Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Dava açılmadan boşanmadan vazgeçme ve ödenmiş avukatlık ücretinin iadesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-09-2013, 19:50   #1
nakil

Varsayılan Dava açılmadan boşanmadan vazgeçme ve ödenmiş avukatlık ücretinin iadesi

Müvekkilim karısından boşanma talebi ile geldi. Ilk görüşmemizden sonra Vekaletname ile birlikte peşin olarak talep ettiğim ücreti ödedi.Farklı günlerde Yüzyüze 3 kere (toplam 4-5 saat civarı ) görüştük ancak yaklaşık 2 hafta boyunca da Telefonda defalarca kez konuştuk. Karısının vekili olan beyfendi ile anlaşmalı boşanma olması için karşılıklı taleplerimiz hakkında defalarca kez konuştuk , karşılıklı faks gönderdik ve aldık .Ancak anlaşmaya varamadan , babamın hastalığı sebebiyle şehir dışına çıktım ,giderken haber verdim ve bana sorun olmayacağını söyledi. Birkaç gün sonra döndüm ve müvekkilimi aradım telefonuma cevap alamadım.Diğer günlerde de aradım ama cevap vermedi Sonrasında mesaj attım. Eşiyle barışmış ve aynı evde yaşıyormuş.Sorunum şu: peşin aldığım ücreti kendi vazgeçmesi sebebiyle dava açılmadığından benden iade isteyebilir mi? Vekil olarak kendisiyle ve eşinin avukatı ile defalarca kez görüştüm ,dava açma hususunda kendisinin talebi üzerine anlaşmalı olsun diye günlerce çaba sarfettim.. Benden kaynaklanan bir sorun olmadığına göre dava açılmasa bile aldığım ücreti hakettiğimi ve iade etmemem Gerektiğini düşünüyorum. Ancak bir meslektaşım talep halinde aldığım parayı iade etmek zorunda kalabileceğimi iddia ediyor.Bu konuda tecrübesi olan meslektaşım var mıdır? Bu hususta Yargıtay kararı var mıdır? Yardımcı olursanız sevinirim ..
Old 26-09-2013, 21:01   #2
av. nevzat tombulca

Dava için almış olduğunuz ücreti, avukatlık tarifesinde belirlenen ölçülerde, yapmış olduğunuz sözlü ve yazılı hukuki yardıma sayabilirsiniz. Bunun için fatura kesmeniz de gerekecektir.
Old 27-09-2013, 11:12   #3
yılmazkan

Dava açılmamış olduğundan hukuki yardımın tam olarak yerine getirildiğini söylenemez. Ancak dava açma sürecinde pek çok danışma görevi yapmışsınız. Tamamen ücret almamakta size haksızlık olacaktır. Bu durumda harcadığınız emek ve zamana karşılık bir ücreti hakketmişsiniz. Bedelin kısmen iadesi gerekeceğini düşünüyorum.
Old 27-09-2013, 13:00   #4
ayse1728

Alıntı:
Yazan nakil
Müvekkilim karısından boşanma talebi ile geldi. Ilk görüşmemizden sonra Vekaletname ile birlikte peşin olarak talep ettiğim ücreti ödedi.Farklı günlerde Yüzyüze 3 kere (toplam 4-5 saat civarı ) görüştük ancak yaklaşık 2 hafta boyunca da Telefonda defalarca kez konuştuk. Karısının vekili olan beyfendi ile anlaşmalı boşanma olması için karşılıklı taleplerimiz hakkında defalarca kez konuştuk , karşılıklı faks gönderdik ve aldık .Ancak anlaşmaya varamadan , babamın hastalığı sebebiyle şehir dışına çıktım ,giderken haber verdim ve bana sorun olmayacağını söyledi. Birkaç gün sonra döndüm ve müvekkilimi aradım telefonuma cevap alamadım.Diğer günlerde de aradım ama cevap vermedi Sonrasında mesaj attım. Eşiyle barışmış ve aynı evde yaşıyormuş.Sorunum şu: peşin aldığım ücreti kendi vazgeçmesi sebebiyle dava açılmadığından benden iade isteyebilir mi? Vekil olarak kendisiyle ve eşinin avukatı ile defalarca kez görüştüm ,dava açma hususunda kendisinin talebi üzerine anlaşmalı olsun diye günlerce çaba sarfettim.. Benden kaynaklanan bir sorun olmadığına göre dava açılmasa bile aldığım ücreti hakettiğimi ve iade etmemem Gerektiğini düşünüyorum. Ancak bir meslektaşım talep halinde aldığım parayı iade etmek zorunda kalabileceğimi iddia ediyor.Bu konuda tecrübesi olan meslektaşım var mıdır? Bu hususta Yargıtay kararı var mıdır? Yardımcı olursanız sevinirim ..
,
sayın meslektaşım,
aldığınız ücret dava vekalet ücretidir. şayet dava açmadıysanız bu ücretin tamamını iade etmeniz gerekir. ancak harcamış olduğunuz emek ve mesai nazara alınarak hakkaniyete uygun bir tutarı müvekkilinizden kesebilirsiniz. danışma ücreti sözlü ve yazılı bilgilendirme , sulh çabası her ne derseniz deyin artık. kolay gelsin
Old 27-09-2013, 14:21   #5
Av.Mehmet KILIÇ

Sayın Meslektaş'ım,

Müvekkil ile vekalet ilişkisi hem hukuken (anlaşma ile) hem de resmen (vekaleti vermesi) ile kurulmuş.

Müvekkilin dava açmaktan vazgeçmesi durumunda aldığınız ücreti dava aşamasına kadar geçen süreye ilişkin danışmanlık-avukatlık ücreti olarak saymakta herhangi bir sıkıntı yok.

Ancak peşin aldığınız ücret hakkaniyet çerçevesinde değerlendirdiğinizde fazla ise bir kısmını iade etmeniz gerekecektir.Çünkü uyuşmazlık çıktığında Mahkeme tarafından emek, mesai, masraf, hakkaniyet ilkeleri göz önünde tutulacaktır. Yargıtay'ın avukatlık ücreti konusunda bu ilkelere atıf yaptığı bir çok kararı vardır.
Old 19-05-2021, 22:02   #6
drako

Ayrı bir başlık açmadan ben de sorumu iletmek isterim sizlere.Müvekkil ile 3-4 kez görüşmem neticesinde dava açılması için tarafıma vekalet verildi.Tutanak tutuldu ve ücret sözleşmesi yapıldı.Ardından müvekkile dava dilekçesi hazırlandı ve okunması için tarafına bir nüsha verildi.Ancak müvekkil şu aşamada dava açmaktan vazgeçmiş.Ücretin yarısı ise peşin olarak tarafıma verildi.Yine dava masrafı da tarafıma teslim edildi.

Müvekkile ise işbu aşamada sadece yargılama giderlerini geri vermeyi düşünmekteyim.

Bu durumda ben dava vekalet ücretinin yarısını hak ettiğimi düşünüyorum.(Dava dilekçesinin hazirlanması+sözlü yapılan hukuki yardımlar vs).Siz ne dersiniz?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi