Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Hakimlik stajı artık 1 yıl

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-08-2011, 12:48   #1
Mehmet Mustafa ÖZÜNVER

Varsayılan Hakimlik stajı artık 1 yıl

ADALET BAKANLIĞININ TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ HAKKINDA

KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMENİN DEĞİŞTİRİLEREK

KABULÜ HAKKINDA KANUN İLE BAZI KANUN VE

KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE

DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN

HÜKMÜNDE KARARNAME

MADDE 26 – 23/7/2003 tarihli ve 4954 sayılı Türkiye Adalet Akademisi Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 11 – Bu Kanun Hükmünde Kararnamenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren beş yıl süreyle Bakanlığın teklifi ve Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun kararı ile bir yıllık staj süresini tamamlayan adlî ve idarî yargı hâkim ve savcı adayları, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca mesleğe kabul edilmeleri hâlinde, hâkimlik ve savcılık mesleğine atanabilirler.

Kaynak : resmi gazate
Old 27-08-2011, 00:15   #2
Av.Ozan Kayahan

Bence 1 yıllık staj süresi çok kısa. Ne zaman akademiye gidecekler ne zaman adliyede staj yapacaklar? 3-5 sene uygulanır sonra yeniden 2 yıllık staj süresine dönülür kanaatindeyim.
Old 09-09-2011, 08:19   #3
Av.Hukuki

Stajın sembolik olduğu ülkemizde 1 yıla düşürülmüş olması insan kaynakları ve bu kaynağın israfının önüne geçilmesi demek.
Old 09-09-2011, 13:09   #4
stajyerav

arkadaşlar bu konuda bir sorum olacak. en son sınavla hakim stajyeri statüsüne girmiş arkadaşlarımız 2yıl mı staj yapacaklar yoksa onlarınki de kısalacak mı
cevaplarınız için çok teşekkürler
Old 09-09-2011, 18:55   #5
tiryakim

Alıntı:
Yazan stajyerav
arkadaşlar bu konuda bir sorum olacak. en son sınavla hakim stajyeri statüsüne girmiş arkadaşlarımız 2yıl mı staj yapacaklar yoksa onlarınki de kısalacak mı
cevaplarınız için çok teşekkürler

2 yıl yapacaklar ...
Old 09-09-2011, 21:48   #6
S.Orhan

Alıntı:
Yazan tiryakim
2 yıl yapacaklar ...

o sonuca nasıl vardınız?
Old 10-09-2011, 22:04   #7
av.hakanguner

Alıntı:
Yazan tiryakim
2 yıl yapacaklar ...

Şu an stajı devam eden bir arkadaşım 2012 temmuz gibi atanırız diyorken bu değişiklikten sonra ocak 2012 de atanacağız dedi. Ayrıca yerinde bir karar olmuş staj yapan arkadaşlarımdan biliyorum staj süresi tam bir israf, onlar da 2 sene bir işe yaramamaktan şikayetçiydi.
Old 12-09-2011, 14:48   #8
S.Orhan

Alıntı:
Yazan av.hakanguner
Şu an stajı devam eden bir arkadaşım 2012 temmuz gibi atanırız diyorken bu değişiklikten sonra ocak 2012 de atanacağız dedi. Ayrıca yerinde bir karar olmuş staj yapan arkadaşlarımdan biliyorum staj süresi tam bir israf, onlar da 2 sene bir işe yaramamaktan şikayetçiydi.

KHK.nin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren beş yıl boyunca, 1 yıllık staj süresini tamamlayan adaylar mesleğe atanabilirler.Yasa metni yorum gerektirmeyecek kadar açık ama sayın Tiryakim farklı sonuca varmış nedense
Old 12-09-2011, 16:19   #9
y.can_hukuk

Alıntı:
Yazan tektutan
ADALET BAKANLIĞININ TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ HAKKINDA

KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMENİN DEĞİŞTİRİLEREK

KABULÜ HAKKINDA KANUN İLE BAZI KANUN VE

KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE

DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN

HÜKMÜNDE KARARNAME

MADDE 26 – 23/7/2003 tarihli ve 4954 sayılı Türkiye Adalet Akademisi Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 11 – Bu Kanun Hükmünde Kararnamenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren beş yıl süreyle Bakanlığın teklifi ve Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun kararı ile bir yıllık staj süresini tamamlayan adlî ve idarî yargı hâkim ve savcı adayları, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca mesleğe kabul edilmeleri hâlinde, hâkimlik ve savcılık mesleğine atanabilirler.

Kaynak : resmi gazate

Değerli Arkadaşım
konuyla ilgili resmi gazetede ben bir şey göremedim ne zaman yayınlandı öyle bir şey. kanunda da bahsettiğiniz düzenlemeyi buladım. saygılar
Old 13-09-2011, 17:03   #10
Mehmet Mustafa ÖZÜNVER

Alıntı:
Yazan y.can_hukuk
Değerli Arkadaşım
konuyla ilgili resmi gazetede ben bir şey göremedim ne zaman yayınlandı öyle bir şey. kanunda da bahsettiğiniz düzenlemeyi buladım. saygılar
Sayın y.can hukuk değişiklik kanunla değil khk ile yapıldı. 26.08.2011 tarihinde resmi gazatede yayımlandı. Saygılarla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi