Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Tüketiciyi kandıran reklamlar

Yanıt
Old 10-11-2006, 13:28   #1
hukukçu42

 
Varsayılan Tüketiciyi kandıran reklamlar

Tüketici Hakları Merkezi (TÜ-MER), mevzuata aykırı ve yanıltıcı reklamlarla tüketiciye satılan ve kurul kararıyla reklamları yasaklanan ürünlerin bedelinin iade edilmesini istedi. TÜ-MER Genel Başkanı Ömer Keser, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulunun, tüketiciyi yanıltıcı reklamlarla ilgili aldığı, reklamı durdurma ve para cezalarına destek verdiklerini bildirdi.

Keser, Reklam Kurulunun söz konusu kararının tüketiciler açısından sevindirici olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: ''Söz konusu kararlarda, Danone'nin (Kalbinizi düşünün, kolesterolünüzü düşürün) sloganıyla tanıttığı (Danone Danacol), Seher Gıda'nın (Kolesterolü yüzde 15'e varan oranda düşürür ve kontrol altına alır) ifadeleriyle tanıttığı (Ülker Kalbim Benecol) ile Unilever'in (Kolesterolünüzü yüzde 15'e varan oranda düşürür) ifadelerinin yer aldığı (Becel Pro-activ) ürünlerinin reklamlarının, gıdaların üretimiyle ilgili mevzuata aykırı olduğu gerekçesiyle kurul tarafından durdurulması isabetli bir karardır.''

SAÇ DÖKÜLMESİ''
Keser, gıda maddelerinin yanı sıra Biota Bitkisel Kozmetik Laboratuvarları Tic. Ltd. Şti'nin ''Bioxcin'' isimli ürününe ait ''Saç dökülmesine karşı Bioxcin'' başlıklı broşürde yer alan ibarelere ilişkin iddiaların da bilimsel olarak ispatlanamaması nedeniyle, 5 bin 491 YTL idari para cezası ve reklamı durdurma kararı verildiğini ifade ederek, şöyle devam etti: ''4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanuna göre, bugüne kadar tüketicilere satılmış olan mal ve hizmetlerin tamamı ayıplıdır.

Bu hüküm gereğince reklamında mevzuata aykırı ifadeler kullanarak mal ve hizmet satan ve tüketiciyi yanıltmak suretiyle mağdur eden söz konusu firmaların mal ve hizmetleri ayıplıdır.'' Keser, alınan kararla, özellikle yoğun reklam sebebiyle bir çok tüketicinin tercihi haline gelen ürün ve hizmetlerin aslında tüketiciye ayıplı bir mal veya hizmet olarak satıldığı gerçeğinin ortaya çıktığını belirterek, ''Reklam Kurulu kararı gereğince tüketicilere ayıplı mal ve hizmet sattıkları tespit edilen firmaların tüketiciye herhangi bir başvuruya gerek kalmaksızın bedel iadesi yapmaları gerekmektedir'' görüşünü dile getirdi.

''DAVA AÇIN'' ÇAĞRISI
Keser, reklamı yasaklanan ürünleri alanlara çağrıda bulunarak, ''Bu durumda olan tüketiciler, yanıltıcı reklam nedeniyle alınan mal ve hizmetin iadesi ve ödenen bedelin geri verilmesi ile ilgili olarak Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri veya Tüketici Mahkemeleri'ne Reklam Kurulu kararlarını delil göstererek dava açabilirler'' dedi.

Kaynak:http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=50285
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Çocuk İstismarı ve Reklamlar turbo Hukuk Sohbetleri 0 28-12-2006 08:39
Tüketiciyi Koruma Kanunu Yeterli Mi? Av.Habibe YILMAZ KAYAR Meslektaşların Soruları 7 15-09-2006 16:29
Tüketiciyi Koruma Davası (Yargıtay Kararı) Av.Ceylan Pala Karadağ Tüketicinin Korunması Hukuku Çalışma Grubu 1 08-09-2006 13:01


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03429294 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.