Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

5 yaşındaki çocuğun velayeti anneden alınıp babanneye verilir mi

Konuyu Kilitleyin
Old 16-11-2011, 16:04   #1
Konuk

Varsayılan 5 yaşındaki çocuğun velayeti anneden alınıp babanneye verilir mi

ben 6 aylık hamileyken eşim vefat etti çocuğumun velayetinin benim üstüme kaldığını söylediler ben doğomumu kayınvalidemin evinde yaptığım için çocuğumu 1.5 yaşından sonra benden kaçırmaya başladı çocuğum şuan 4.5 yaşında ve ben mahkeme yoluyla 1 ay önce alabildim şimdi kayınvalidem velayet davası açmış kızımla benim eşimden dolayı maaşımız var benden çocuğumu alabilirmi?
Old 16-11-2011, 18:14   #2
Av. Hatun Olguner

Çocuğun bakımı ve gelişimi açısından anne yanında kalmasının ciddi tehlikeler taşıması durumu hariç çocuğun velayeti bu şartlarda annesinden alınamaz. Zaten babaanneye velayet te verilemez. Babaanne çocukla arasında şahsi ilişki kurulmasını isteyebilir
Old 16-11-2011, 20:44   #3
kezzy

Sayın katılımcı;
Meslektaşımın cevabına katılmakla birlikte,
Kanun gereği velayet anne veya babaya aittir. Çocucuğunuzun babannesi ancak velayetin kendisine verilmesi değil,velayetin kaldırılması davası ile birlikte çocuk için vasi atanmasını talep edebilir.

Bu durumda sizin anne olarak çocuğunuz üzerindeki velayetinizi layıkıyla yerine getirmediğin ispat etmesi gerekmektedir. Böyle bir durumda babanneye velayet değil ama vesayet verilebilir.

Önemle hatırlatmak gerekir ki bir avukatla birlikte hareket etmeniz hak kaybına uğramamanız açısından önemlidir.

Maddi durumunuz elverişli değil ise bulunduğunuz ilin adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılar
Old 17-11-2011, 15:10   #4
Av. Hatun Olguner

Meslektaşımın cevabına ben de katılıyorum.Soruya bağlı kalarak düşündüğümüzde annenin velayet hakkını ve görevini ifada bir aczi,fahiş bir ihmali gibi durumlar sözkonusu değilse annenin velayet hakkı kaldırılmayacaktır. Velayet hak ve görevi mahkemelerin denetimine tabidir. Çocuğun aleyhine durumları tesbit ederse mahkeme velayet hakkını kaldırıp çocuğa vasi atanmasını sağlar. Bu soruya konu olayda babaanne muhtemelen velayet hakkının kaldırılmasını istemektedir.
Velayetin kendisine verilmesini istemişse bu talebi reddedilecektir. Çünkü velayet yalnızca anne babaya tanınmış bir hak ve görevdir. Babaanne vasi olmak istiyorsa çocuğun annesinin velayet görevini ifada acz içinde olduğunu,pek fahiş ihmalleri ve çocuğun gelişimine olumsuz etki edecek koşullarda bulunduğunu iddia ve ispat etmesi gerekecektir ki sorunun anlatımında öyle bir iddiadan bahsedilmemektedir.
Old 18-11-2011, 14:17   #5
Konuk

beni aydınlattığınız için tşk ederim dava türü velayetin değiştirilmesi olarak görünüyor yalnız benim çocuğum dediğim gibi 1 ay öncesine kadar babannesinin yanındaydı buda benim isteğimle değil benim isteğim dışı yanında tutuyordu benim tek korkum bu çocuğa kendi baktığını benim bakmadığımı beyan etmiş ve mahallesindeki komşularıda şahit göstermiş ama çocuğumu benden kaçırıodu
Old 19-11-2011, 18:13   #6
Av. Hatun Olguner

Babaanne velayetin değiştirilmesi davası açamaz,ancak velayetin kaldırılması ve küçüğe vasi atanmasını talep edebilir. Buna göre açılan dava yanlış bir dava. Vasi atanmasını istese dahi bu isteği de kabul görmeyecektir.
Çünkü çocuğunuzu sizin isteğiniz dışında kaçırarak yanında tutmuş. Sizin bir ihmaliniz ve çocuğu terketmeniz sözkonusu değil. Tabii sizin anlatımınıza göre.Babaanne doğru dava açarsa siz çocuğun sizden kaçırıldığını ve isteminiz dışında babaanne yanında kaldığını tanıklarla ispat etmeniz gerekir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi