Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Reeskont (%23) Ve Avans (% 25) Faİzİ Arasindakİ Fark Ve Hukuktakİ Uygulamasi

Yanıt
Old 26-10-2006, 22:20   #1
Hoca

 
Varsayılan Reeskont (%23) Ve Avans (% 25) Faİzİ Arasindakİ Fark Ve Hukuktakİ Uygulamasi

Sayın Hukukçular,
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nca REESKONT ve AVANS FAİZİ oranları adı altında iki ayrı tablo yayınlanıyor. Kambiyo senedine dayalı takiplerde kısa vadeli avans kredileri için uygulanan faiz oranı olan (bu gün % 25) oran talep edilebiliyor. Ancak mahkamelerce hükmedilen TİCARİ FAİZ (.... alacağın ticari faizi ile birlikte ödenmesine ...) alacakları için uygulanacak oran hangisidir? % 23'lük reeskont (iskonto) faizi oranı mı, yoksa % 25'lik avans (kısa vadeli avans) faizi oranı mıdır? Kısa vadeli avans teriminden bankacılık uygulamasında 3 ay ve daha kısa vadenin kast edildiğini de gözönüne alarak görüş ve bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. Saygılarımla.
Old 26-10-2006, 22:59   #2
kağanulaş

 
Varsayılan

Reeskont faiziyle ilgili atıf 1 Mayıs 2005 tarihinde 3095 sayılı Kanunda yapılan değişiklik kaldırılmıştır. Bu konuda aşağıdaki linkte detaylı açıklamayı bulabilirsiniz.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=7897
Old 27-10-2006, 13:53   #3
Hoca

 
Varsayılan

Sayın kağanulaş,
Öncelikle ilginize teşekkür ediyorum. Ancak ben bu "konu"yu müdahil olduğum ve sizin verdiğiniz link'te ki tartışmadan sonra açmayı uygun buldum. O linkte tartışılan konu benzer fakat farklı bir konu. Ben mahkemelerce hükmedilen "ticari faiz" deyiminden, % 23' lük reeskont faizi mi, yoksa % 25'lik avans faizi mi anlaşılmalıdır ve bunun hukuki dayanağı nedir? Yoksa "ticari faiz" deyiminden daha farklı bir oran mı anlaşılması gerekiyor? sorusuna yanıt arıyorum. Saygılarımla.
Old 27-10-2006, 16:49   #4
Av. Can DOĞANEL

 
Varsayılan

Verilen linkteki açıklamalar yeterli olmakla birlikte 3095 sayılı yasanın 2. maddesinin yollamasıyla 1. maddesinde belirtildiği üzere ticari işlerde sözleşme ile faiz belirlenmemiş olmak kaydıyla Avans faiz oranını dikkate almak durumundasınız. Hukuki dayanak 3095 sayılı yasa hükümleridir. Ticari faiz deyiminden bu anlaşılmak gerekir. Merkez Bankasının aynı zamanda reeskont faizini de açıklamasının sebebi bize (Avukatlara) yönelik değil. Bankacılara yönelik bir açıklamadır. Ancak taraflar eski alışkanlıkla sözleşmeye reeskont faizi uygulanır gibi hükümler koyabilmektedir. Bu açıdan bakılınca da açıklanması veya hukuk programları veya dergilerince yayımlanması yararlıdır. Ayrıca eskiden gelen bir borç söz konusu olduğunda eski uygulamanın cari olduğu dönemde aynı yasa gereğince o dönem için reeskont, yasa değişikliği yapıldıktan sonraki dönemde ise avans faizi uygulanarak toplam faiz alacağı tespit edilmektedir. Bilirkişiler hesabı bu şekilde yapmaktadır.
Old 12-09-2008, 12:24   #5
avayhan

 
Varsayılan

3095 deki atıf daha önce reeskont faizine iken, daha sonra avans faizine yapılmıştır. İlgili maddenin değişiklik tarihine bakıp, faiz işleteceğiniz dönem değişikten önceki tarihe denk geliyorsa reeskont faizi, değişiklikten sonraki döneme denk geliyorsa avans faiz uygulayacaksınız. Kimi ticaret mahkemeleri eskiden kalma alışkanlıkla reeskont faizine hükmetselerde bu doğru değil, temyiz etmediğiniz sürece mercii reeskonttan hesaplar. Sizin kararınızdaki ticari faiz ibare çok doğru olması gereken bu. Buna göre de yukarıda açıkladığım şekilde hareket etmelisiniz. Hatta değişiklik te dikkate alınarak hazırlanmış ticari işlerde temerrüt faizine ilişkin tabloyu mehmetayhankarabay.blogcu.com adresinden alabilirsiniz. direkt uygulayabilirsiniz.
Old 09-12-2010, 13:39   #6
pathem

 
Varsayılan

Ticaret Mahkemesinde karara bağlanan alacak davasında "....alacağın reeskont faiziyle tahsiline" karar verildir. Burada uygulanacak faiz nedir? İcra proğramında reeskont avans ve reeskont iskonto faizleri karşıma çıkmakta. Hangisi uygulanmalıdır?Teşekkürler.
Old 29-12-2010, 23:17   #7
avayhan

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan pathem
Ticaret Mahkemesinde karara bağlanan alacak davasında "....alacağın reeskont faiziyle tahsiline" karar verildir. Burada uygulanacak faiz nedir? İcra proğramında reeskont avans ve reeskont iskonto faizleri karşıma çıkmakta. Hangisi uygulanmalıdır?Teşekkürler.

Eskiden kalma alışkanlıkla halen ticaret mahkemelerinde reeskont faizine hükmedilmektedir. Bu ibare doğru değildir. Olması gereken ibare Ticari İşlerde Temerrüt Faizi (talebe göre 'en yüksek' ibaresi de eklenebilir) ibaresidir. İki şekilde düşünebilirsiniz. Bu ibareyi ticari faiz olarak kabul edebilirsiniz (ki mahkeme esasen bunu kastediyor) ya da yorum yapmadan direkt iskonto faiz oranlarını uygulayarak takip başlatabilirsiniz. Karar sizin. Bence bir şikayet durumunda merciin yorum yapamayacağını düşündüğümüzde, iskonto faiz oranlarını uygulamanız, daha makul geliyor.
Old 27-12-2013, 13:03   #8
AV.MKORKMAZ

 
Varsayılan 2014 reeskont ve avans faizi değişti

Merkez Bankası 2014 Reeskont ve Avans Faizi Oranları Belli Oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasından:

Bankamızca, vadesine en çok 3 ay kalan senetler karşılığında yapılacak reeskont işlemlerinde uygulanacak iskonto faiz oranı yıllık %10,25, avans işlemlerinde uygulanacak faiz oranı ise yıllık %11,75 olarak tespit edilmiştir.
değişikliklerle ilgili yazı www.adliyesarayi.net adresinde mevcuttur.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
fark kıdem tazminatı alacağı Av.mdogan Meslektaşların Soruları 5 27-05-2008 13:45
Özel Hastanelerde alınan fark ücretleri mesut29 Hasta Hakları Çalışma Grubu 2 26-05-2007 16:38
SÖzleŞmeden DoĞan Gecİkme Faİzİ Ramazan NARİN Hukuk Soruları Arşivi 5 18-04-2006 00:25
Sınavın Büyük Haksızlık Olduğu Fark Edilmeli. Emin GÜNEŞ Meslektaşların Soruları 0 22-05-2002 04:30


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03414893 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.