Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

64 yaşında Hukuk fakültesini bitirdi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-07-2011, 10:33   #1
av.sally

Varsayılan 64 yaşında Hukuk fakültesini bitirdi

ÇANAKKALE'de büyük bir azim örneği sergileyen emekli Tarih Öğretmeni Ulvi Tunca, Hukuk Fakültesi'ni bitirip, stajını tamamlayarak 64 yaşında yemin edip avukat cübbesini giydi.

1968 yılında Konya Selçuk Eğitim Enstitüsü'nden mezun olan Ulvi Tunca, Çanakkale'de Çardak Lisesi, Geyikli ile Evreşe ortaokullarında öğretmenlik ve müdürlük görevlerinde bulundu. Çardak Lisesi'ndeki döneminde, sınavlara hazırladığı ve sürekli önerilerde bulunduğu öğrencilerinden birinin "Kolaysa siz girin de, kazanın sınavı" demesi Tunca'nın adeta hayatını değiştirdi. Hırs yapan Tunca, 1989 yılında eğitim verdiği lise öğrencileriyle birlikte üniversite sınavına girerek, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni kazandı. Aynı yıl yurt dışında öğretmenlik yapabilmek için de sınava giren azimli eğitimci, burada da başarılı oldu. Ancak, hemen yurt dışına gidemediğinden Hukuk Fakültesi'nde öğrenim görmeye başladı. Üniversite ikinci sınıftayken yurt dışı görevi için ataması gelen Tunca, fakülteyi bırakıp Almanya'nın Münih kentine giderek buradaki Türk öğrencilerin eğitimi için 5 yıl görev yaptı. Çanakkale'ye dönünce 30 yıl çalıştığı eğitim camiasından emekli olan Tunca, daha sonra 10 yıldan fazla bir sigorta şirketinin acenteliğini üstlendi. Hukuk Fakültesi'ndeki kaydı yanan Ulvi Tunca, 2005 yılında kızı Didem Tunca'nın mezuniyeti için gittiği İstanbul Üniversitesi'nde öğrenci affı olduğunu öğrendi. Bunun için girdiği af sınavını kazanan Ulvi Tunca 58 yaşında yeniden üniversite sıralarında oturdu. 2009 yılında da Hukuk Fakültesi'nden mezun olmayı başardı. Bir yıl Çanakkale'de Avukat Hilmi Baydar'ın yanında stajını yapan Tunca, Çanakkale Barosu'nda düzenlenen törenle cübbe giyerek, yemin edip, ruhsatnamesini aldı.

Baro Başkanı Avukat Tülay Ömercioğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri ile Ulvi Tunca'nın ailesinin yanı sıra çok sayıda avukatın katıldığı törende duygulu anlar yaşandı. Bir meslektaş daha kazanmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Baro Başkanı Ömercioğlu, Tunca'nın büyük bir azim örneğini de gözler önüne serdiğini dile getirerek, "Ulvi bey, kendi dediğini yerine getirmek için her şeyi yapabilecek güçte azme sahip olan bir kişi. Öğretmenlik yaptığı dönemde, verdiği öğütlere karşı bir öğrencisinin söylediği laf üzerine hırslanarak avukat olan duyarlı bir insan. Bizim aramıza böyle bir avukatın katılması memnuniyet verici. Azmin örneğini Çanakkale Barosu'nda yaşatmasından dolayı kendisine çok teşekkür ediyorum" dedi. Daha sonra kendisine avukatlık yemini ettiren Baro Başkanı Tülay Ömercioğlu'ndan ruhsatnamesini alan Ulvi Tunca'nın cübbesini ise yanında staj yaptığı Çanakkale'nin önemli avukatlarından Hilmi Baydar giydirdi.

Ardından söz alan çiçeği burnunda avukat 64 yaşındaki Ulvi Tunca, staj yaptığı dönemde kendisini yadırgamadan aralarına alan gençlere teşekkür ederken göz yaşlarına hakim olamadı. Tunca, "Öğretmenlik hayatımın bir dönem yurt dışında geçmesi nedeniyle Hukuk Fakültesi'ni bitiremedim. Ancak bugüne kısmetmiş. Artık, iyi ve dürüst bir hukukçu olmaya çalışacağız. Gençlere çok erken yaşta hedef belirlemelerini tavsiye ediyorum. Hedefsiz insan hiçbir yere varamıyor. Bugün dikkat edin politikada da diğer iş sahalarında da hedefi olan insanlar bir yerlere gelebiliyor. Önemli olan hedefin büyük olması ve gençlerin inançla belirledikleri hedefe doğru yürümesi" dedi.

Kaynak : DHA
Old 11-07-2011, 10:44   #4
av.murat kılıç

Avukatlık mesleğinde yaş sınırı olmadığından uzun yıllar yapılabiliyor. Meslektaşımızı tebrik ederim..
Old 11-07-2011, 15:01   #5
Av.Barış

benim mezun olduğum üniversitede de bayağı yaşlı bir öürenci vardı. tahminen 50-55 yaşlarında idi. neden bu yaşta hukuk fakultesini okuduğunu sorduğumda bana "inat meselesi" demişti. sonrasında kendilerinin bir arazi davalarının olduğunu yıllardır davanın bitmediğini sırf bunun için eğitim aldığını duyunca bayağı şaşırmıştım.

kişiler inat meselesi için bence hukuk fakultesini okumamalı. 64 yaşında hukuk fakultesini bitiren birisine sadece azminden dolayı saygı duyarım.
Old 13-07-2011, 12:46   #6
üye25928

insanların hukuku hangi yaşta öğrenmeleri veya daha doğru bir tabirle öğrenmeye başlamalarının pek de önemli olduğunu sanmıyorum. Mesela adalet ve hakkaniyet doğrularını öğrenmekse bunun yaşı olmamalıdır. Bu örnekte de görüldüğü gibi.
Old 17-12-2011, 16:29   #8
Av.Selim Balku

Türkiye de avukat olmak da kolay, avukatlığı yapmak da...

Bu lafı, meslektaşıma hitaben belirtmedim. Örnek bana bu gerçeği hatırlattı...

Meslektaşım, hukuk faultesini okumak istemiş, olmamış. Af kapsamına girmiş ve eminim binbir zorlukla, sonradsn hukuku bitirebilmiş.... Meslektaşımın azminden dolayı ve tercih ettiği ettiği isabetli fakulteden dolayı bende tebrik ediyorum. Keşke herkes hukuk okuyabilse...

Kolay Gelsin...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi