Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İİK 76 Mal Beyanında Bulununcaya Kadar Hapsen Tazyik Şikayetlerinde Dilekçe Yazım Ücreti Olur mu?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-08-2011, 21:02   #1
tiryakim

Olumlu İİK 76 Mal Beyanında Bulununcaya Kadar Hapsen Tazyik Şikayetlerinde Dilekçe Yazım Ücreti Olur mu?

Merhabalar Değerli Meslektaşlarım ;

İİK 76 . Maddeye göre Mal Beyanında Bulununcaya Kadar Hapsen Tazyik Şikayetlerinde Veklet ücreti hükmedilmiyor. Bu Şikayetlerde Aşağıda eklediğim karara istinaden '' Dilekçe Yazım Ücretine '' hükmedilebilr mi ?

Alıntı:
T.C.
YARGITAY

10.Hukuk Dairesi
Esas Karar
2011/1203 2011/10736

Y A R G I T A Y İ L Â M I

Mahkemesi :Samsun 1. İş Mahkemesi
Tarihi :22.12.2010
No :908-967
Davacı :................. adına Av. Muhammet Abdüssamet Aydın
Davalı :Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı (devredilen Bağ-Kur Gen. Müd.)
adına Av. Ferit Güney
Dava, 5510 sayılı Kanunun prim borçlarının yapılandırılmasına ilişkin hükümlerinden yararlandırılması gerektiğinin tespiti istemine ilişkindir.
Mahkemece, ilamında belirtildiği şekilde davanın kabulüne karar verilmiştir.
Hükmün, davalı Kurum vekili tarafından temyiz edilmesi üzerine, temyiz isteğinin süresinde olduğu anlaşıldıktan ve Tetkik Hâkimi Alparslan Koçak tarafından düzenlenen raporla dosyadaki kâğıtlar okunduktan sonra işin gereği düşünüldü ve aşağıdaki karar tespit edildi.
2926 sayılı Kanun kapsamındaki sigortalı süreleri uyuşmazlık konusu olan davacının, 5510 sayılı Kanun kapsamında yapılandırma hükümlerinden yararlandırılmak için davalı Kuruma süresinde yaptığı başvurunun anılan Kanunun geçici 24/11 fıkrasındaki “Bu maddede belirtilen hükümlerden yararlanmak üzere başvuran borçluların, kapsama giren borçları nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumuna yaptıkları itirazlardan ve yargı nezdinde sürdürdükleri davalardan feragat etmeleri ve ihtilaf yaratmamaları şarttır.” hükmü uyarınca davalı Kurum tarafından reddedildiği ve davacının 2926 sayılı Kanun kapsamındaki sigortalılığının süre ve niteliğinin ancak bu konudaki Mahkeme kararının kesinleşmesiyle belirlenebilmiş ve yapılandırma koşulları değerlendirilebilmiş olduğundan davalı Kurumun ilk işlemlerinde açık hukuka aykırılık bulunmadığı anlaşılmaktadır.
Öte yandan; Avukatlık Kanunu’nun 164’üncü maddesinin Avukatlık ücreti, avukatın hukuki yardımının karşılığı olan meblağı veya değeri ifade etmekte olduğuna ilişkin hükmü ile işbu davanın açıklanan mahiyeti, davacı vekilinin harcadığı emek ve mesai ile hak ve nesafet ilkeleri nazara alınarak, dilekçe yazım ücreti takdir edilmesi gerekirken, fazla vekâlet ücreti tayini, usul ve yasaya aykırı olup, bozma nedenidir.

./..

-2-

Esas No:2011/1203
Karar No:2011/10736
Ne var ki; bu aykırılığın giderilmesi yeniden yargılamayı gerektirmediğinden, karar bozulmamalı, Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu’nun 438’inci maddesi uyarınca düzeltilerek onanmalıdır.
SONUÇ : Hüküm fıkrasının üçüncü paragrafında yer alan "1.100,00 TL ücreti vekaletin" ibaresi silinerek, yerine, "200,00 TL dilekçe yazım ücretinin" ibaresinin yazılmasına ve hükmün bu şekliyle DÜZELTİLEREK ONANMASINA, 07.07.2011 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Başkan Üye Üye Üye Üye
Süleyman Caner F.Arkan A.İnceman Ç.Şen T.Akdamar
S.Ş.
Karşılaştırıldı.
K.Şefi:A.ÇETİNKOL
Bu belge 5070 sayılı Yasa hükümlerine göre elektronik olarak imzalanmıştır.

Ben yarın şikayet yapıp bu kararıda ekleyip mahkemeden dilekçe yazım ücreeti istemeyi düşünüyorum. İİK 76 Maddeye göre Mal beyanında bulununcaya kadar hapsen tazyik şikayetlerinde böyle bir ücrete hak kazanan meslektaşım var mı ? Varsa kararı ekleyebilri mi ?

Teşekkürler...

