Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sigorta Şirketinin KDV Sorumluluğu

Yanıt
Old 23-12-2006, 17:01   #1
kenan iskender

 
Varsayılan Sigorta Şirketinin KDV Sorumluluğu

Ticari işletme olan müvekkil firmaya ait bir araç trafik kazası sonucu hasar görüyor.Araç Kaskolu.Servis aracı onarıyor ve aracı araç sahibine teslim ediyor. FAturanın altınada araç şirket yetkilisi teslim alan olarak imza atıyor. Servis, fatura aslını müvekkil firmaya göndermeyerek,fatura aslını direk kaskonun yapıldıgı sigorta şirketine gönderiyor. Sigorta şirketide sadece ana borcu ödeyip KDV'yi ödemiyor. Poliçede Sigorta şirketinin KDV'den sorumlu olmadıgına dair hükümde yok. Aradan 6 ay geçiyor. Servis müvekkil şirkete karşı sigorta şirketince ödenmeyen KDV için icra takibi başlatıyor.

BU konuyla araştırma yaptım. Sigorta şirketleri,şirket sütatüsünde olan mükelleflerin sadece ana parasını ödeyip KDV'sini ise mahsubu mümkün oldugundan (KDV K.md.29) sebebsiz zenginleşme olmaması için ödemiyorlar. Ama fatura aslı müvekkil şirkete gönderilmediğinde KDV dolayısıyla mahsuplaşma olamayacak.olay 6 ay önce oldugunda müvekkil şirket KDV için gider de gösterip geriye doğru mahsuplaşmada yapamayacak. Bu olayın çözümü nasıl olacak Merak ediyorum.

Şİmdiden ilginiz için teşekkürler.
Old 07-01-2007, 18:26   #2
Av. Hulusi Metin

 
Varsayılan katkı

Sayın iskender,
TTK.nun 1281/1 nci maddesi hükmüne göre, harp ve isyan olayları dışında kalan her türlü riziko, sigorta teminatı içinde ise de, aynı maddenin 2. fıkrasında teminatın sözleşme ile sınırlandırılmasının da mümkün olduğu hükme bağlanmış bulunmaktadır.

Sigortacının sigortalısına hasar bedeli ile birlikte KDV’yi de ödemesi gerekir (di).

Servis, faturayı gönderip ödeme talebinde bulunduğu sigortacıdan kdv.yi de talep etmeliydi (etmeli).

Sigortalı kdv.yi ödeyip, sigortacıya rücu edebilir.

Maliyeye durumu açıklayan bir dilekçe verebilir.
Saygılar
Old 07-01-2007, 21:08   #3
Av. Can DOĞANEL

 
Varsayılan

KDV işin mahiyeti gereğince mal ve hizmet teslimi anında ödenmesi gereken ve yasa gereği mal ve hizmetin fiyatı içerisine yansıtılan bir vergidir ve muhatabınca ödenir. Poliçede özellikle KDV'den sigorta şirketinin sorumlu olmadığı belirtilmemişse poliçe limiti dahilinde sigorta şirketi KDV'yi de ödemek durumundadır.
Alıntı:

**************
TRAFİK KAZASI NEDENİYLE ALACAK DAVASI - KDV NİN TAZMİNATA EKLENMESİ
KAYIT NO : 72650
**************
Esas Yılı : 2005
Esas No : 10234
Karar Yılı : 2005
Karar No : 9871
Karar Tarihi : 18.10.2005
Daire No : 17
Daire : HD
**************
ÖZET: Tamirin zorunlu olduğu hallerde KDV ödenmesi kaçınılmazdır. Buna göre davacı lehine hükmedilen tazminata KDV eklenerek karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde karar verilmesi isabetli görülmemiştir.
**************
(818 S. K. m. 50)
Taraflar arasındaki tazminat davasının yapılan yargılaması sonunda; kararda yazılı nedenlerden dolayı davanın kısmen kabulüne dair verilen hükmün süresi içinde davacı-karşı davalı vekili tarafından temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi, gereği düşünüldü:
KARAR
Davacı vekili, davalı A. U. adına kayıtlı, davalı N. idaresinde bulunan .. N.. 3.. plakalı aracına müvekkiline ait .. E.. 9.. plakalı aracına arkadan çarpması nedeniyle meydana gelen 3.541.000.000 TL' sı maddi zararı dava tarihinden itibaren işleyecek reeskont faizi ile birlikte davalılardan sorumlulukları ile sınırlı olarak müştereken ve müteselsilen tahsiline karar verilmesini talep etmiştir.
Davalılar N. ve A. vekili, kusur oranı ve tazminat miktarını kabul etmediklerini savunarak, kaza nedeniyle müvekkilinin aracında meydana gelen 744.580.000 TL'sı hasar bedelinin davalılardan tahsiline karar verilmesini talep etmiştir.
Davalı sigorta şirketi vekili, sorumluluklarının poliçe limiti ile sınırlı olduğunu savunmuştur.
Mahkemece toplanan deliller ve benimsenen bilirkişi raporuna göre; davacı-karşı davalının davasının kısmen kabulü ile 1.324.915.254 TL'sı maddi hasar, 100.000.000 TL'sı ulaşım gideri, 500.000.000 TL'sı değer kaybı nedeni ile toplam 1.924.915.254 TL'nin davalı sigorta şirketi 1.324.915.254 TL'dan sorumlu olmak üzere dava tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile davalılardan müteselsilen tahsiline, karşı davanın reddine karar verilmiş; hüküm, davacı-karşı dayalı vekili tarafından temyiz edilmiştir.
1- Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı delillere, gerektirici sebeplere, delillerin takdirinde bir isabetsizlik bulunmamasına göre, davacı vekilinin aşağıdaki bendin kapsamı dışında kalan diğer temyiz itirazlarının reddi gerekmiştir.
2- Tamirin zorunlu olduğu hallerde KDV ödenmesi kaçınılmazdır. Buna göre davacı lehine hükmedilen tazminata KDV eklenerek karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde karar verilmesi isabetli görülmemiştir.
SONUÇ: Yukarıda (1) nolu bentte açıklanan nedenlerle davacı vekilinin sair temyiz itirazlarının reddine, (2) nolu bentte açıklanan nedenlerle davacı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile hükmün BOZULMASINA ve peşin alınan harcın istek halinde temyiz edene geri verilmesine 18.10.2005 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

**************
.: CopyRight by Sinerji A.Ş. :.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
sigorta sim Meslektaşların Soruları 1 09-05-2006 17:48
Sigorta şirketinin rücu davasında işbölümü ???? Av.Engin Özoğul Meslektaşların Soruları 2 18-04-2006 21:38
2003 Sigorta Primleri/Avukat Topluluk Sigorta Servisi Av.Habibe YILMAZ KAYAR Adliye Duvarı 0 22-05-2003 15:03
Sigorta Şirketinin Özgürlüğü ... Poliçe Av. Hulusi Metin Meslektaşların Soruları 28 21-03-2003 13:35
Sigorta Dilekçeleri Av.Habibe YILMAZ KAYAR Site Lokali 0 22-01-2003 21:47


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02759504 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.