Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

AnaY. MADDE 5

     
 
Türkiye Cumhuriyeti Anayasası MADDE 5
V. Devletin Temel Amaç ve Görevleri
Devletin temel amaç ve görevleri, Türk Milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddî ve manevî varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmaktır.
 2  Türkçe    1  Ses Dosyası    (Madde son güncelleme Av. Can DOĞANEL, 28-10-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

AnaY. MADDE 5 İçtihatları

Bu Maddeye Not Girin

AnaY. MADDE 5 Şerhler, Notlar, Yorumlar

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

AnaY. MADDE 5 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

AnaY. MADDE 5 Yabancı Dil Çevirileri

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

AnaY. MADDE 5 Türkçeleştirme Önerileri

Generkin temel amaç ve görevleri, Türk Ulusunun bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, Kamuerkini ve yasayı korumak, kişilerin ve toplumun gönencini, erincini ve mutluluğunu sağlamak; kişinin temel ülev ve özgürlüklerini, toplumsal tüze generki ve tüze ilkeleriyle bağdaşmayacak biçimde sınırlayan atkarmal, akçesel ve toplumsal engelleri kaldırmaya, kişilerin özdeksel ve özgüçsel varlığının gelişmesi için gerekli koşunçları düzenlemeye çalışmaktır.
(Şerh No: 17001 - Türkçeleştiren: Metin Samet UYGUR - Tarih : 06-04-2020)

Devletin temel amaç ve görevleri, Türk ulusunun bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak, kişilerin ve toplumun gönencini, dirliğini ve mutluluğunu sağlamak, kişinin temel hak ve özgürlüklerini sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak biçimde sınırlayan siyasal, ekonomik ve toplumsal engelleri kaldırmaya, insanın maddesel ve tinsel varlığının gelişmesi için gerekli koşulları hazırlamaya çalışmaktır.
(Şerh No: 4948 - Türkçeleştiren: Özge YÜCEL - Tarih : 22-03-2010)

Bu Maddeye Ses Dosyası Ekleyin

AnaY. MADDE 5 Ses Dosyaları

Görme engelli meslektaşlarımız için ses dosyası
(Şerh No: 6507 - Ekleyen: Av.Levent CİRİT - Tarih : 02-09-2010)

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,06445503 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.