Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sulh Hukukta Vekalet Ücreti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-02-2012, 17:59   #1
berberhukuk

Varsayılan Sulh Hukukta Vekalet Ücreti

Merhabalar

Sulh Hukukta itirazın iptali için açmış olduğumuz davamız karara çıktı.
İcra takibinin esas alacak miktarı 217 TL
Kararda Özetle: Takibin devamına, %40 icra inkar tazminatının (87 TL) davacıya verilmesine, yargılama giderlerinin (286 TL) davacıya verilmesine, Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi uyarınca 26,16 TL nisbi vekalet ücretinin davalıdan alınarak davacıya verilmesine,

Benim bilmediğim bir değişiklik mi oldu acaba
Old 28-02-2012, 18:48   #2
efekankaptan

Vekalet ücreti sulh hukuk mahkemeleri için 2012 yılında asgari 600 TL'nin altına düşemez gibi bir şey hatırlıyorum sanki...
Old 28-02-2012, 18:56   #3
BASILIAS

benim bildiğim 400 tlnin altındaki davalarda takip tutarı kadar vekalet ücretine hükmediliyor.tabi dava 21.12.2011 öncesi ise o başka yani 217 tl olacak
Old 28-02-2012, 22:18   #4
rancho

Alıntı:
Yazan berberhukuk
Merhabalar

Sulh Hukukta itirazın iptali için açmış olduğumuz davamız karara çıktı.
İcra takibinin esas alacak miktarı 217 TL
Kararda Özetle: Takibin devamına, %40 icra inkar tazminatının (87 TL) davacıya verilmesine, yargılama giderlerinin (286 TL) davacıya verilmesine, Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi uyarınca 26,16 TL nisbi vekalet ücretinin davalıdan alınarak davacıya verilmesine,

Benim bilmediğim bir değişiklik mi oldu acaba
Üstad, Danıştay AAÜT'nin 12. maddesinin yürürlüğünü durdurmuştu. Fakat bu geçen seneki tarife içindi. Bu sene yeniden bir düzenleme yaptılar galiba, yani asıl alacağı geçemese de en az o kadar olması lazım diye düşünüyorum.
Old 28-02-2012, 22:25   #5
rancho

Alıntı:
Yazan rancho
Üstad, Danıştay AAÜT'nin 12. maddesinin yürürlüğünü durdurmuştu. Fakat bu geçen seneki tarife içindi. Bu sene yeniden bir düzenleme yaptılar galiba, yani asıl alacağı geçemese de en az o kadar olması lazım diye düşünüyorum.
MADDE 12 – (1) Tarifenin ikinci kısmının ikinci bölümünde gösterilen hukuki yardımların konusu para veya para ile değerlendirilebiliyor ise avukatlık ücreti, (yedinci maddenin ikinci fıkrası, dokuzuncu maddenin birinci fıkrasının son cümlesi ile onuncu maddenin son fıkrası hükümleri saklı kalmak kaydıyla,) Tarifenin üçüncü kısmına göre belirlenir.

(2) Şu kadar ki asıl alacak miktarı 3.333,33 TL'ye kadar olan davalarda avukatlık ücreti, tarifenin ikinci kısmının, ikinci bölümünde, icra mahkemelerinde takip edilen davalar için öngörülen maktu ücrettir. Ancak bu ücret asıl alacağı geçemez.
Yani 400 tl olması gerekir 2012 tarifesine göre.
Old 28-02-2012, 23:06   #6
önceki beyan

Sayın meslektaşım, vekalet ücreti 217 TL olmalıydı. Çünkü 3.333,33 TL'ye kadar olan davalarda vekalet ücreti 400 TL'nin altına düşemez ama asıl alacağı da geçemez. O yüzden, takdir edilecek vekalet ücreti asıl alacakla -217 TL- sınırlıdır.

İyi çalışmalar.
Old 29-02-2012, 12:12   #7
meltem2007

Danıştay İdari Davalar İdari Kurulu Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi Genel Hükümlerinin Tebliği'nin 12. maddesinin yürütmesinin durdurulmasına karar vermiştir.Bu nedenle, şu anki hukuki statüde; Mahkemece vekalet ücretinin asıl alacak tutarı alt sınır tutulmaksızın, nisbi orana göre belirlenmesi doğrudur.Ancak avukatın harcadığı emek hakkaniyet düşünüldüğünde haklı değildir tabii ki umarız Danıştay bu hükmü iptal etmez.
Old 29-02-2012, 13:18   #8
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan meltem2007
Danıştay İdari Davalar İdari Kurulu Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi Genel Hükümlerinin Tebliği'nin 12. maddesinin yürütmesinin durdurulmasına karar vermiştir.Bu nedenle, şu anki hukuki statüde; Mahkemece vekalet ücretinin asıl alacak tutarı alt sınır tutulmaksızın, nisbi orana göre belirlenmesi doğrudur.Ancak avukatın harcadığı emek hakkaniyet düşünüldüğünde haklı değildir tabii ki umarız Danıştay bu hükmü iptal etmez.
Danıştay İdari Davalar İdari Kurulu 2011 yılı için geçerli olan eski Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi'nin 12. maddesinin yürütmesinin durdurulmasına karar vermişti.

2012 yılında uygulanan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi için bir karar bulunmamaktadır. Benden önce yanıtlayan Sayın rancho'nun gönderdiği maddeler yürürlüktedir.

Saygılarımla
Old 29-02-2012, 13:45   #9
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan önceki beyan
Sayın meslektaşım, vekalet ücreti 217 TL olmalıydı. Çünkü 3.333,33 TL'ye kadar olan davalarda vekalet ücreti 400 TL'nin altına düşemez ama asıl alacağı da geçemez. O yüzden, takdir edilecek vekalet ücreti asıl alacakla -217 TL- sınırlıdır.

İyi çalışmalar.

Katılıyorum. Tek doğru yanıt budur.
Old 01-03-2012, 09:34   #10
berberhukuk

şimdi ben maddi hata dilekçesi veremeyeceğim sanırım. Kalemle görüştüm. Danıştayın iptal dönemine denk gelen bir karar olduğu için doğrudan nisbi oranda hesaplanmış.
Temyiz etmek gerekiyor sanırım.
Old 01-03-2012, 09:42   #11
Av. Öznur Aktürk

Alıntı:
Yazan berberhukuk
şimdi ben maddi hata dilekçesi veremeyeceğim sanırım. Kalemle görüştüm. Danıştayın iptal dönemine denk gelen bir karar olduğu için doğrudan nisbi oranda hesaplanmış.
Temyiz etmek gerekiyor sanırım.

23.12.2012 tarihinde karara çıkan bir dosyamda aynı durum benim de başıma geldi fakat karar kesin olduğundan temyiz edemedim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi