Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Eğer Poliklinik Sırası Alıp Muayene Olmadıysanız! Önemli Uyarı!

Yanıt
Old 05-08-2011, 11:04   #1
Nur Deniz

 
Varsayılan Eğer Poliklinik Sırası Alıp Muayene Olmadıysanız! Önemli Uyarı!

Muayene sırası alarak, herhangi bir nedenle sıra aldığınız doktora muayene olmadıysanız, muayene katkı payı olan 8-10 tl, daha sonra herhangi bir yere muayene olarak ilaç almak için gittiğiniz eczanede borç olarak karşınıza çıkıyor.

Muayene olmadığınız uzman hekimden, hastaneden ayrılmadan önce mutlaka sıranızı iptal ettirin.

Bence usulsüzlük söz konusu, alınmayan hizmet karşılığında bedel ödeniyor.

Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?
Old 05-08-2011, 14:27   #2
Av. Gülgün

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Muayene sırası alarak, herhangi bir nedenle sıra aldığınız doktora muayene olmadıysanız, muayene katkı payı olan 8-10 tl, daha sonra herhangi bir yere muayene olarak ilaç almak için gittiğiniz eczanede borç olarak karşınıza çıkıyor.

Muayene olmadığınız uzman hekimden, hastaneden ayrılmadan önce mutlaka sıranızı iptal ettirin.

Bence usulsüzlük söz konusu, alınmayan hizmet karşılığında bedel ödeniyor.

Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Muayenelere ilişkin katkı payı ücretlerinin hastanelerde değil de eczanelerde tahsil edilmesinin başlı başına yanlış olduğunu düşünüyorum.

Hele ki, muayene olmamış bir hastadan muayene ücretini talep etmek zorunda kalan eczacının hastaya durumu açıklamaya çalışması gözümün önüne geliyor da... Hasta haklı, eczacı haklı...

Çözüm, sıra alan değil muayenesini olan hasta için katkı payı çıkması şeklinde düzenlenmeli ama SGK hastane ve doktor ekranlarının işleyişi nasıldır, nasıl değiştirilir?

Bilgilendirmeniz için teşekkürler!
Old 05-08-2011, 15:43   #3
Dr.DOGRAMACI

 
Varsayılan

aslında otomasyon işlerim sistemlerinin genelinde artık "Hasta Kabul" şeklinde bir buton var. ama bazı işgüzar hekimler hastayı muayene etmeseler dahi performans puanlarını artırabilme çabasıyla (boşa gitmesin diye!) programda kabul ediyorlar. sonra ona teşhis, tedavi vs uyduruluyor ve tabi kağıt üzerinde her şey tam. buna binaen sgk parayı ödüyor, hastane para kazanıyor, doktor puan kazanıyor yani herkes memnun.

tabi sisteme olan katkısını hasta (o zamana kadar olup bitenden habersiz etinden sütünden faydanılan kimse) ancak Sn Deniz'in de bahsettiği gibi eczaneye gittiğinde fark edebiliyor.

Sn. Gülgün'ün dediği gibi eczanelerin asla tahsilat gişesi olmaması gerekiyor. buna kesinlikle katılıyorum. ancak eczaneler de aslında bu durumdan ilk başlarda olduğu gibi çok da rahatsız değiller. çünkü eczaneler (hepsi olmasa da) ne yazık ki kamusal sağlık hizmeti veren işletmeler olmalarına rağmen daha çok ticarethane gibi çalışmaktadırlar. ve sonradan fark ettiler ki (nasıl olsa eczacının kendisi direk olarak para konusunda hastalarla muhatap olmuyor ve hastaların çoğunluğu her seferinde neyin ne olduğunu bilemeden her şeye para ödemeyi kabullendi) kasalarına giren bu nakit para çok da rahatsız edici değil.

yani hasta doktora gider muayene olur sonra hastane kazanır, doktor kazanır, eczane kazanır..
ya da sıra alır ama muayene ol(a)maz hastane kazanır, doktor kazanır, eczane kazanır..
Old 07-08-2011, 01:35   #4
Nur Deniz

 
Varsayılan

Sayın Doğramacı; hasta kabul butonunu muayene etmeden kullanıldığı tespit edilebilir. Ben artık sıranın iptalini istediğimde , hasta kabul butonu kullanıldığını tespit edersem hasta hakları birimine şikayette bulunmayı düşünüyorum.

Yalnızca bir dilekçe değil mi?
Old 14-11-2011, 20:04   #5
kriminal

 
Varsayılan

peki muayene etmeden muayene tuşuna basmak görevi ihmal olmuyormu ,hukuki bir sonucu yok mu? pekala insanlar ogün orada olmadıklarını ispat edebilirler ...
Old 18-11-2011, 16:57   #6
Dr.DOGRAMACI

 
Varsayılan

Merhaba,
Alıntı:
peki muayene etmeden muayene tuşuna basmak görevi ihmal olmuyormu ,hukuki bir sonucu yok mu?

Bence görevi ihmalden de bir adım öte görevi kötüye kullanma hatta buradan elde edeceği haksız kazanç zimmet kapsamında değerlendirilebilir.

Zaten bunlar yaptırım ve sonuçları son derece ağır suçlar.
Belki malpraktis sonucu hekim taksirle insan öldürünce bile hapis yatmama olasılığı varken bu suçlar karşısında hapis cezası kaçınılmazdır.

Bunlar ceza boyutu; idari ve hukuki sonuçları da cabası.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
poliklinik lisansı hakkında justine Meslektaşların Soruları 2 24-12-2009 12:53
kamu hekimleri için günlük poliklinik sayısı sinem kedi Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) 2 20-11-2009 17:20
poliklinik açma koşulları yavuzselimaydın Meslektaşların Soruları 0 06-08-2008 00:07


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04917312 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.