Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Denetçinin Teknik Komite Görevi (Kat Mülkiyeti)

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-07-2011, 10:29   #1
Özgür Kınay

Varsayılan Denetçinin Teknik Komite Görevi (Kat Mülkiyeti)

Merhaba.

Kat Mülkiyeti Kanunu'na tabi bir sitede Denetim Kurulu üyesiyim. Yapılan Genel Kurul'da diğer Denetim Kurulu üyemiz, aynı zamanda havuz yapımı için kurulan teknik komiteye seçildi. Bu komite şimdilik sadece teknik araştırmayı yapacak, teklifleri alacak ve sadece havuz gündemiyle toplanacak Ağustos'taki Genel Kurul'da site sakinlerini bilgilendirecek.

Bu Genel Kurul'da havuz yapılması kararlaştırılırsa aynı komite havuz yapımının zaman zaman başında duracak, teknik destek sağlayacak, yardım edecek vs... Tabi ki ödeme yetkisi, karar alma yetkisi vb yine Yönetim Kurulu'nda olacak.

Bana bu konuda görüş sorduklarında "Denetçi hiçbir şekilde Yönetim faaliyetinde bulunamaz; iki görevinden birini bırakmalı" dedim. Ağustos ayındaki Genel Kurul'da kesin görüş bildirmek üzere, konuyu araştırmak için süre istedim.

Bu konuda görüşlerinizi, bilgilerinizi, elinizdekileri paylaşırsanız sevinirim.

İyi çalışmalar.
Old 18-07-2011, 10:42   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Görüş

Alıntı:
"Denetçi hiçbir şekilde Yönetim faaliyetinde bulunamaz; iki görevinden birini bırakmalı" dedim.

Sayın meslektaşım,

Görüşünüzün dayanağı KMK.m.71,41...
Belirtilen hükümler kapsamında denetçi, denetleyeceği "iş"in içinde olmamalı görüşündeyim.

Saygılarımla
Old 18-07-2011, 17:14   #3
Özgür Kınay

Hulusi Bey,

Cevabınız için teşekkür ederim. Ancak söz konusu maddelerde denetim ve yönetim görevlerinin çakışmasına ilişkin bir ifade göremedim.

Pekala açık bir içtihat da kanun kadar işimi görür. Mahkemeye değil, site sakinlerine sunacağım.
Old 18-07-2011, 17:20   #4
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Görüş 2

Sayın meslektaşım,

Görüşü ve gerekçemi arz ettim.
Ben yapmazdım.

Saygılarımla
Old 18-07-2011, 17:55   #5
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Özgür Kınay
Merhaba.

Kat Mülkiyeti Kanunu'na tabi bir sitede Denetim Kurulu üyesiyim. Yapılan Genel Kurul'da diğer Denetim Kurulu üyemiz, aynı zamanda havuz yapımı için kurulan teknik komiteye seçildi. Bu komite şimdilik sadece teknik araştırmayı yapacak, teklifleri alacak ve sadece havuz gündemiyle toplanacak Ağustos'taki Genel Kurul'da site sakinlerini bilgilendirecek.

Bu Genel Kurul'da havuz yapılması kararlaştırılırsa aynı komite havuz yapımının zaman zaman başında duracak, teknik destek sağlayacak, yardım edecek vs... Tabi ki ödeme yetkisi, karar alma yetkisi vb yine Yönetim Kurulu'nda olacak.

Bana bu konuda görüş sorduklarında "Denetçi hiçbir şekilde Yönetim faaliyetinde bulunamaz; iki görevinden birini bırakmalı" dedim. Ağustos ayındaki Genel Kurul'da kesin görüş bildirmek üzere, konuyu araştırmak için süre istedim.

Bu konuda görüşlerinizi, bilgilerinizi, elinizdekileri paylaşırsanız sevinirim.

İyi çalışmalar.

Bir kişi tabir-i caizse aynı anda iki şapka takamaz. Ya yönetici şapkası ya da denetçi şapkası takmalıdır.

Bir hususun hukukiliğini ve yerindeliğini tayin için her zaman açık yasa metnine veya Yargıtay kararına ihtiyaç yoktur. Aksi halde yasa maddeleri yüzlerce sayfa olur idi. (kazüistik/meseleci metod.)

Oysa, yorum ve yorum gücü hukukun ve hukukçunun itici gücüdür. Sizin hukuksal yorum ile verdiğiniz (bence) isabetli cevap gibi...

Topyekûn bakıldığında, bu ihale işlemi denetçinin/denetim kurulunun önüne gelmeyecek mi? Ve bu ihale işine, onun alt hazırlayıcı işlemleri de dahil değil midir? İhale sadece ödemeden ibaret olmadığına göre...

Bu takdirde, yönetsel aşamalarda görev almış denetçi, kendisinin bizzat yaptığı işlemleri denetlemiş olmayacak mıdır? Bu ise eşyanın tabiatına aykırı bir durumdur. Hukukta mantık, genel mantıktan ayrılmaz. Sadece kimi zaman kendine özgü yön ve özellikler taşır.

Bu ihale işlemi kat malikinin itirazı üzerine hukuk hakiminin (iptal için), şikayeti üzerine ceza hakiminin (güveni kötüye kullanma vs.) önüne gelse, onun meseleyi tetkik tarzı yine genel mantıktan ve hukuk yorumundan hareketle olacaktır.

Yorum, yasa metinlerinin somut olaya tam olarak "oturmasını" ve nüfuzunu sağlayan ve hukuku kanatlandıran, ona estetik kazandıran faaliyettir.

Özetle, bir kişi hem denetçi hem yönetici olamaz. Bu işin mahiyetine aykırıdır. Ayrı görevler için seçilen ve yasasında görev ve sorumlulukları ayrı ayrı düzenlenen makamların birbirlerinin işlerini yapmaları isabetli ve hukuka uygun değildir.

Saygılarımla.
Old 19-07-2011, 08:11   #6
Özgür Kınay

Hulusi Bey ve Ömer Bey'e teşekkür ederim.

Burada karşı görüşte olanların söylediği "Bu sadece teknik bir komitedir; harcama yetkisi ve sorumluluğu yine Yönetim Kurulu'ndadır" şeklinde idi. Ancak yazdıklarınızdan vardığım sonuç bu görevin de kesinlikle bir yönetim faaliyeti olduğu yönünde.

İyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi