Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

tazminat davalarında müvekkilden alınan vekalet ücreti

Yanıt
Old 12-10-2011, 10:00   #1
av.yağmur deniz

 
Varsayılan tazminat davalarında müvekkilden alınan vekalet ücreti

Merhaba meslektaşlar.Tazminat davalarıyla(özellikle iş davası) ilgili hemen her seferinde aynı sorunu yaşıyorum.Vekalet ücretini soran müvekkil adayına talebimi söylediğim an "efendim arkadaşım,akrabam..vs.şu semtteki avukata benzer davayı verdiler.Avukat şu kadar tazminat aldı ücreti de içinden aldı."Öncelari aldırış etmiyordum.Bunun müvekkil taktiği olduğunu düşünüyordum.Ancak son zamanlarda herkesten bunu duymaya başladım.Bu nedenle iş kaybım olduğunu dahi düşünüyorum.sakıncası yoksa bu tür davalarda nasıl ücret aldığınızı paylaşır mısınız?
Old 13-10-2011, 10:09   #2
Av. Aslı Kaya

 
Varsayılan

Sayın Deniz,

Genelde tazminat davalarında özellikle de iş davalarında vekalet ücretine yönelik uygulama dava sonunda hükmedilecek tazminat miktarının belirli bir yüzdesinin alınması yönünde. Talebiniz doğrultusunda hükmedilecek tazminat miktarı göz önüne alınarak yüzdeyi siz belirleyebilirsiniz. Ancak size tavsiyem dava masraflarını mutlaka müvekkilden talep edin. Ya da durumunuz müsaitse masrafları da sizin yapacağınızı söyleyip yüzde kısmını arttırabilirsiniz. Bu tarz uygulama da yaygın.Hem böylelikle müvekkil kendisinden hiç bir para talebi olmaksızın yürütülen davada tazminatın yüzdesine çok takılmıyor. Tabi bu da davanızın niteliğine göre sizin takdirinizde.
Old 14-10-2011, 12:53   #3
üye38190

 
Çözüm

Yargı Yerleri ile İcra ve İflas Dairelerinde Yapılan ve Konusu Para Olan veya Para ile Değerlendirilebilen Hukuki Yardımlara Ödenecek Ücrete ait tablodan yararlanabilirsiniz. Tabii miktar dışında bulunduğunuz yerdeki ekonomik durum, müvekkilinizle olan ilişkiniz de çok önemli. Meslektaşımında vurguladığı üzere masrafları siz dahi yaparak tazminat üzerindeki payınızı arttırabilirsiniz. Ancak dosya alamıyorum diyerek ücretinizden kırmayın. Sonuçta bir emek veriyorsunuz, asgari ücret tarifesine uyarak çalışmanızı tavsiye ederim. Ama şartlar önemli..İyi çalışmalar..
Old 18-10-2011, 10:53   #4
Av_Acar

 
Varsayılan

İşçi Alacaklarına ilişkin tazminat davalarında genelde;
Yargılama giderleri işçiye ait olmak üzere dava sonucunda hükmedilecek tazminat üzerinden yüzde olarak anlaşıyoruz..Zaten mağdur edilen işçiye bir de masraflar dahil 2000-2500 TL ver demek çok hakkaniyetli değil hem de zor bir istek, çünkü çıkartıp verecek para olmuyor çoğu zaman.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
İcrada Alacalı Müvekkilden Alınacak Vekalet Ücreti Hakkında. turbo Meslektaşların Soruları 6 02-06-2010 16:57
Manevi tazminat davasında müvekkilden alınacak vekalet ücreti. Ahmet KURNAZ Meslektaşların Soruları 3 02-06-2010 14:14
Müvekkilden alınacak icra vekalet ücreti üye21665 Meslektaşların Soruları 1 30-06-2009 21:10
Maddi ve manevi tazminat davalarında vekalet ücreti maktu mudur, yoksa nispi mi? Av.Özlem Ay Bilgin Meslektaşların Soruları 3 10-06-2009 22:47
Müvekkilden Vekalet ücreti alacağı Pınar Meslektaşların Soruları 1 18-03-2009 14:39


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03618598 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.