım bi kenara olur biter"....

Diğer yandan, tebligat masraflarına fazladan verdiğimiz 1-2 liraların yanı sıra, talepler için vermemiz gereken 50-30-20 liralar artık bir tarife olmuş vaziyette. Hele kriz döneminde icra memurları ile müdürlerinin elinden çekeceğimiz var. Krizi aşmak için avukatlara yapmayacakları eza cefa kalmayacak gibi geliyor bana.
Old 10-10-2008, 17:39   #41
Av.Gülsüm Sezen

Öğretmen anne-babamın 20-30 yılda yaptığı birikime, bu tarz memurların henüz 5-10 yıllıkken sahip olduğunu görüyorum. Bu da alınan harici(!) paraların sürümden ağırlaştığını gösteriyor. ANCAK BENCE TEK KABAHAT ONLARDA DEĞİL!!!

SİZİN GİBİ, BENİM GİBİ KAÇ AVUKAT BU DURUMUN AŞAĞILIĞINI DİLE GETİRİYOR Kİ AÇIKÇA...Çoğu meslektaşımız kolayı seçiyor,"Aman ne laf dalaşı yapayım, vereyim gitsin" diyor, kimi zaten aynı kafada.. Sırf bu norm gibi olmuş rezillik yüzünden mesleği bırakıp akademisyenliğe yönelen arkadaşım var...ÇOOOK ÜZÜCÜ ve KORKUTUCU
Old 10-10-2008, 20:42   #42
avayhan

Alıntı:
Yazan komini
Bugün İstanbul 14. İcra Müdürlüğü'ne yenice başlayan bayan bir müdür yardımcısı, stajyerimi yanına çağırmış ve kulağına "senin avukatın kendini çok akıllı zannediyor galiba, bu talepleri gönderirken bir 50 kağıt dosyalara koyacak. Burada adet böyle, biz bu şekilde çalışıyoruz." demiş....

Zavallı stajyerim şok geçirip "iyi de bu sizin göreviniz zaten yapmak durumundasınız" deme gafletinde bulunmuş... Aldığı cevap da, " o zaman talep cevaplarınızı bekler durusunuz, koyarım bi kenara olur biter"....

Diğer yandan, tebligat masraflarına fazladan verdiğimiz 1-2 liraların yanı sıra, talepler için vermemiz gereken 50-30-20 liralar artık bir tarife olmuş vaziyette. Hele kriz döneminde icra memurları ile müdürlerinin elinden çekeceğimiz var. Krizi aşmak için avukatlara yapmayacakları eza cefa kalmayacak gibi geliyor bana.

Yani bu boyutta diyorsunuz.. Yani her dosyaya 50 mi diyorsunuz? Acaba kaç dosya var? Ne demişler bal tutan parmağını yalar...
Peki bu operasyonda yakalananlara noldu bilgisi olan var mı? Bahşiş mi almışlar yoksa... Bahşiş benim bildiğim berberdeki çırağa verilir..
Old 10-10-2008, 21:59   #43
Gemici

Ne zaman yolsuzlukla ilgili bir haber okusam içimden,
-Günaydın,
-Sabah-ı Şerifler hayrola!

demek geliyor nedense.

Başka dillerde uykudan uyanıldığında ne dendiğini alttaki linkten okuyabilirsiniz:

http://www.elite.net/~runner/jennifers/gmorning.htm

Saygılarımla
Old 10-10-2008, 22:18   #44
Av.Barış

Alıntı:
Yazan komini

Koskocaman bakan boşuna "tapu müdürlerine verilen rüşvet değil bahşiştir" lafını ne çabuk unuttuk. Ülkemizin saygın müdürlerine, memurlarına vatandaşın bahşiş verip onları garson sınıfına indirgeyerek suç olgusunu ortadan kaldırıp bunu meşrulaştıran bir zihniyet içinde sizce bu icra dairesi çalışanları herhangibir şekilde adalet önüne çıkar mı?

Cevap belli ; Tabii ki hayır!

O zaman ne yapmak lazım diye biraz kendimize sormamız gerekiyor.Yoğun olarak icra işi yapan Avukat meslektaşlarımızın işleri çabuk olsun diye icra dairesi memurlarını bahşiş'e boğmaları onlara ev,araba hatta yat( evet yanlış duymadınız "YAT" bizim istanbulda çalışan bir avukat arkadaşım söyledi bunu) aldıracak kadar yüklü meblağlar vermelerinde sizce bizim hiç suçumuz yok mu?

Bence iğneyi biraz da kendimize batırma zamanımız geldi. Çünkü bakan bile bu tür eylemleri suç olgusu olarak görmemesi bu kişilerin asla adalet önünde hesap vermemeleri anlamına gelmektedir. Yani düzene aynen devam edilecek. Taki biz buna bir son vermez isek.
Old 11-10-2008, 09:39   #45
komini

Varsayılan Rüşvet

Alıntı:
Yazan avayhan
Yani bu boyutta diyorsunuz.. Yani her dosyaya 50 mi diyorsunuz? Acaba kaç dosya var? Ne demişler bal tutan parmağını yalar...
Peki bu operasyonda yakalananlara noldu bilgisi olan var mı? Bahşiş mi almışlar yoksa... Bahşiş benim bildiğim berberdeki çırağa verilir..

Yok tam olarak dosya başı 50 milyon değil Ben 6-7 tane dosyaya talep hazırladım. Bu taleplere bağlı olarak 89 ihbarnamelerini ve tapu ve trafiğe yazılacak yazıları hazırladım, bunların zarflarını da hazırladım. Stajyer arkadaşımız bunları imzaya götürdüğünde, yeni müdür yardımcısı bayan, arkadaşı çağırıp kulağına söylemiş bunları. Dolayısıyla müdire hanımın takriben 2-3 dakika sürecek olan imzaları atmak için istediği bedeldi bu.
Dediğim gibi, 4,5 YTL tutan tebligatlara 5-5,5 YTL alınması 4 liralık tezkerelere de 4,5 istenmesi aynı icra dairesinin işleri. Gerçi tebligatlardan avanta almak her icranın işi de, bunu açıkça dile getiren müdür yardımcısını da hiç görmemiştim.

Ben bu şekilde hiç rüşvet vermedim, tahsilat halinde para üstlerine atılan kesikler atılıyor zaten. Yahut bekleyen müdüre bazı rakamları vermek zorunda kalabiliyoruz ama rüşvet artık daha talepler imzalanacağı sırada zoraki hale getirilmiş vaziyettedir.

Bu konudan muzdarip İstanbul Barosu avukatlarının görüşlerini paylaşmak isterim Yapılmış şikayetler var mı? Ne aşamadalar? Sonuçlar nedir vs... Çünkü bu daire ile ilgili benim stajyerimin beyanına göre yapacağım bir şikayet yetersiz kalabilir. Sonuçta sadece stajyer arkadaşın kulağına söylenmiş bir tehdit var ortada. Ama yapılmış yahut yapılacak şikayetlerde beraber hareket edilirse belki güçlü bir soruşturma başlatılabilir.
Old 11-10-2008, 14:38   #46
mubah

işleri bu duruma getirenler bizleriz.avukatla tartışan ve haksız olan memurlara hangimiz tepki koyarak meslektaşımız haklı dedik?hangimiz destek olduk ?işlerimizin sekteye uğramaması için hepimiz sesiz kalmadık mı ? bunları(haksız olanları ) biz ve bizden öncekiler şımartma dı mı ?malesef 9 senedir icralarda hiçbir şey değişmedi.bazı İcra müdürleri çalıştığı daireyi dükkanı ,bizi müşterileri dosyaları da sattıkları mal olarak görüyorlar.Bu tartışmalar 9 sene önce de vardı şimdide var 9 sene sonrada olacak.saygılar
Old 11-10-2008, 16:16   #48
Av.Mehmet_Ali

Yolluk 26.5 YTL dir. Dikkatinizi çekmiş olmalı. Ama uygulamada bu 30 YTLdir. Üstünü isteyin bozuk yoktur ve de size karşı gıcık olurlar.Daha en başından dosya başı 3.5 YTL. Çözüm adalet bakanlığının müfettişlerinin sıkı denetimi olabilir.
Old 11-10-2008, 17:03   #49
Av.Barış

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet_Ali
Yolluk 26.5 YTL dir. Dikkatinizi çekmiş olmalı. Ama uygulamada bu 30 YTLdir. Üstünü isteyin bozuk yoktur ve de size karşı gıcık olurlar.Daha en başından dosya başı 3.5 YTL. Çözüm adalet bakanlığının müfettişlerinin sıkı denetimi olabilir.

Sizce geçmişte avukatlık yapmış eski ve şimdiki adalet bakanımız bu durumu bilmiyor mudur? Avukatlıktan hakimliğe, savcılığa geçmiş meslektaşlarımız bu düzenin farkında değiller midir?
Adamların mantığı belli. "Benm memurum ne yaparsa yapsın arkasındayım."
Old 11-10-2008, 17:34   #50
Av.Mehmet_Ali

Adalet bakanımızın bu durumu bilmemesi mümkün değildir.Hakimler ve savcılarında farkında olduklarını sanıyorum.Ama kimsenin sorunu değil herkes halinden memnun.Malesef bu durumu daha çok meslektaşlar teşvik ediyor.(bana göre) Sorun çözme değilde günü kurtarma mantalitesi hakim olduğundan bu sorunlar bu şekilde kaliyor. Ayrica başka bir çok neden var.Borcun tahsilinin riski, maaş düşüklüğü, stresli iş olduğu,riske giriyoz tabiki bedeli de olacak, dairedeki işler dururken akşama kadar senin borçlunla uğraşıyom...vs vs
Old 12-10-2008, 11:40   #51
mystery_a

av. Neslihan Hanım ya bu çarkı bilmiyor yada bu çarkın dönmesini, o insanların bu çarktan nemalanmasının haklı olduğunu düşünüyor.. ne yazık bişey ki üst katta adalet dağıtılmaya çalışılırken altkatta afedersiniz ama pislik almış yürüyor.. Sorarım sizlere:
hangi avukat o icra memurları tarafından aşağılanmadı? hangisi hakarete maruz kalmadı? hangisi işini yaptırmak için onlara dalkavukluk yapmadı???? rüşvet de versen bahşiş de olsa onun adı herkes yaptı bunu! ama avukatları suçlamıyorum çünkü herkes rahatsız bu gerçek.. asıl olan tek sey var ki Barolar Birliği yada en basiti İstanbul Barosu tüm avukatlara ortak hareket çağrısı yapmalı.. aksi halde avukatlık mesleği zaten onursuz bi meslek olarak anılıyor, zaten çantalı hırsız gibi lakaplar takılıyor daha da yerin dibine girmsin.
İcra memurlarıyla uğraşma meselesine gelince.. Bir savcının anlattığı olaya göre 6 tanesini sürdürmüş ama adamlar 3 ay sonra güle oynaya görevlerinin başına gelmiş.. arkaları bile sağlam.. Kanun var ama uygulayıc ılar yok..Uygulayanların önüne bariyer çıkaran çok..
Old 12-10-2008, 15:41   #52
mgamzesahin

Varsayılan Keşke çözüm bu kadar basit olsa..

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Vermezseniz, alamazlar. Suç ortağı olmayın.

Sayın Aladağ,
Keşke çözüm "vermezseniz alamazlar" diye açıkladığınız gibi basit olsa.
Sizin şehriniz olduğu için Yalova'dan bir örnek; Yalova'dan hacze gitmek istedim, herşey usulüne uygun, sabah götürdüğüm haciz talimatı için 2 ayrı memurlarının hacze çıkıyor olmasına rağmen benim dosyama sıra gelmeyeceğini, "bugün gidip yarın gel"memi söylediler. İstanbul'dan sadece bu iş için geldiğimi, İstanbul'da şehirdışından gelen avukatlara öncelik tanındığını ifade edince, işin rengi değişti. İstanbullu avukat bizi anlar dediler ve Yalova avukatlarının icraya kalem dahi almadıklarını, onlara özellikle srun çıkarttıklarını söylediler.
Benden beklentileri nedeniyle de işim olması gereken zamanda yapıldı.
Sonuç bekledikleri gibi yüklü bir "bahşiş" olmadı ise de, rahatsız da olmadılar sanırım, tekrar gittiğimde de iyi karşılandım.
Old 13-10-2008, 01:43   #53
Gemici

Alıntı:
Yazan mgamzesahin

Çözüm belki de Sayın Aladağ'ın açıkladığı gibi basit değil, ama rüşvet olayının gerçekleşmesi için devamlı olarak bir veren ve bir alan olduğunu unutmamak gerekir. Ve bu durum verenin dur dediği zamana kadar devam eder.

Saygılarımla
Old 13-10-2008, 06:12   #54
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan mgamzesahin
Sayın Aladağ,
Sizin şehriniz olduğu için Yalova'dan bir örnek; Yalova'dan hacze gitmek istedim, herşey usulüne uygun, sabah götürdüğüm haciz talimatı için 2 ayrı memurlarının hacze çıkıyor olmasına rağmen benim dosyama sıra gelmeyeceğini, "bugün gidip yarın gel"memi söylediler. İstanbul'dan sadece bu iş için geldiğimi, İstanbul'da şehirdışından gelen avukatlara öncelik tanındığını ifade edince, işin rengi değişti. İstanbullu avukat bizi anlar dediler ve Yalova avukatlarının icraya kalem dahi almadıklarını, onlara özellikle srun çıkarttıklarını söylediler.
Benden beklentileri nedeniyle de işim olması gereken zamanda yapıldı.
Sonuç bekledikleri gibi yüklü bir "bahşiş" olmadı ise de, rahatsız da olmadılar sanırım, tekrar gittiğimde de iyi karşılandım.

Sayın mgamzesahin,
"İstanbullu avukat" olarak onları anladınız mı?
"Sizden beklentilerini" karşıladınız mı?
Sonuçtan memnun görünüyorsunuz; öyle mi?

Sayın meslektaşlarım,
Sayın Gemici'nin belirttiği gibi, rüşvetten sözediyorsanız, alan ve veren iki ayrı kişi olduğunu gözden uzak tutmamalısınız.
Vermezseniz nasıl alacaklar?
Siz suça ortak olursanız, bu suçun sürüp gitmesinden ve sonuçlarından şikayet edemezsiniz.
Old 13-10-2008, 21:58   #55
Nur Deniz

Çok özür dileyerek bir şey sormak istiyorum, bunu okumak gerçekten biz müvekkilleri üzdü.

Şimdi bu alanda okuduklarımdan sonra bir şey merak ettim, bize borcu olan birini adalete teslim ediyoruz, sonuçta haciz kararı çıkıyor, bu süreçte oldukça zaman geçiyor, zaten alacağımızı alamamışız bu açıdan bir taraftan mağduruz, bir de zaten hak olan bir durum geri dönene kadar bir de bunun gibi extra masraflar ve verilmediği takdirde müvekkiller sıkıntıya düşecek.

Bir de şu açıdan düşünelim, memurlara verilen dosya masrafı(bahşiş), müvekkillerden mi alıyorsunuz, ya da en başında anlaşmaya mı tabi oluyor?

Bu konu da ben de alacaklı taraf olarak, kesinlikle dosya masrafı(bahşiş), taraftar değilim, beklerim demek yerinde gibi.

Herkes bir süre beklese tamamen ortadan kalkar.

2 tarafı birbirine bağlayan 3 . zayıf halka olarak alacaklılar da bu konuda duyarlı olsa ne güzel olur değil mi?
Old 14-10-2008, 21:15   #56
Av.Ömer KAVİLİ

Varsayılan Beklemek, beklemek, beklemek.

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Çok özür dileyerek bir şey sormak istiyorum, bunu okumak gerçekten biz müvekkilleri üzdü.

Şimdi bu alanda okuduklarımdan sonra bir şey merak ettim, bize borcu olan birini adalete teslim ediyoruz, sonuçta haciz kararı çıkıyor, bu süreçte oldukça zaman geçiyor, zaten alacağımızı alamamışız bu açıdan bir taraftan mağduruz, bir de zaten hak olan bir durum geri dönene kadar bir de bunun gibi extra masraflar ve verilmediği takdirde müvekkiller sıkıntıya düşecek.

