Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

psikolojisi bozuk

Konuyu Kilitleyin
Old 21-09-2011, 08:21   #1
Konuk

 
Varsayılan psikolojisi bozuk

Merhabalar. Ben 17 aylık evli bayanım. Evliliğimiz boyunca eşimde bir takım tuhaflıklar sezinledim. Kendi kendine konuşma ve gülme gibi. Bir söylediğini defalarca söylemeler, bağırmalar, küfürlü konuşmalar, alkol. Hayatım çekilmez hale geldi. Rahatsızlıgımı dile getiriyorum doktora gidelim diye ama (ben rahatsız değilim sen hastaysan sen git) diyor. Ben aile hekimine gidip durumu anlattım. Obsesif olabilecegini ve kişilik bozuklugu oldugunu söyledi. Alkolün etkisiyle bir kez şiddet olayı da oldu ama o zaman belki düzelir diye şikayette bulunup rapor almadım. Benim evimde oturuyorsun, benim ekmegimi yiyorsun, benim arabama biniyorsun gibi cümleler kuruyor. Çalışmamı istiyor. Sigortamı ödüyor ama her gün lafını ediyor. Görümceme alkol olayından bahsettim eşimin yanında bana geç karşısına sen de iç dedi. Kayınvalideme bu kendi kendine gülüp konuşmasından bahsettim. Eşime (hanımın sana deli diyo) demiş. Beni anneme göndermiyor. Gidersem dövecegini söylüyor. iki lafının biri para pul.Kemiklerini kırararım, beynini dagıtırım gibi söylemlerde bulunuyor. Artık sogudum kesinlikle boşanmak istiyorum soguk davranıyorum. Bir gönül almak yerine böyle yapmakla eline hiç bişi geçmez diyor. Beni sigortanı öderiz diyerek işten çıkardılar nişanlı iken. Eşimde psikolojik bir sorun var.Benim gelecegimi çaldılar. Boşanma sürecini nasıl başlatabilirim. Çocuk yok. nafaka ve tazminat olayları nasıl gelişir? Eşimin akıl rahatsızlıgını nasıl kanıtlayabilirim. Kayınvalidem ile ilgili olarak hasta oglunun hastaalıgını gizleyerek evlendirip benim gelecegimi çaldıkları için ne gibi yaptırımlarda bulunabilirim? Bir de bekar iken üzerimde olan bir araba ve bir arsa var onlarda eşim hak idda edebilir mi? Eşimin evlenmeden önce edindiği mal varlıkları ve nakit üzerinde benim ne gibi hakkım olur?
Old 21-09-2011, 12:57   #2
Av.Suna SOYDAŞ

 
Varsayılan

Sayın Konuk: Anlatımlarınızdan eşinizin psikolojik rahatsızlığı olduğu ihtimai ortaya çıkıyor.Psikolojik rahatsızlığı olmasa bile size uyguladığı psikolojik ve ekonomik şidddet sebebi ile Aile Mahkemesinden tedbir kararı aldırabilir, aynı mahkemeden size geçiminiz için tedbir nafakası bağlanmasını talep edebilirsiniz. Ayrıca evin faturalarının eşiniz tarafından ödenmesi yönünden de tedbir talebinde bulunabilirsiniz.

Boşanma davası açmanız halinde hakim olaylara göre haklılığınızı göz önüne alarak hem manevi hem de uğramış olduğunuz maddi kayıplar için koşulları varsa maddi tazminata hükmedebilir. Ayrıca koşulları varsa nafaka da bağlayabilir.

Bekarlık malınızla ilgili eşinizin bu mallar üzerinde talebi söz konusu olmaz.Aynı şekilde siz de eşinizden bekarlık malları ile ilgili talepde bulunamazsınız.

Sadece nakit paranın geliri üzerinde talepde bulunma hakkınız olacaktır.

Olayları detaylı görüşmek ve doğru yorum almak için bir avukattan mutlaka doğrudan hukuki destek almanız hak kaybına uğramanıza engel olacaktır.
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
On Yıldır Psikolojisi Bozuk Eşle Yaşamak Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 05-09-2011 22:53
çocukların velayetini başka yollarla almaya çalışan psikolojisi bozuk yağmur bade Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 17-04-2010 14:40
Bozuk ilaç Konuk Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) 6 03-11-2009 10:26
Hakim ve savcılara çocuk psikolojisi dersi verilecek faruksa Hukuk Haberleri 1 25-12-2006 10:48
Kriminoloji Arastirma, Kisi Psikolojisi umutlaw Hukuk Sohbetleri 0 15-10-2006 00:47


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02553606 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.