Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Riskli yapıda tapu harcı muafiyeti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-05-2016, 15:18   #1
Av.Necati Yaşbey

Varsayılan Riskli yapıda tapu harcı muafiyeti

6302 sayılı yasada ve bu yasanın uygulama yönetmeliğinde riskli yapı tespiti yapılan taşınmazlarda tapu harcı alınmayacağına dair düzenlemeler bulunmaktadır. Ancak Gelir İdaresi Başkanlığı yayınladığı bir özelge ile bu muafiyeti ortadan kaldırır şekilde yorum yapmış ve sadece riskli yapı tespiti yapılan taşınmazlarda kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapıldığında sözleşme gereği yükleniciye düşecek bağımsız bölümlerin yükleniciye devri sırasında tapu harcı alınmayacağını, diğer hallerde(maliklerin 3.kişilere daire ya da hisse satışlarında) tapu harcının alınması gerektiğini belirtmiştir.
Tapu daireleri daha önceleri riskli yapı tespiti yapılan taşınmazlarda yapılan satışlardan tapu harcı almazken bu özelgeden sonra almaya başlamışdır.
Ben bu konuda Vergi Mahkemesi'ne yatırılmak zorunda kalınan tapu harçlarının iadesi için dava açtım. Bu konuda daha önce dava açıp mahkemeden karar almış herhangi bir meslektaşımın olup olmadığını varsa ne tür karar verildiğini öğrenmek istiyorum.
Yardımcı olacak meslektaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.
Saygılarımla.
Old 23-05-2016, 21:11   #2
gmenkulsimsarı

Varsayılan Emsal Karar Aramaktayım

Merhaba,

Konuyla ilgili ozelgeyi okudum.3. Kisiler vergiden muaf tutulmamakta.
Degerli meslektaslarimdan emsal karar bekliyoruz.

Iyi calismalar dilerim.
Old 23-05-2016, 23:13   #3
Av.Necati Yaşbey

Varsayılan Riskli yapıda tapu harcı

Riskli yapı tespiti yapılan taşınmazlarda alınan harcını iptal eden İstanbul idare Mahkemesi kararları olduğunu biliyorum. Ancak kararlara ulaşamadım. Bu kararların Danıştay Denetiminden geçip onaylanıp onaylanmadığını da bilmiyorum. Sitedeki meslektaşlarımdan böyle bir davada çıkan kararı olabileceği umudu ile bu konuyu açtım. Benim dosyalarımdan bir karar çıkarsa bende bilgi amaçlı yayınlayacağım selamlar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi