Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Vasi ataması ne zaman kesinleşir?

Yanıt
Old 03-01-2021, 11:39   #1
Mesut.

 
Varsayılan Vasi ataması ne zaman kesinleşir?

Herkese selamlar;
Son duruşmada verilen vasi atama kararı, vasi adayının yüzüne karşı tefhim veya tebliğ edilmesiyle kesinleşir mi? Yada ne zaman kesinleşir? Başka mahkemede beklenilen vasinin, o mahkemede görevine başlaması için illa da kesinleşmesi beklenmesi zorunlumudur? Kanuna baktığımızda itiraz edilmesi veya vasilikten kaçınmanın, vasinin görevini yapmasına engel değildir diyor. Ancak uygulamada nasıl olduğunu bilmiyorum. Bu soruyu şunun için soruyorum, çünkü kesinleşmesini beklemek, vasi atamasını bekleyen mahkemenin süresini çok uzatacağı için. Atanacak olan vasinin herhangi bir mal varlığını yönetmesi gerekmiyor, sadece aile mahkemesinde zihinsel engelli davalıyı temsil edecek, bütün görevi bu.
Old 03-01-2021, 13:10   #2
Admin

 
Varsayılan

Vasi adayına gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 2 hafta içinde istinaf hakkı var. Vasi sıfatına veya kaçınma sebebine ilişkin ise 10 gün içinde denetim makamına (asliye hukuk) itiraz hakkı da mevcut.

Eğer karara itirazı yoksa, itiraz/istinaf hakkından feragat dilekçesi vererek, kararı hemen kesinleştirmesi de mümkün.

Uygulamada kısıtlıya (vesayet altına alınan kişiye) ayrıca tebligat yapılmıyor.
Old 03-01-2021, 13:50   #3
Mesut.

 
Varsayılan

Hocam şu aşağıdaki maddeleri soruyorum, bu maddelere göre vasinin göreve tefhim/tebliğden sonra hemen başlaması gerekmiyormu?

HMK 350. madde 1. fıkra “İstinaf yoluna başvurma, kararın icrasını durdurmaz.”

TMK'nın 423 maddesi "Vasiliğe atanan kimse, vasilikten kaçınmış veya atanmasına itiraz edilmiş olsa bile, yerine bir başkası atanıncaya kadar vasiye ait görevleri yerine getirmekle yükümlüdür"
Old 03-01-2021, 16:00   #4
Admin

 
Varsayılan

Olayınızda vasinin bu görevi ifa etmekten kaçınması mı söz konusu anlayamadım ama TMK 423.'ü uygulayabilmeniz için en azından tefhimin söz konusu olduğunu hatırlamak gerek. Örneğin vasi kararı verilen son duruşmaya vasi atanan kişi katılmamışsa, tebliğe kadar bu kararı bildiğini varsayamayız. Ama tebliğ (veya tefhim) varsa, itiraz dahi olsa TMK 423'ten kaynaklanan yükümlülüğün muhatabı olacağı konusundaki görüşünüze katılıyorum.

Uygulamada genellikle vasi tayini isteyen (davacı) ile vasi olarak tayin edilen kişi aynı oluyor. Ve yine çoğunlukla bu kişinin vasi olmak konusunda rızası da olduğundan zaten kararın istinaf/itiraz yoluna gitmesine pek rastlanmıyor.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Vasi atama davasında tebliğ olmadan, vasi ataması yapılabilir mi? Mesut. Hukuk Soruları 1 11-10-2020 01:07
Karar ne zaman kesinleşir ? Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 29-12-2018 10:12
vasi ataması mı avnihal Meslektaşların Soruları 4 25-10-2007 16:00
Vasi atanma kararı ne zaman kesinleşir? Av.Hilmi Sormazoğlu Meslektaşların Soruları 1 22-03-2007 11:06
Vasi Ataması Kararı Kesinleşebilir Mi? nfb Meslektaşların Soruları 0 27-08-2004 15:32


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03621697 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.