Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

İstanbul Barosu - Genel Kurula Çağrı

Yanıt
Old 15-02-2013, 13:07   #1
Engin Özoğul

Varsayılan İstanbul Barosu - Genel Kurula Çağrı

Son günlerde avukata, avukatlık mesleğine, barolara ve özellikle hukuksuzluklara karşı direnen İstanbul
Barosuna yönelik saldırılar ve yıldırma girişimleri üzerine İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Olağanüstü Genel Kurul’u toplama kararı aldı.

Olağanüstü Genel Kurul, 17 Mart 2013 Pazar günü saat 10.00’da Haliç Kongre Merkezi Haliç Salonunda toplanacak. İstanbul Barosu üyesi avukatlara gönderilen çağrıda şöyle denildi:

Sayın Meslektaşım,

Baromuz Yönetim Kurulu’nca aşağıda belirtilen gündem maddesini görüşmek üzere; 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 83 ve 84. maddeleri gereğince, İstanbul Barosu Genel Kurulu’nun Olağanüstü Toplantıya çağrılmasına 07.02.2013 günlü Yönetim Kurulu toplantısında karar verilmiştir.

Olağanüstü Genel Kurul, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 87. maddesi gereğince, 29973 kişilik mevcudun yarıdan bir fazlasını oluşturan 14987 üyenin katılmasıyla 10.03.2013 Pazar günü saat 10.00’da Haliç Kongre Merkezi Haliç Salonu’nda toplanacaktır.

10.03.2013 Pazar günü gerekli çoğunluk sağlanmazsa aynı maddenin 2. fıkrası gereğince toplantı mevcudun %10’nu oluşturan 2997 üyenin katılmasıyla 17.03.2013 Pazar günü aynı yer ve aynı saatte yapılacaktır.

Olağanüstü Genel Kurul Toplantısına katılmanızı ve Baro kimliğinizi yanınızda bulundurmanızı önemle rica ederim.

Saygılarımla.
Av. Doç. Dr. Ümit KOCASAKAL
İstanbul Barosu Başkanı

Olağanüstü Genel Kurula Türkiye Barolar Birliği Başkan, Yönetim Kurulu ve tüm organları, tüm baro başkanları, ülkedeki tüm avukatlar, hukuk fakültesi dekan ve öğretim üyeleri, ulusal ve uluslararası hukuk kurumları da davet edildi. Tek gündem maddesiyle toplanacak Olağanüstü Genel Kurulun sonunda bir SONUÇ BİLDİRGESİ yayınlanacak.

Olağanüstü Genel Kurul’un gündemi şöyle:

1. Açılış

2. Bir başkan, bir başkan vekili ve iki üyeden oluşacak Genel Kurul Başkanlık Divanı seçimi,

3. Saygı duruşu,

4. Baro Başkanının açış konuşması,

5. Son dönemlerde avukatlara, avukatlık mesleğine, meslek onuruna, Barolara ve özellikle Baromuza yönelik saldırıların, hukuksuzlukların, sindirme ve yıldırma girişimlerinin yoğunlaşması, tahammül edilemez tehditkâr boyutlara ulaşması ile ilgili durumun Genel Kurula arzı, tartışılması ve yapılması gerekenlerin belirlenmesi,

6. Sonuç bildirgesinin okunması ve oylanması,

7. Dilek ve temenniler.

Kaynak : http://istanbulbarosu.org.tr/Detail....=1&ID=7804
Old 16-02-2013, 12:30   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Bir yılda 2. kez Genel kurula katılmama cezası yemeyelim sakın. Aman dikkat!

Alıntı:
TOPLANTIYA KATILMA YÜKÜMÜ:

Madde 86 - (Değişik madde: 08/05/1984 - 3003/3 md.)

(Değişik fıkra: 02/05/2001 - 4667/51. md.) Baro levhasında yazılı avukat; gerek olağan, gerek olağanüstü genel kurul toplantılarına katılmak ve oy kullanmakla yükümlüdür. Bu toplantılara haklı bir neden olmaksızın gelmeyenlere veya oy kullanmayanlara ilçe seçim kurulu başkanı tarafından, o baroya kayıtlı avukatların yıllık keseneğinin üçte biri miktarında para cezası verilir. Bu para cezaları ilgili baro başkanlığınca tahsil edilir ve baro bütçesine gelir kaydedilir.

64 üncü maddenin üçüncü ve dördüncü fıkraları, bu maddeye göre verilen para cezaları hakkında da uygulanır.
Old 16-02-2013, 15:19   #3
AV.HAKANTEM

Varsayılan İstanbul Barosu "yönetimsiz" mi kaldı?

Avukatlık Kanunu gereği, yönetim kurulu üyeleri hakkında 2 yıldan fazla hapis istemi ile dava açıldığı için İstanbul Barosu yönetim kurulu karar alamaz hale geldi. Baro yönetimi bunu "Baroyu ele geçirme, avukatlara baskı, yıldırma" diye yorumlayıp kendi kusurunu kapatmaya çalışıyor.Dünyanın en büyük barosunu bu duruma düşürenler kendilerinden başka herkesi suçluyorlar. Baro yönetimi hata yaptığını kabul edip yerini yeni bir yönetime bırakmalı.
Old 16-02-2013, 18:28   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan AV.HAKANTEM
Avukatlık Kanunu gereği, yönetim kurulu üyeleri hakkında 2 yıldan fazla hapis istemi ile dava açıldığı için İstanbul Barosu yönetim kurulu karar alamaz hale geldi. Baro yönetimi bunu "Baroyu ele geçirme, avukatlara baskı, yıldırma" diye yorumlayıp kendi kusurunu kapatmaya çalışıyor.Dünyanın en büyük barosunu bu duruma düşürenler kendilerinden başka herkesi suçluyorlar. Baro yönetimi hata yaptığını kabul edip yerini yeni bir yönetime bırakmalı.

Avukatlık Kanunu'nun hangi maddesinde yazmaktadır? Yazsanız da biz de öğrensek.
Old 21-02-2013, 13:16   #5
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Avukatlık Kanunu'nun hangi maddesinde yazmaktadır? Yazsanız da biz de öğrensek.

Avukatlık Kanunu'nun "Kendi Kusurunu Kapatmaya Çalışma"(!)
Alıntı:
Yazan AV.HAKANTEM
...Baro yönetimi bunu "Baroyu ele geçirme, avukatlara baskı, yıldırma" diye yorumlayıp kendi kusurunu kapatmaya çalışıyor...
başlığı altında düzenlenen ilgili maddeleri gereği..
Old 21-02-2013, 13:23   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ

Avukatlık Kanunu'nun "Kendi Kusurunu Kapatmaya Çalışma"(!) başlığı altında düzenlenen ilgili maddeleri gereği..

Türk hukukunun yüz aklarından Sayın Savcı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun 16.02.2012 tarihli SoL Gazetesi'ndeki makalesinden alıntıdır:

"Her dönemin hukuku ve her dönemin hukukçuları söz konusu olunca, sonuç kuşkusuz böyle...Bu üstünlüğün hukuku, elbette hukukla aşılacaktır...Ama zaman, artık oturmayıp ayağa kalkmanın ve örgütlü dayanışma içinde olmanın zamanıdır."

Hukukun üstünlüğü(!)nü savunanların mutlaka okuması gereken bir yazıdır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi