Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Avukatlar Günü

Yanıt
Old 06-04-2005, 05:18   #1
Av. Hulusi Metin

 
Varsayılan Avukatlar Günü

Cumhuriyet 06.04.2005
Avukatlar Günü nedeniyle yayımlanan mesajlarda yargının sorunlarına dikkat çekildi

'Avukatlar kamunun vicdanıdır'
Cumhurbaşkanı Sezer, Avukatlar Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, avukatların özlük haklarının iyileştirilmesi gerektiğini belirtti. Adana Barosu Başkanı İsmet Altuğ da yargının içinde bulunduğu sorunların, avukatlık mesleğinin sorunlarını gölgede bırakacak boyutlarda olduğunu kaydetti.
ANKARA (Cumhuriyet Bürosu) - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer , hukuk sisteminin daha etkin bir yapıya kavuşturulmasının zorunluluğuna dikkat çekti. Avukatların özlük haklarının iyileştirilmesine önem verilmesi gerektiğini kaydeden Sezer, avukatların çağdaş hukuk sisteminin ayrılmaz öğesi olduğunu vurguladı.

Sezer, Avukatlar Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, Atatürk önderliğinde, dünyada yaşanan değişimlere açık, evrensel değerleri özümseyebilecek yapıda kurulan, çağdaşlık çabasını her alanda sürdüren Türkiye Cumhuriyeti'nin, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olduğunu vurguladı. Çağdaş uygarlık düzeyine ulaşma ve bu düzeyi aşma savında olan her ülke gibi, Türkiye'nin de ereklerine ulaşmak için demokrasiyi ve hukuk devleti ilkesini eksiksiz olarak yaşama geçirmek durumunda olduğunu kaydeden Sezer, şöyle devam etti: ''Yargı sistemini oluşturan sav-savunma-yargı üçlemesinde savunma hakkı, temel hakların öncelikli olanlarındandır. Bu hakkın kullanılmasında avukatlarımıza önemli görev ve sorumluluk düşmektedir. Savunma hakkının uygulayıcısı, çağdaş hukuk sistemimizin ayrılmaz öğesi olan avukatlarımıza, daha etkin ve işlevsel çalışma ortamının yaratılmasına, özlük haklarının iyileştirilmesine, hukuk sisteminin etkin yapıya kavuşturulmasına yönelik düzenlemelere önem verilmelidir.''

TBMM Başkanı Bülent Arınç , savunma hakkı olmadan bir yargılama sürecinin mümkün olmadığını kaydederek, ''Avukatların çalışma koşullarının iyileştirilmesi, karşılaştıkları sorunların giderilmesi yönünde yapılacak çalışmalar, yargının gücünü ve güvenirliğini arttıracaktır'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , avukatların, üstlendikleri görevle vatandaşların savunma hakkını adil bir şekilde kullanmalarını sağlayarak yargı bağımsızlığının güvencesi olduklarını kaydetti. Ankara Barosu Başkanı Ahsen Coşar , avukatlar ve baroların kamunun vicdanı olduğunu vurgulayarak, ''Bu işlevlerini yerine getirebilmek için baroların, kurulu olanı, alışılmış olanı, bilineni, rahat şeyleri, insani ve sosyal ilişkileri, becerileri sorgulamak ve gerektiğinde bütün bunları terk etmek üzere düzenlenmiş olmaları zorunludur. Avukatlar, belli bir kamu için ve o kamu adına mesajı, görüşü, tavrı, felsefeyi ya da tanıyı temsil etme, cisimlendirme, ifade etme yetkisine sahip olan bireyler olmak zorundadırlar'' diye konuştu.

Avukatlar Günü dolayısıyla Adana Barosu'nda düzenlenen toplantıda konuşan Adana Barosu Başkanı Avukat İsmet Altuğ da yargının içinde bulunduğu sorunların, avukatlık mesleğinin sorunlarını gölgede bırakacak boyutlarda olduğunu belirterek, ''Anayasa'nın 150. maddesine yapılacak bir eklemeyle Türkiye Barolar Birliği'ne Anayasa Mahkemesi'nde yasaların aykırılığı iddiasıyla doğrudan dava açma hakkı tanınmalıdır'' dedi.
Old 05-04-2006, 10:39   #2
güvercin

 
Varsayılan

Çağdaş hukuk sistemimizin ayrılmaz öğesi olan, savunma hakkının uygulayıcısı meslektaşlarımızın daha etkin ve işlevsel olması dileğiyle avukatlar gününüzü kutlar esenlikler dilerim.
Old 06-04-2006, 10:53   #3
seam

 
Varsayılan

Merhaba,
Tüm meslektaşların gününü kutluyorum.Sorunlarımızın büyüklüğü ortada ama siyasilerin hamasi nutuklarına zerre kadar inanmıyorum.Balık baştan kokuyormuş dün Sayın Başbakanın Müteahhitler Birliğine yaptığı konuşmada Danıştayı hedef alan konuşmasını-ülkedeki yatırımların önünde tek engel olarak onu görüyordu-hayretle izledim.İşilerine geldiğinde 'hukukun üstünlüğü,yargının bağımsızlığı' gelmediğinde problemleri ana kaynağı gösterilmesi bıktırdı artık.Avukatlara dönük hiç bir ciddi çalışma ve düzenleme yok -pardon maliye bakanlığı hariç-.Ha biz meslek mensuplarının meslek örgütümüz olan Baroları ve dolayısıyla TBB'ni harekete geçirmekteki isteksizliği de bizim hanemizdeki eksiler.
Old 05-04-2014, 12:51   #4
Av.A.Aksoy

 
Varsayılan

Tüm müstakbel meslektaşlarımın Avukatlar Gününü Kutlarım Umarım ki, itibarımızı,kamunun bizlere olan güvenini,hak ve adalet hususundaki inancımızı hiç yitirmez ve ilkelerimiz ışığında mesleğimizi icra ederiz. Mezun olmama iki ay kaldı.Cumhuriyetimize layık bir Avukat olmak için elimden gelenin en iyisini yapmaya hazırım..
Old 07-04-2014, 13:42   #5
MAHMUT MAVİGÜL

 
Varsayılan 5 Nisan Avukatlar Günü kutlu olsun

Yılda bir defa hatırlanan biz meslektaşların günü kutlu olsun!...364 günü boş ver gitsin…
Örnek insan ve değerli Devlet başkanı Ahmet Necdet SEZER’in sezgilerine alkış tutmamak elde değil…Evet “sav-savunma ve yargı” üçgeni…Bermuda Şeytan Üçgeni gibi…Biz meslektaşlar hep bu üçgende yitik olduk.Halfeti müritleri gibi erbaan çıkardık…Hamdık,piştik ve yandık ancak, küllerimizi dahi algılayamadılar...Kamu vicdanında hep farklı yargılandık, sorgulandık ve bir tarafa atıldık..Evet 5 Nisan “Avukatlar Günü” kutlu olsun…HMK’nun 114/g maddesindende dışlandık..Eminim gerekçesi de şu olmuştur; Halk avukatın ücretini verecek kadar varlıklı mı dır?...Ancak, 25.000-TL’lık işçi alacağı davasında 200-TL harca karşılık, 850-TL gider avansını yatıran halk nedense varlıklı kabul edilmiştir…Tuhaf bir yaklaşım…”… yargının içinde bulunduğu sorunların, avukatlık mesleğinin sorunlarını gölgede bırakacak boyutlarda olduğunu…” beyan ediyor bir değerli baro başkanımız. Doğru vallahi!..Biz avukatlar o denli sorunsuz ki,başka bir kurumun sorunlarının telafisi için meydanlara çıkmalıyız…Gün mücadele ve cenk günüdür!...Ey şanlı ordu….Ey şanlı asker…
Gelmiş,geçmiş ve halen var olan egemen güçlerin başkan ve yardımcılarını dahi,o en zor günlerinde biz meslektaşlar kurtardık ancak,bizleri kurtaracak bir baba yiğit daha mindere çıkamadı..Beyanatına aynen iştirak ettiğim Sn. Bülent ARINÇ “...,Avukatların çalışma koşullarının iyileştirilmesi, karşılaştıkları sorunların giderilmesi yönünde yapılacak çalışmalar, yargının gücünü ve güvenirliğini arttıracaktır…'' demiştir.Bu değerli ve önemli beyanatın, bunu algılayabilecek idraklere ithaf olunması dileğiyle…
Hani suya atlasan beş-on kulaç çekmez komşu Yunanistan…Orada tüm resmi işler avukatlar eliyle yürütülmektedir.Güldürü duayeni Çem YILMAZ kardeş ne diyor”.. haydi çocuklar hep beraber mukavvadan ev yapalım…ama gerek yok burada yapılmışı var…haydi gelin oynayalım çocuklar..ama gerek yok burada oynanmışı var…” misali…
Sadece takvimde “ 5 Nisan Avukatlar Haftası” yazan günümüz kutlu olsun…
Sevgi,saygı ve muhabbetlerimle…
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
5 Nisan Avukatlar Günü Tarihsel Dayanağı Av. Adil Giray ÇELİK Hukuk Sohbetleri 8 06-04-2008 10:05
Anneler Günü Refya Site Lokali 6 09-05-2003 08:05
İmza Günü Av.Habibe YILMAZ KAYAR Site Lokali 0 27-05-2002 18:40
5 Nisan Avukatlar Günü Etkinlikleri Av. Adil Giray ÇELİK Adliye Duvarı 0 15-03-2002 23:52


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04327512 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.