Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Tüketici Şikayetleri Merkezi

Yanıt
Old 29-09-2006, 12:27   #1
Av.Ceylan Pala Karadağ

 
Varsayılan Tüketici Şikayetleri Merkezi

KAYNAK ALINTI:
http://www.tk.gov.tr/Tuketici/Tuketi...tleri_Acik.htm

Telekomünikasyon alanında faaliyet gösteren işletmecilerin sebep olduğu tüketici haklarının ihlaline dair tüketici şikayetlerinin değerlendirilerek, şikayetlerin giderilmesi, tüketici ihtiyaçlarının belirlenerek, tüketici menfaatlerinin daha iyi korunabilmesi ve Kurumumuzun tüketici menfaatlerini korumak için alacağı tedbir ve yapacağı düzenlemelere ilişkin olarak ışık tutması ile Kurumumuzun faaliyetleri ile ilgili tüketicilerin bilgilendirilmesini sağlamak amacıyla Tüketici Şikayetleri Merkezi (TŞM) kurulmuştur.
2002 yılı Temmuz ayında faaliyete başlayan Merkez, telefon, posta, e-posta, faks ve doğrudan merkeze gelerek şikayetleri kabul etmektedir.
Telefonla yapılacak şikayetler için Türkiye’nin her yerinden sabit telefondan veya GSM telefonundan 130 numaralı telefon numarasının aranılması suretiyle, faks ile yapılacak şikayetler için 550 50 36 numaralı hattan şikayetler kabul edilmektedir. Posta ve doğrudan merkeze gelerek yapılacak şikayetleri için “Telekomünikasyon Kurumu Tüketici Şikayetleri Merkezi, Yeşilırmak Sokak No:16 06430 Demirtepe/ ANKARA” adresine başvurulması gerekmektedir. E-posta ile yapılacak Cep Telefonları (GSM), Sabit Telefon (PSTN), İnternet, Kablo TV, şikayetleri için Web sitemizdeki Tüketici başlığı altında bulunan Şikayet ve Öneriler bölümündeki Telekomünikasyon Kurumu Tüketici Öneri ve Bildirim Formunu, Baz İstasyonları ile ilgili şikayetler için GSM Şikayet Ve Talep Formunu ve Enterferans Şikayetleri için TK-11 formunu doldurarak göndermeleri gerekmektedir.
Bu sorgulama telefon ve sözlü başvurularda doğrudan tüketiciye sorularak, e-posta, faks ve yazıyla yapılan başvurularda ise başvurunun içeriğine bakılarak yapılır. TŞM’de tüketici, istek veya şikayetini ilgili işletmeciye daha önceden bildirip bildirmediği konusunda sorgulanır. Tüketici şikayetini daha önce ilgili işletmeciye iletmiş ancak sonuç alamamışsa veya şikayetin herhangi bir işletmeci ile ilişiği yoksa şikayet başvuruları kabul edilmektedir.
TŞM’den beklenen amaç, Telekomünikasyon Kurumu’nun Teşkilat ve Görevleri ile Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin Dairemizin görevleriyle ilgili 57. maddesinin bir gereği olarak, Tüketici ihtiyaçlarının belirlenip şikayetlerinin çözüme kavuşturulmasını sağlamak ve ilgili değerlendirmelerin neticesinde çıkarılacak istatistiki bilgilerden elde edilecek veriler, Kurumun tüketici menfaatlerini korumak için alacağı tedbir ve yapağı yeni düzenlemelerine ışık tutacaktır.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Fıkra Gibi Tüketici Şikayetleri Av.Ceylan Pala Karadağ Tüketicinin Korunması Hukuku Çalışma Grubu 0 26-09-2006 12:31
Adli Tıp cinsel suçlar merkezi kuruluyor Av.Ayşe Hukuk Haberleri 1 17-08-2006 22:26
Hasta Hakları Uygulama ve Araştırma Merkezi Av.Dr.Yahya DERYAL Hukuk Haberleri 0 10-04-2006 12:39
Kmk'da Merkezi Isıtma Av. Bülent Sabri Akpunar Meslektaşların Soruları 1 12-07-2005 05:37
Güldüren Tüketici Şikayetleri Av.Habibe YILMAZ KAYAR Site Lokali 0 07-02-2003 16:44


THS Sunucusu bu sayfayı 0,07590103 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.