Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

5953 S.lı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanun MADDE 4
YAZILI MUKAVELE VE TERFİ ESASI

(Değişik: 4/1/1961 - 212/1 md.)

       Gazeteci ile kendisini çalıştıran işveren arasındaki iş akdinin yazılı şekilde yapılması mecburidir.

       Mukavelede aşağıdaki hususların gösterilmesi şarttır:

       a) İşin nev'i,

       b) Ücret miktarı,

       c) Gazetecinin kıdemi,

       İş nev'inin ve ücretin değişikliğinde mukaveleye derci mecburidir.

       İki yıl gazetede çalışmış olan gazeteci terfie hak kazanır. Terfi mukavelede tesbit edilen yüzde nispetinde yapılır.

BasınİşK. MADDE 4 Ek Bilgi/Yorum

Üyemizin Notu: Maddede iş sözleşmesinin yazılı olarak yapılması gerektiği düzenlenmiştir. Bu düzenleme bakımından önemli bir sorun yazılılık şartının "ispat şartı mı yoksa geçerlilik şartı mı" olduğu noktasında toplanmaktadır.

İş Hukuku gibi kamusal niteliği olan bir alanda hakim gerek uygulanacak hukuku, gerekse davacının hangi kanuna tabi çalıştığını resen belirler. Hal böyle olunca taraflar arasındaki fiili ilişkinin ne şekilde yorumlanacağı ve uyuşmazlığın çözümü taraflar arasındaki sözleşmeden bağımsız niteliktedir. Bu sebeple bu maddede yer alan koşul en fazla ispat şartı olarak kabul edilebilir ki bu da ücretin miktarı vs gibi konularda belirleyici olur.

Aykırı bir yorum tarzı gazetecinin hakları bakımından da aleyhe sonuç doğuracak niteliktedir. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi de bu maddede yer alan şartın bir ispat şartı olduğu görüşündedir.


 
Şerhi Ekleyen Üyemiz:
Av.Engin ÖZOĞUL
Hukukçu
Avukat
Şerh Son Güncelleme: 20-10-2009

THS Sunucusu bu sayfayı 0,02761889 saniyede 8 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.