Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

HastaYön. MADDE 26

     
 
Hasta Hakları Yönetmeliği MADDE 26
Rıza Formu (Değişik: 08.05.2014/28994 s. R.G.)
Mevzuatta öngörülen durumlar ile uyuşmazlığa mahal vermesi tıbben muhtemel görülen tıbbi müdahaleler için sağlık kurum ve kuruluşunca 15 inci maddedeki bilgileri içeren rıza formu hazırlanır. Rıza formunda yer alan bilgiler; sözlü olarak hastaya aktarılarak rıza formu hastaya veya kanuni temsilcisine imzalatılır. Rıza formu iki nüsha olarak imza altına alınır ve bir nüshası hastanın dosyasına konulur, diğeri ise hastaya veya kanuni temsilcisine verilir. Acil durumlarda tıbbi müdahalenin hasta tarafından kabul edilmemesi durumunda, bu beyan imzalı olarak alınır, imzadan imtina etmesi halinde durum tutanak altına alınır. Rıza formu bilgilendirmeyi yapan ve tıbbi müdahaleyi gerçekleştirecek sağlık meslek mensubu tarafından imzalanır. Verilen bilgilerin doğruluğundan ilgili sağlık meslek mensubu sorumludur. Rıza formları arşiv mevzuatına uygun olarak muhafaza edilir.
 1 Bilgi    1  Türkçe    (Madde son güncelleme Dr.DOGRAMACI, 09-06-2014 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

HastaYön. MADDE 26 İçtihatları

Bu Maddeye Not Girin

HastaYön. MADDE 26 Şerhler, Notlar, Yorumlar

Yasa metninde geçen ''tıbbi müdahale'' kelimesine yönelik kişisel bir eleştiri
Yasa metninde geçen ''tıbbi müdahale'' terimi yeteri kadar açıklayıcı ve anlaşılır değildir. Örneğin tıbbi müdahaleden operasyon, küçük pansuman, teşhis ya da tedavinin tamamının anlaşılır olması kaçınılmazdır. Daha açıklayıcı bir anlatım olan tıbbi işlem olarak değiştirilmesini kişisel olarak uygun görüyorum.
(Şerh No: 13210 - Ekleyen: Zeliha İlknur DENİZER - Tarih : 13-03-2012)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

HastaYön. MADDE 26 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

HastaYön. MADDE 26 Yabancı Dil Çevirileri

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

HastaYön. MADDE 26 Türkçeleştirme Önerileri

Yasal temsilcinin onayının gerektiği ve yeterli olduğu durumlarda bile olanak olduğu ölçüde küçük ya da kısıtlı olan hastanın dinlenmesi biçiminde tıbbi işleme katılımı sağlanır.
(Şerh No: 13209 - Türkçeleştiren: Zeliha İlknur DENİZER - Tarih : 26-03-2012)

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,03604102 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.