Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

213 S.lı Vergi Usul Kanunu MADDE 126
114'üncü maddede yazılı zamanaşımı süresi dolduktan sonra meydana çıkarılan vergi hataları düzeltilemez. şu kadar ki, düzeltme zamanaşımı süresi:

a) Zamanaşımı süresinin son yılı içinde tarh ve tebliğ edilen vergilerde hatanın yapıldığı;

b) (2686 sayılı Kanunun 26'ncı maddesiyle değişen bent) İlan yolu ile tebliğ edilip vergi mahkemesinde dava konusu yapılmaksızın tahakkuk eden vergilerde mükellefe ödeme emrinin tebliğ edildiği;

c) (3239 sayılı Kanunun 11'inci maddesiyle eklenen bent) İhbarname ve ödeme emri ilan yoluyla tebliğ edilen vergilerde 6183 sayılı Kanuna göre hacizin yapıldığı;

Tarihten başlayarak bir yıldan aşağı olamaz.

Düzeltme Talebinde Zamanaşımının Başlangıç Tarihi

Üyemizin Notu: Düzeltme başvurusunda zamanaşımı süresinin başlangıcında asıl önemli unsur vergi hatasının yapıldığı tarihtir. Yani ikmalen tarh ve tebliğ edilen vergilerde ihbarnamenin tebliğ tarihi vergilendirmenin ilişkin olduğu dönemin 5. yılının sonunda gerçekleştirilmiş ise, düzeltme başvurusu için bir süre bir yıl daha uzayacaktır. Bu hüküm 2577 sayılı sayılı Yasanın dava açma sürelerine de önemli bir istisnadır.


 
Şerhi Ekleyen Üyemiz:
Av.Saliha ULUSAN
Hukukçu
Avukat
Şerh Son Güncelleme: 13-03-2010

THS Sunucusu bu sayfayı 0,02215195 saniyede 8 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.