Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Anket Sonucu: İstenmeyen Ticari Reklam Epostalarına (SPAM) hapis cezası sizce
Ağır bir ceza 184 53,18%
Yerinde bir ceza 142 41,04%
Kararsız 20 5,78%
Oy Verenler: 346. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 210)

‘Spam mail’e ABD'de 2 yıl 3 ay hapis cezası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-11-2007, 15:15   #1
Av.Betül Avcı

Kitap ‘Spam mail’e ABD'de 2 yıl 3 ay hapis cezası

ABD’de, internet üzerinden, milyonlarca reklam amacı taşıyan istenmeyen elektronik posta (spam) gönderdiği gerekçesiyle yargılanan bir kişi, 2 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

New York’ta görülen davada, önceki duruşmalarda suçunu kabul eden 28 yaşındaki New Jersey’li Todd Moeller’in, 27 ay hapis cezasına çarptırılmasının yanı sıra 180 bin dolar da tazminat ödemesine karar verildi.
Moeller, American Online internet portalının 1,2 milyon kullanıcısına, ticari ürün reklamlarını içeren milyonlarca “spam” gönderdiğini kabul etmişti.
Moeller ve suç ortağı olmakla suçlanan Adam Vitale, çok büyük miktarda “spam”i, gönderici adresi belli olmadan yollayabildiklerini ve bu şekilde onbinlerce dolar kazandıklarını itiraf etmişlerdi. Adam Vitale’nin cezasının 13 kasımda açıklanacağı belirtiliyor.

ABD’de 2005’te de milyonlarca “spam” gönderdiği belirlenen Jeremy Jaynes de 9 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.
NTV
Old 12-11-2007, 22:31   #2
agah

Bazen insanların huzurunu bozan olaylarla karşılaşınca neden bu konuda kimse birşey yapmıyor veya kanunkoyucular-uygulayıcılar, bu değerleri korunmaya değer bulmuyor mu diye düşünürüm.Spam mailleri, bazı ticari işletmelerin veya gsm operatörlerinin gönderdiği reklam mesajları...Ben bu tarz mesajların gönderilmesini talep etmediğim halde bana neden gönderilir.İlla ben bu mesajları istemiyorum diye uğraşmak mı lazım.Bence abd de verilen bu ceza gayet yerinde.Maalesef güncel olayları takip etmekte zorlanıyor bizim hukuk sistemimiz.
Old 15-11-2007, 12:13   #3
agah

yeni bir konu açmak istemedim.

Cep'te mesaj terörüne son

Cep telefonlarına gelen reklam, tanıtım ve duyuru mesajlarından rahatsız olanlara müjde. Bu SMS'leri almak istemeyenlerin bir dilekçe vermesi yeterli olacak

Süpermarketlerden, parfümerilere, bankalardan perakendecilere kadar pek çok kuruluş reklam amacıyla vatandaşın cep telefonlarına mesaj atarken, bu mesajları almak istemeyenlerin bir dilekçe vermesi yeterli olacak.

Önceki gün Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kurumun 2008 yılı bütçesiyle ilgili bilgi veren Telekomünikasyon Kurulu 2. Başkanı Galip Zerey, abonelerin istemesi halinde cep telefonlarına gelen reklam ve tanıtım amaçlı kısa mesajları (SMS) engelleyebileceklerini söyledi.

Hamzaçebi’nin ütüsü

Komisyonda söz alan CHP milletvekili Akif Hamzaçebi, başından geçen bir olayı anlatarak, “2 yıl önce bir ütü almıştım. O günden bu yana o firmanın tüm ürünleriyle ilgili kampanyaları cep telefonuma mesaj olarak geliyor. Ben bundan son derece rahatsızım. Bunu engellemenin bir yolu yok mudur?” dedi. Bunun üzerine söz alan Zerey, “Biz vatandaşlardan da tanıtım ve pazarlama amaçlı mesajlarla ilgili yoğun şikayet alıyoruz. Bu tür mesajları almamak için ilk kez hat alanların, abone formu doldururken, ilgili kutucuğu işaretlemeleri, eski abonelerin ise bağlı oldukları operatöre yazılı başvurmaları gerekiyor. Bu sayede tanıtım ve pazarlama amaçlı toplu SMS’ler filtre edilerek gönderilmemekte ve engellenmektedir. Dilekçe verirseniz şu anda öyle bir hakkımız var” diye konuştu.
Old 23-11-2007, 20:04   #4
nazım

sokaklarda, caddelerde yani herkesin görebileceği yerlerde izinsiz yapılan ve ticari amaç taşıyan reklamları yapanlara bildiğim kadarıyla idari para cezası vermeyle yetiniliyor.buna karşılık internet üzerinden yapılacak istenmeyen ve izinsiz ticari amaç taşıyan reklamlara(spam) hapis cezası verilmesi bizim hukuk sistemimizde ağır olur.yani öncelikle ele alınması gereken konularda düzenleme yapmak gerekirken internetteki bu tip davranışların cezalandırılması listenin bir hayli altlarında olması gerekir diye düşünüyorum.
Old 23-11-2007, 20:12   #5
agah

Alıntı:
internet üzerinden yapılacak istenmeyen ve izinsiz ticari amaç taşıyan reklamlara(spam)
Burada dikkat edilmesi gereken konu cezalandırılan şahsın insanların e maillerine toplu olarak reklam mesajları göndermesi. insanların mail alanları kendilerine özeldir. oysa sokaktaki reklamlar vatandaşı rahatsız etmez. bunlara, devletin bu alandaki düzenlemelerine aykırı davranışlar olduğu için idari para cezası verilir ve bu yüzden konu dışı. dolayısıyla spam mailleri gönderenlerin cezalandırılması hiç te çelişkili bir davranış olmaz.
Alıntı:

Moeller, American Online internet portalının 1,2 milyon kullanıcısına, ticari ürün reklamlarını içeren milyonlarca “spam” gönderdiğini kabul etmişti
........
Old 03-12-2007, 08:36   #6
üye7744

Ben de bu tür eylemler için hapis cezasını ağır buluyorum.Hapis cezası ile müeyyidelendirilmesi gereken çok daha ağır suçlar var.Evet belki ideal, olan kişilerin hiç bir şekilde rahatsız olmamasını sağlamak.Ama ülkemizde maalesef henüz çok daha büyük maduriyetler yaşanıyor ve uygulanan yaptırımlar hafif kalıyor.Dilerim en kısa zamanda ideal hukuk düzeyine de ulaşır, insanların hukuğun koruyucu, önleyici kanatları altında huzurla yaşamasını sağlayan bir hukuğu yaşantımıza egemen kılabilir ve birey olarak da bu konuda üzerimize düşeni yapabiliriz.Saygılarımla...
Old 03-12-2007, 08:44   #7
THXT

Hapis Cezasi Yerine Para Cezasinin Verilmesini Daha Uygun Buluyorum. Ornegin Bu Spamlar Sayesinde Kazanmis Oldugu Miktarin Buyuk Bir Bolumunun Bu Kisiden Alinmasi Bence Cok Cazip. Bu Sayede Para Kaybetme Korkusuyla Bu Tur Mailleri Atmak Biraz Cesaret Isteyecek. Tesekkurler.
Old 03-12-2007, 23:43   #8
wellan

Varsayılan spamlar hakkında...

Bana göre spam gönderildi diye kişilerin hürriyetinden yoksun bırakılmasını doğru bulmuyorum.Bu cezanın yerine;ağır para cezası yada para cezası verilebileceği kanaatindeyim..
Old 06-12-2007, 23:37   #9
Sedat KAÇMAZ

Ben de arkadaşların göüşlerine katılıyorum. Kazandığı paradan daha fazla bir para cezası öngörülebilir. Sonuçta para kazanmak amacıyla yapılan bir iş. Kazanacağından daha fazlasını kaybedeceğini bilirse yapmaktan çekinir diye düşünüyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi