Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Üsküdar'daki adliyelerin yerleri

 
Old 11-02-2002, 00:51   #1
Dicle Koğacıoğlu

 
Varsayılan Üsküdar'daki adliyelerin yerleri

Merhaba,
Ben hukuk ile ilgili bir doktora çalışması yapan bir sosyologum. Çalışma alanım Umraniye ve de insanlarla hukukla ilgili mulakatlar yaptım simdiye kadar. Bunun yanında tezim için adliyelere gidip özellikle, boşanma, kira, veraset, arsa davaları gibi bir takım siyasi olmayan ve de bir çok vatandaşın başına gelebilecek tarzdaki davaları gözlemem lazım. Ancak anladığım kadarıyla Umraniye, Uskudar'daki adliyelere bağlı. Acaba bana bu tarz davaların Uskudar'da hangi mahkemelerde, hangi adliyelerde goruldugu ve de bunların yerleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

çok teşekkürler,

Dicle Kogacioglu
Dept of Sociology
State University of New York at Stony Brook


15-04-2000 20:08:43
Old 11-02-2002, 00:53   #2
Av.Sinan Öztürk

 
Varsayılan YNT:Üsküdar'daki adliyelerin yerleri

Sayın Kogacioglu,
Üsküdar'da 2 adliye var: Birincisi Ceza davalarının görüldüğü ceza adliyesi ki yeri Paşakapısı Cezaevinin bitişiğinde. Diğeri ise hukuk davalarının görüldüğü Hukuk Adliyesi onun yeri de Çiçekçi'de bir sokak arasında.

Sizin ilgi alanınıza giren davalar Hukuk Adliyesinde görülmektedir. Bunlardan boşanma, gayrımenkule ilişkin davaların geneli, alacak davalarının geneli Asliye Hukuk Mahkemelerinde, kira ile ilgili ihtilaflar, veraset davaları, ufak miktarlı alacak davaları, izale-i şüyu (ortaklığın giderilmesi) gibi davalar da sulh hukuk mahkemelerinin yetki alanı içindedir.

Ayrıca Üsküdar İcra Daireleri de Hukuk Adliyesi içindedir. Aklımda yanlış kalmadıysa İcra ile ilgili ihtilafları çözüme bağlayan İcra Tetkik Mercii ile Kadastro Mahkemesi de aynı adliye içinde olmalı.

Bu bilginin işinizi göreceğini umarım..

Saygılar,


--------------------------------------------------------------------------------
Türk Hukuk Sitesi
URL: http://www.turkhukuksitesi.com

15-04-2000 20:32:48
 


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
hukuk fakülteleri ve adliyelerin birleştirilmesi sizce gerekli midir? av.erhanturkan Hukuk Lisans Eğitimi 9 26-09-2009 23:51


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02433491 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.