Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

HastaYön. MADDE 18

     
 
Hasta Hakları Yönetmeliği MADDE 18
Bilgi Vermenin Usulü
(Değişik: 08.05.2014/28994 s. R.G.)
Bilgi, mümkün olduğunca sade şekilde, tereddüt ve şüpheye yer verilmeden, hastanın sosyal ve kültürel düzeyine uygun olarak anlayabileceği şekilde verilir.

Hasta, tıbbi müdahaleyi gerçekleştirecek sağlık meslek mensubu tarafından tıbbi müdahale konusunda sözlü olarak bilgilendirilir. Bilgilendirme ve tıbbi müdahaleyi yapacak sağlık meslek mensubunun farklı olmasını zorunlu kılan durumlarda, bu duruma ilişkin hastaya açıklama yapılmak suretiyle bilgilendirme yeterliliğine sahip başka bir sağlık meslek mensubu tarafından bilgilendirme yapılabilir.

Hastanın kendisinin bilgilendirilmesi esastır. Hastanın kendisi yerine bir başkasının bilgilendirilmesini talep etmesi halinde, bu talep kişinin imzası ile yazılı olarak kayıt altına alınmak kaydıyla sadece bilgilendirilmesi istenilen kişilere bilgi verilir.

Hasta, aynı şikayeti ile ilgili olarak bir başka hekimden de sağlık durumu hakkında ikinci bir görüş almayı talep edebilir.

Acil durumlar dışında, bilgilendirme hastaya makul süre tanınarak yapılır.

Bilgilendirme uygun ortamda ve hastanın mahremiyeti korunarak yapılır.

Hastanın talebi halinde yapılacak işlemin bedeline ilişkin bilgiler sağlık hizmet sunucusunun ilgili birimleri tarafından verilir.
 1  Türkçe    (Madde son güncelleme Dr.DOGRAMACI, 09-06-2014 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

HastaYön. MADDE 18 İçtihatları

Bu Maddeye Not Girin

HastaYön. MADDE 18 Şerhler, Notlar, Yorumlar

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

HastaYön. MADDE 18 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

HastaYön. MADDE 18 Yabancı Dil Çevirileri

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

HastaYön. MADDE 18 Türkçeleştirme Önerileri

Bilgi, gerektiğinde çevirmen kullanılarak, hastanın anlayabileceği biçimde, tıp terimleri olabildiğince kullanılmadan, kararsızlığa ve kuşkuya yer verilmeden ve hastanın psikolojik durumuna uygun ve özenli bir söyleyiş ile verilir.
(Şerh No: 14175 - Türkçeleştiren: Zeliha İlknur DENİZER - Tarih : 25-12-2012)

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,03311992 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.