Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

evlilik dışı ilişki ve nafaka, tazminat

Yanıt
Old 29-07-2006, 15:10   #1
avönder

 
Varsayılan evlilik dışı ilişki ve nafaka, tazminat

müvekkilim evli olan bir kişiyle birlikte yaşamaya başlıyor tabiri caiz ise onun ikinci eşi oluyor.aradan geçen zamanda iki çocuğu oluyor ve baba çocukları nüfüsüna geçiriyor, müvekkil şu an üçüncü çocuğuna hamile ancak
müvekkilin birlikte yaşadğı adam artık ikinci evine çok ilgisiz
çocukların bakımını ve masraflarını vermiyor müvekkil çok zor durumda.doğum masrafları ,işsiz olduğu için hatta evlilik ümidiyle birlikte olduğu adam istediği için çalışmıyor artık. Çocuklar için ve kendisi için nafaka alabilirmi ayrıca tazminat için şartlaroluşmuş mu.katkılarınızı bekliyorum.
Old 29-07-2006, 17:28   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan

Sn.avönder.

Müşterek çocuklar yararına 18 yaşına kadar nafaka her zaman istenebilir ve bunun için evlilik birliğinin kurulmuş olması gerekmez.

Müvekkiliniz evlilik dışı birlikte olduğu için kendisi için boşanmaya bağlanan hukuksal sonuçlardan yararlanamaz.Örneğin yoksulluk nafakasına karar verilemez,boşanmanın eki niteliğindeki maddi ve manevi tazminata hükmedilemez.

Fakat şartları oluşmuş ise genel hükümlerden yararlanarak maddi ve manevi tazminat isteyebilir.

Şu anda bir gebelik sözkonusu ise,4721 sayılı TMK 304 maddesi gereği doğumdan önceki ve sonraki 6 şar haftalık geçim giderleri,gebelik ve doğumun gerektirdiği diğer giderleri babalık davasıyla birlikte veya ayrıca isteyebilir.


Ayrıca TCK açısından düşünülür ise:

MADDE 232 - (1) Aynı konutta birlikte yaşadığı kişilerden birine karşı kötü muamelede bulunan kimse, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

MADDE 233 - (1) Aile hukukundan doğan bakım, eğitim veya destek olma yükümlülüğünü yerine getirmeyen kişi, şikayet üzerine, bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Hamile olduğunu bildiği eşini veya sürekli birlikte yaşadığı ve kendisinden gebe kalmış bulunduğunu bildiği evli olmayan bir kadını çaresiz durumda terk eden kimseye, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.

Saygılar
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Yurdışında Evlilik Dışı Babalık Davası seyitsonmez Meslektaşların Soruları 11 07-04-2010 14:08
Evlilik Dışı Çocuğun Tanınması Fatma KAPUÇAM Meslektaşların Soruları 12 10-07-2009 01:01
Evlilik Dışı İlişki Ve Çocuk Daruma Hukuk Soruları Arşivi 0 23-04-2005 18:47
Evlilik Dışı Çocuk selin Hukuk Soruları Arşivi 1 27-02-2002 15:31
Evlilik Dışı Çocuk lutfu Hukuk Soruları Arşivi 1 18-02-2002 00:27


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03771591 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.