NOT:Şikayetten sonra kararı sizlerle paylaşacam.
Old 10-10-2011, 09:58   #2
AV. İLKER VURAL

Müvekkilin borçlu olduğu bir dosyada mal beyanında bulunulmaması sonucunda karşı taraf vekili tarafından şikayet halinde avukatlık ücretine hükmedilip hükmedilmeyeceğini icra mahkemesi kalemlerinden sordum. Aldığım cevap şikayet olsa dahi mahkemelerin vekalet ücretine hükmetmediği yönündeydi. Hatta böyle bir soru sorduğum için kalemlerdeki memurlar ve müdürler bana şaşkın şakın baktılar. Sanki, 'avukatlık ücretine hükmedilmesi mümkün değil, böyle bir soru olamaz' der gibilerdi. Ama bu konuda zar atamazdım, mal beyanında bulunulması gereken son gün saat 16:00 da, mal beyanında bulunmak gerektiği, şikayet halinde müvekkilin avukatlık ücreti ödeyebileceği yönünde tarafıma ilham gelmesi sonucu müvekkili aradım, müvekkil gelerek adliyenin kapanmasına yarım saat kala mal beyanında bulundu ve ben aklımda soru işaretleri bulunmadan büroma döndüm.
Old 11-10-2011, 12:11   #3
gnchukukcu

meslektaşlarım cahilliğimi maruz görün ama mal beyanında bulunmamanın yaptırımı kalmadığını hatırlarım acaba yanlış mı hatırlıyorum
Old 11-10-2011, 12:26   #4
av.alper tunker

Alıntı:
Yazan gnchukukcu
meslektaşlarım cahilliğimi maruz görün ama mal beyanında bulunmamanın yaptırımı kalmadığını hatırlarım acaba yanlış mı hatırlıyorum
Malesef doğru hatırlıyorsunuz
Old 11-10-2011, 12:43   #5
tiryakim

Alıntı:
Yazan av.alper tunker
Malesef doğru hatırlıyorsunuz

Alıntı:

Hapis ile tazyik:
Madde 76 - (DE
ĞİŞİK MADDE RGT: 01.06.1962 RG NO: 11117 KANUN NO: 51/1)
Mal beyanında bulunmayan borçlu, alacaklının talebi üzerine beyanda bulununcaya kadar (DEĞİŞİK İBARE RGT: 21.02.2004 RG NO: 25380 KANUN NO: 5092/11)
icra mahkemesi hakimi tarafından bir defaya mahsus olmak üzere hapisle tazyik olunur. Ancak bu hapis üç ayı geçemez.

Mal beyanında bulunmayan borçlu mal beyanında bulununcaya kadar hapisle tazyik olnmaktadır. Yani borçluyu emniyet güçleri yakalar ya mal beyanında bulun yada hapis yat demektedir. Bu bile bir yaptırımdır. Mal Beyanı sayesinde 10 - 15 dosyamı tahsil ettim.
Old 11-10-2011, 12:56   #6
gnchukukcu

Askere gidip geldiğimden bi kopuş yaşadım bu tür konulardan ancak kimseden de mal beyanından ceza çıkarıp tahsilat yaptığını duymamıştım bu çok faydalı oldu.
Old 11-10-2011, 18:31   #7
tiryakim

Alıntı:
Yazan gnchukukcu
Askere gidip geldiğimden bi kopuş yaşadım bu tür konulardan ancak kimseden de mal beyanından ceza çıkarıp tahsilat yaptığını duymamıştım bu çok faydalı oldu.

Faydalı olduysam ne mutlu bana
Teşekkürler...
Old 21-10-2011, 18:08   #8
eser_29

Buradaki "dilekçe yazım ücreti" kimin aleyhine hükmedilir ? Mesela; ben icra müdürünün işlemini-kararını yahut karar vermeyi sürüncemede bırakmasını İcra Mahkemesi'nde Şikayet Yoluna giderek bir hukuki yol izlesem bu durumda yukarıdaki Yargıtay Kararına istinaden verilecek olan ücreti kimden tahsil edeceğiz ?
Old 22-10-2011, 18:59   #9
tiryakim

Olumlu

Alıntı:
Yazan eser_29
Buradaki "dilekçe yazım ücreti" kimin aleyhine hükmedilir ? Mesela; ben icra müdürünün işlemini-kararını yahut karar vermeyi sürüncemede bırakmasını İcra Mahkemesi'nde Şikayet Yoluna giderek bir hukuki yol izlesem bu durumda yukarıdaki Yargıtay Kararına istinaden verilecek olan ücreti kimden tahsil edeceğiz ?

SORU 1-) Kimin aleyhin hükmedilecek ?
CEVAP 1-) Borçlunun Aleyhine Hükmedilir ...

SORU 2-) İcra Müdürülünün işlemini şikayet yolu ile çözüldüğünde Dilekçe yazım ücreti olur mu ?
CEVAP 2-)Bilmiyorum.İcra Müdürünün işlemini yaparken denemek lazım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi