Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

cocuğa kimlik cıkarma

Konuyu Kilitleyin
Old 12-12-2011, 12:36   #1
Konuk

 
Varsayılan cocuğa kimlik cıkarma

ilginiz için şimdiden teşekkürler ben 6 yıllık evliyim ve 2yıldır ayrı yaşıyorum ayrı yaşadığım süre icerisinde tanıştığım birisi ile 1 bucuk yıllık bi beraberliğim var o da evliydi ama boşandı boşanmadan önce hamile kaldım ve cocuk doğdu ona kimlik cıkarmak için ne yapmam lazım lütfen bilgi alabilirmiyim...Babasının ne yapması lazım, ne gerekiyorsa yaparım diyor biyolojik babası..
Old 12-12-2011, 15:18   #2
kezzy

 
Varsayılan

Sayın katılımcı;
Ayrı yaşamaktan kastınız resmi olarak boşanmadan ayrı yaşamak ise,hala evli iseniz,
Çocuğun kaydı normal evlilik içi doğum gibi yapılmakla birlikte, çocucğun baba adı olarak annenin evli olduğu erkeğin adı belirtilir ve çocuk kadının evli olduğu erkeğin nüfus kütüğüne kaydedilir.

Ancak çocuğun evli olduğu erkekten olmadığına dair durumu anlatır şekilde anneden dilekçe alınır ve kadının evli olduğu erkeğe bilgi verilerek çocuğu red davası açması telkin edilir.

Daha sonra kadının kocası, çocuğu mahkeme kararı ile reddedip, dava sonuçlandıktan sonra gerçek baba babalığı tanıma senedi ile çocuğu kendi nüfusuna kaydettirir.

Gerçek baba tanıma beyanında bulunmuyor ise çocuğun doğumundan 1 yıl içinde babalık davası açma hakkınız bulunmaktadır.

Konunun ayrıntıları gereği ve hak kaybına uğramamak için muhakkak bir avukattan doğrudan hukuki destek almanız gerektiğini hatırlatırız.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılar
Old 13-12-2011, 11:51   #3
Av. Hatun Olguner

 
Varsayılan

Sayın Kezzy'nin yazdıklarına ek olarak,eğer gerçek baba çocuğu tanıma beyanında bulunmuyorsa çocuğa kayyım tayini kararının tebliğinden itibaren 1 yıl içinde babalık davası açılabilir.
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Davalı Kısmında İsmi Yazan Mı, T.C. Kimlik Numarası Yazan Mı Davalıdır? Davalı ismiyle TC kimlik numarasının uyuşmaması Av. Güneş Meslektaşların Soruları 4 10-02-2011 08:19
Mirastan Çıkarma (MK 510/2) Avukaat Meslektaşların Soruları 0 04-02-2011 17:12
evden cıkarma Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 19-01-2011 11:51
işçi cıkarma SKARA Meslektaşların Soruları 1 24-03-2010 11:36


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02511311 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.