Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evlenince sadece kızlık soyadını kullanma hakkı

Konuyu Kilitleyin
Old 31-03-2011, 09:52   #1
Mehves Alkan

 
Varsayılan Evlenince sadece kızlık soyadını kullanma hakkı

4 temmuz 2011 günü evleniyorum, bir çok gerekçe ile evlendikten sonra sadece kendi soyadımı kullanmak istiyorum. Nişanlımın bu konuda herhangi bir talebi veya ısrarı yok.
Konu ile ilgili açılan dava haberlerini okudum, AHİM e gitmeden alınan örnek bir kararda var. Fakat haberler eski tarihli. Şu anda durum nedir, evlenirken bunu nufüs müdürlüğünde belirtmek yeterli olacak mı, yoksa böyle bir özlük hakkı, yeniden kazanma mücadelesine mi gireceğim.
Bana konu ile ilgili yol göstermenizi rica ediyorum.

Şimdiden teşekkürler.

Mehveş ALKAN
Old 31-03-2011, 19:05   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan

Sn.katılımcı

Türk Medeni Kanun düzenlemesine göre evlenen kadın eşin soyadını alır ve dilerse eşin soyadı ile birlikte bekarlık soyadını birlikte kullanabilir.

Bu zorunluluk sadece kadın eş bakımından vardır ve ve yasal düzenleme aynen varlığını korumaktadır.Yargıtay ve en son olarak Anayasa Mahkemesi yasal durumu eşitlik ilkesine aykırı bulmamakta ve Avrupa İnsan hakları Mahkemesinin Türkiye'yi mahkum eden kararı,ve karara dayanak taraf olduğumuz sözleşme ilkelerini görmezden gelmektedir.

Bu durumda ;Evlenince kütüğünüz eşinizin kütüğüne talınacak ve soyadınıa sizin onayınız olmadan değişecektir.Sizin yapabileceğiniz sadece beklarlık soyadının eklenmesi için evlenirken veya sonra talepte bulunmaktır. Tek başına erkek yurttaşlar gibi bekarlık soyadını taşımanıza olanak bulunmamaktadır.

Bu durumda;

1-Aile Mahkemesine başvurarak bu konuda dava açmanız gerekir.Hakim uluslararası sözleşmeler ve Tekeli/Türkiye kararını dikkate alarak tek başına soyadınızı kullanmanız talebini kabul edebilir.

Kararı temyiz etmesseniz kesinleşir ve karar gereği nüfustaki soyadı hanenize bekarlık soyadınız yazılır.

2-Aile Mahkemesi talebinizi kabul etmez ise dosya temyiz edilerek Yargıtay'a gönderilir .Yargıtay red kararınızı büyük ihtimalle onayacaktır.Bu süreç bitşp karar kesinleştiğinde siz de Avrupa İnsan hakları Mahkemesine başvurabilirsiniz.

3-Yargıya başvurmanın yararsızlığı ve etkin iç hukuk yolunun olmadığı gerekçesi ile doğrudan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurabilirsiniz.

Konu ile ilgili tartışma ve haberler için:

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=27403

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
eski eşin soyadını kullanma parézer Meslektaşların Soruları 1 12-10-2010 20:47
Kızlık Soyadını Geri almak tiyerianri Meslektaşların Soruları 2 17-12-2009 10:18
boşanarak kızlık soyadına dönen eşin ;yeniden eski eşinin soyadını kullanmak istemesi av.ismailcelik Meslektaşların Soruları 2 03-12-2009 15:16
evli olan kadın kızlık soyadını nüfus cüzdanından kaldırmak için dava mı açmalı?? Av.Caglar Meslektaşların Soruları 1 05-05-2008 11:24
Dul Kadının Kızlık Soyadını Kullanması. vehbim Meslektaşların Soruları 6 30-12-2003 18:22


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02828193 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.