Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

İlamsız İcra Takibi Başlatabilmem İçin Neler Yapmalıyım, Alacağım İçin Nasıl Dava Aça

 
Old 02-03-2002, 00:07   #1
ufukgenturkoglu

 
Varsayılan İlamsız İcra Takibi Başlatabilmem İçin Neler Yapmalıyım, Alacağım İçin Nasıl Dava Aça

merhaba......
öncelikl goodboy adı ile gönderdiğim belgesiz alacak hk. da bana yardımcı olmaya çalışan acekın'a konuya gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür ederim.Kendisi veya siz diğer arkadaşlarım kafama takılan şu sorular hk. da bana yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.
* belgesiz alacağım için ilamsız icra duyurusunda nasıl bulunurum ilgili kurum hangisidir.
ve prosedürleri nelerdir.
*bu icra duyurusuna itiraz eden borçlu kişiye karşı nasıl dava açarım.yasal prosed.nelerdir?ilgili kurum hangisidir?
*süreç olarak bu nekadar sürer?
*bu dava için avukat icra vs.fiyatları çok mu pahalıdır?
*şayet avukat tutamaz isem benim aracısız olarak dava açma hakkım var mı?prosedürleri nelerdir?bunun için hangi kuruma gitmeliyim?
*bu tip olaylarda benim veye diğer mağdurların yasaya göre hiç mi şansı yok?

13-03-2001 18:09:59
Old 02-03-2002, 00:08   #2
acekin

 
Varsayılan

Sayın Ufukgenturkoğlu;
Alacağınız bir avukatın profesyonel yardımı olmadan elbetteki kendiniz takip ve dava edebilirsiniz. Ancak bu işlerde o kadar çok usulü işlemler ve maddi hukuk açısından yapılması gereken şeyler vardır ki bunları yaparken yapacağınız bir hata sizin alacağınızın; zaten çok zayıf olan tahsil şansının tamamen yok olmasına da sebep olabilir. En azından bir avukata müracaatla uygulacak usul hakkında danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.
Biz yine size burada bazı hususlar hakkında temel bilgi vermeye çalışalım.
1- Belgeli veya belgesiz alacağınızın tahsili için icra dairesine gidip sözlü beyanda dahi bulunabilirsiniz. (Bu pek uygulanan bir usul olmasa da) İcra dairesi sizin beyanınıza göre gerekli masrafları alarak yapılması lazım gelen işlemleri yapar.
2- Davayı nerede ve nasıl açacağınız alacağınızın miktarına bağlıdır. Asliye hukuk mahkemesi veya sulh hukuk mahkemesinde dava açacaksınız.
3- Sizin davanız karşı tarafa vereceğiniz yemin teklifi ile biteceği için fazla uzun sürmez.
4- Avukatların vekalet ücretleri farklılık göstermektedir. Ayrıca azlık veya çokluk izafi bir kavram olduğundan bu konuda bir yorum yapamayacağım.
5- bu hususları bir de tersinden düşünün. Düşünün ki sizin hiç bırcunuz olmadığı halde birileri yalancı şahitlik ediyor ve sizin o arkadaşınıza borcunuz olduğunu söylüyor. Bu durumda sizin yorumunuz ne olur. Hukuk olayları tüm yönleri ile düşünerek hüküm verir. Siz birisine borç para verirken ona güvenmişsiniz ve hiç bir belge almamışsınız. O zaman bu sonuca da siz katlanacaksınız.
Saygılarımla.

13-03-2001 19:05:15
Old 02-03-2002, 00:09   #3
kerimhan

 
Varsayılan

alacagınız belgeye dayanmadıgı için,borçlunun ödeme emrine itiraz etmesi durmunda tek sansınız itirazin iptali davası açmak.çünki tetkik merciince itirazın kaldırılmasını talep edebilmeniz için i.i.k. m. 68 normuna uygun belgelerden birine ihtiyacınız var maalesef siz hiç bir belgeye sahip degilsiniz.itirazın iptalini alacağınızın miktarına göre asliye yada sulh(400 milyon ve yukarısı asliye) mahkemesinde o ilamsız icra takibinin yapıldıgı yer mahkemesinde yada davalının ikametgahı mahkemesinde açabilirsiniz fakat pozitif hukuk açısından 40 milyon üzerindeki alacak iddiaları yazılı delil(kesin delil) ile ispat edilebileceginden sizin hiçbir belge,senete sahip olmamanızdan ötürü iddianızı ispat etmeninz imkansız.tabi hile,dolaşık işler hariçfakat siz yinede borçlunun mukim oldugu yada aranızdaki ilşkinin yapıldıgı yer icra dairesine basvurun ve ilamsız icra takibini başlatın.bakarsınız borçlu korkar ve borcu oldugunu bildigi için size ödemede bulunur.yada önemsemez ödeme emrini tebliğinden itibaren 7 gün içinde ödeme emrine ititraz etmez ve takip kesinleşir.sizde hemen haciz istersiniz.tabi borçlu bu durumda menfi tespit davası açabilir ve siz alacagınızı ispat durumunda kalırsınız.ama dava açmadıgını düşününborçlu menfi tespit davası açarsa icranın durdurulmasını teminat karsılıgında isteyebilir ve mahkeme buna karar verebilir.bol şans...

20-03-2001 23:07:13
Old 02-03-2002, 00:10   #4
acekin

 
Varsayılan

Sayın Ufukgencturkoğlu;
Elbetteki, meslektaşımın söylediği gibi itirazın iptali davası açacaksınız. Bu durumda alacağınızı genel hükümlere göre her türlü delille ispat edebilirsiniz. Ancak sizin elinizde delil olmadığından tek bir delile yani yemin deliline dayanacaksınız. Yemin de bir delildir. Ancak karşı taraf "borcumu yok" diye yemin edince de alacağınızı alamayacağınız gibi bir de %40 tazminat ödemekle karşı karşıya da kalmanız söz konusudur. Tabi doğrudan alacak davası açmanız da söz konusudur. Bu durumda tazminat ödemezsiniz. Siz en iyisi bir avukatla karşılıklı olarak bunları görüşün.

Saygılarımla


22-03-2001 01:03:37
 


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Doktorun Hastasından Alacağı için İlamsız İcra Takibi Yapması Kavaz Meslektaşların Soruları 9 20-02-2009 16:00
İlamsız İcra Takibi Alacaklının İkametgahında Yapılabilir mi (Alacak Sözleşmesi Varsa avukat_selcuk_bey Meslektaşların Soruları 8 27-04-2007 14:13
İdari Dava Karar Temyizi İçin Dava Dilekçe Örneği LİON Hukuk Soruları Arşivi 1 14-05-2003 14:06
Boşanabilmek İçin Ne Yapmalıyım doğan Hukuk Soruları Arşivi 1 02-03-2002 00:51
İcra İçin Gerekli Mal Beyannamesi polat Hukuk Soruları Arşivi 1 27-02-2002 04:29


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03685093 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.