Bir de şu açıdan düşünelim, memurlara verilen dosya masrafı(bahşiş), müvekkillerden mi alıyorsunuz, ya da en başında anlaşmaya mı tabi oluyor?

Bu konu da ben de alacaklı taraf olarak, kesinlikle dosya masrafı(bahşiş), taraftar değilim, beklerim demek yerinde gibi.

Herkes bir süre beklese tamamen ortadan kalkar.

2 tarafı birbirine bağlayan 3 . zayıf halka olarak alacaklılar da bu konuda duyarlı olsa ne güzel olur değil mi?

Sayın "Nur Deniz",

Belki sizin yaşantınızda bekleme olağan ve katlanılabilir durum olabilir ise de, alacaklı olanların kahir çoğunluğu "tacir" kişi oldukları ve ticari yaşamın da HIZ gerektirmesi gerçeği çerçevesinde, KAPİTAL ÇEVRİM HIZINA hukuk sektörünün ayak uydurması gerekmektedir. Öyleyse işin takibini yapan sektör üyeleri işi hızlandırmak (!) zorunda.

Kaldı ki, halk sözü şöyledir:

Fırında ekmek,
Sofrada yemek,
...beklemek
hepsi birbirinden zordur.

İzninizle ironi olarak bir ekleme yapıyorum:
"Kasa başında avukattan gelecek parayı beklemek" de zordur; Zor, oyunu bozar.

Ömer KAVİLİ

" Hak, huk, HUKUK; gak, guk, GUGUK!!! "
Old 14-10-2008, 22:30   #57
Nur Deniz

Yanlış anlaşıldığımı düşünüyorum, tabi ki hiç kimse beklemek istemez. Ama bu beklememe aşaması bir başkasının haksız kazancına neden oluyorsa, bence beklenilmeli.

Benim durumumda da beklenilecek bir durum söz konusu değil Sn Kavili, zaten mağduruz demiştim yazdığım mesajımda.

Ama zaten verilen bir hakkın bu bekleme süresinde hiç bir emeği olmamış bazı insanların da pay almış olması da katlanılır gibi değil.

Aslında şahsi görüşüm beklenilen alacaklara bile faiz uygulanmaması yönünde .

Aslında gerçekten herkes üzerine düşeni yapsa bekleme gibi bir durum söz konusu olamaz. Alacaklı almak için uğraşır, avukat bu konuda işini güzel yapar, her şey yolunda iken bir memur çıkar ve der ki benim payım ne olacak?

Son derece üzücü, ne rüşvet verilmesini ne alınmasını, hatta bu duruma şahit olupta sesini çıkarmayanlara karşı son derece tepkiliyim.

Keşke Sn Kavili beklemek zor olmasaydı, haklısınız.Ama şu var ki hak alınırken bu konu da yapılan her şey mübah olmayabilir.

Ben hakkım olan bir alacağa , haksız bir biçimde mücadele ederek ulaşıyorsam hakkıma haksızlığı kendim bulaştırırım.

Neyseki çok alacağım yok.Yoksa ben bekler dururdum.
Old 16-10-2008, 22:13   #58
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Yanlış anlaşıldığımı düşünüyorum, tabi ki hiç kimse beklemek istemez. Ama bu beklememe aşaması bir başkasının haksız kazancına neden oluyorsa, bence beklenilmeli.

Benim durumumda da beklenilecek bir durum söz konusu değil Sn Kavili, zaten mağduruz demiştim yazdığım mesajımda.

Ama zaten verilen bir hakkın bu bekleme süresinde hiç bir emeği olmamış bazı insanların da pay almış olması da katlanılır gibi değil.

Aslında şahsi görüşüm beklenilen alacaklara bile faiz uygulanmaması yönünde .

Aslında gerçekten herkes üzerine düşeni yapsa bekleme gibi bir durum söz konusu olamaz. Alacaklı almak için uğraşır, avukat bu konuda işini güzel yapar, her şey yolunda iken bir memur çıkar ve der ki benim payım ne olacak?

Son derece üzücü, ne rüşvet verilmesini ne alınmasını, hatta bu duruma şahit olupta sesini çıkarmayanlara karşı son derece tepkiliyim.

Keşke Sn Kavili beklemek zor olmasaydı, haklısınız. Ama şu var ki hak alınırken bu konu da yapılan her şey mübah olmayabilir.

Ben hakkım olan bir alacağa, haksız bir biçimde mücadele ederek ulaşıyorsam hakkıma haksızlığı kendim bulaştırırım.

Neyse ki çok alacağım yok. Yoksa ben bekler dururdum.

Sayın "Nur Deniz",

Siz tüccar olmadığınız için kapitalden yani sermayeden para kazanma zorunda olanların zorunlu durumunu anlamaya çalışın lütfen; çünkü etik kurallarınızı aynen destekliyorum.

Ömer KAVİLİ
Old 16-10-2008, 22:24   #59
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Av.Ömer KAVİLİ
Sayın "Nur Deniz",

Siz tüccar olmadığınız için kapitalden yani sermayeden para kazanma zorunda olanların zorunlu durumunu anlamaya çalışın lütfen; çünkü etik kurallarınızı aynen destekliyorum.

Ömer KAVİLİ

Tüccar olmasam da sağlık hizmeti sattım efendim zamanında..Yani şu anda memur olsam da her zaman para ile ilgili kazançlarım ve alacaklarım oldu.Ve olacakta..

Zor kazanılan emeğin üzerinden haksız kazanç sağlayanlara o yüzden tahammülüm yok..

Son kez affınıza sığınarak şunu belirtmek istiyorum, eğer alacağımız karşılığında, emeğimizi gözden çıkararak bir başkasının bundan çıkar sağlamasına göz yumuyorsak hukuk devleti olmamızın bir anlamı var mı?
Old 19-10-2008, 00:59   #60
keremyilmaz33

İstanbul'da ki icra daireleri başta olmak üzere neredeyse tüm Türkiye'de ki icra dairelerinde iş ayyuka çıkmış. Büyük bir holdinge ait finans şirketinin icra takiplerini yapıyorsunuz, günde en az 20 takip açıyorsunuz ve derdest dosya sayınız nerdeyse 1500. Müvekkil şirket işleri hızlandırın diye baskı yapıyor. Siz daha icra diaresine adım atar atmaz beraber çalıştığınız avukat parayı çuvalla götürüyor deniyor. Herkesin gözü zaten sizin cebinizde!Ama aynı zamanda esas icra diaresi olarak işiniz hep aynı memurlarla. Talep açıyorsunuz dosya içeriği tamamen hukuka uygun ama görüldüyü vermeyince(icra dairelerinde rutin verilen paranın adı) o dosya bir türlü işlem görmüyor. Sabah saat 10 da verdiğim 15 dosyanın talimatlarını ertesi gün saat 14 de aldığımı biliyorum(bunun saat 12 de dosyaların içine koyduğum asma yapraklarıyla-20 ytlnin adı- asla alakası yok). Artık canınıza tak ediyor şikayette bulunuyorsunuz. Konu örneğinde olduğu gibi tabiri caizsse kuş taşa çarpıyor soruşturma başlıyor ve icra müdürleri yada bir kısım memurlar oradaki görevlerinden alınıyor yenileri geliyor, ama sizin 1500 derdestiniz krizle beraber 2500 olarak esas icra dairesinde devam ediyor. İş yükünüz artmış bir şekilde yeni gelen müdür ve memurlarla da cebelleşiyorsunuz. Ardından Don Kişot'un hayal ürün olduğu aklınıza gelince pes edip çarkın içinde yuvarlanmaya devam ediyorsunuz. Emin olun kimse alın teriyle kazandığını haksız yere bir başkası ile paylaşmaz ve verilen paraların neredeyse %90'ı hiçde iyi duygularla verilmiyor. Yani sözün özü, evet biz Avukatların da hatası var ama bunu çözümünde idarenin rolü daha etkindir. İki memurun yerini değiştirmekle bunun çözüleceğini sanmak hayalperestlikten başka birşey değildir. Saygılarımla... NOT: Esas dosyalarımız soruşturmaya konu Adliyede değildir, kimseyi zan altında bırakmak istemem.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi