Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

internetteki yazıların mahkeme kararı ile kaldırılması

Yanıt
Old 09-12-2010, 16:03   #1
emldnz

 
Varsayılan internetteki yazıların mahkeme kararı ile kaldırılması

Merhabalar,
Müvekkilemin resimlerimleri izinsiz kullanılacarak bir sosyal paylaşım sitesinde sayfa açılmıştır. Bu sayfanın kapatılması için mahkeme kararı aldırılması gerekecek sanırım. Bunun nasıl yapılacağı konusunda bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim. Teşekkürler
Old 09-12-2010, 16:52   #2
Av.Ömer Güntay

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan emldnz
Merhabalar,
Müvekkilemin resimlerimleri izinsiz kullanılacarak bir sosyal paylaşım sitesinde sayfa açılmıştır. Bu sayfanın kapatılması için mahkeme kararı aldırılması gerekecek sanırım. Bunun nasıl yapılacağı konusunda bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim. Teşekkürler

Değerli meslektaşım, 5651 sayılı yasa, özellikle 9. maddesi size yardımcı olabilir kanaatindeyim. Saygılarımla.

İNTERNET ORTAMINDA YAPILAN YAYINLARIN DÜZENLENMESİ VE BU
YAYINLAR YOLUYLA İŞLENEN SUÇLARLA MÜCADELE EDİLMESİ
HAKKINDA KANUN
İçeriğin yayından çıkarılması ve cevap hakkı
MADDE 9 – (1) İçerik nedeniyle hakları ihlâl edildiğini iddia eden kişi, içerik sağlayıcısına, buna ulaşamaması halinde yer sağlayıcısına başvurarak kendisine ilişkin içeriğin yayından çıkarılmasını ve yayındaki kapsamından fazla olmamak üzere hazırladığı cevabı bir hafta süreyle internet ortamında yayımlanmasını isteyebilir. İçerik veya yer sağlayıcı kendisine ulaştığı tarihten itibaren iki gün içinde, talebi yerine getirir. Bu süre zarfında talep yerine getirilmediği takdirde reddedilmiş sayılır.
(2) Talebin reddedilmiş sayılması halinde, kişi onbeş gün içinde yerleşim yeri sulh ceza mahkemesine başvurarak, içeriğin yayından çıkarılmasına ve yayındaki kapsamından fazla olmamak üzere hazırladığı cevabın bir hafta süreyle internet ortamında yayımlanmasına karar verilmesini isteyebilir. Sulh ceza hâkimi bu talebi üç gün içinde duruşma yapmaksızın karara bağlar. Sulh ceza hâkiminin kararına karşı Ceza Muhakemesi Kanunu hükümlerine göre itiraz yoluna gidilebilir.
(3) Sulh ceza hâkiminin kesinleşen kararının, birinci fıkraya göre yapılan başvuruyu yerine getirmeyen içerik veya yer sağlayıcısına tebliğinden itibaren iki gün içinde içerik yayından çıkarılarak hazırlanan cevabın yayımlanmasına başlanır.
(4) Sulh ceza hâkiminin kararını bu maddede belirtilen şartlara uygun olarak ve süresinde yerine getirmeyen sorumlu kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. İçerik veya yer sağlayıcının tüzel kişi olması halinde, bu fıkra hükmü yayın sorumlusu hakkında uygulanır.
Old 09-12-2010, 18:06   #3
Admin

 
Varsayılan

Öncelikle sosyal paylaşım sitesinin yayın yeri Türkiye mi onu açıklığa kavuşturmanız gerek. Takdir edersiniz ki, Türk Mahkemelerinin kararları (ve bu bağlamda Türk Kanunları) ancak yayın yeri Türkiye olan sitelere uygulanabilir.

Eğer facebook gibi yabancı menşeiili bir site söz konusuysa, aşağıdaki konu başlıklarını incelemenizi öneririm:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=49689
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=39150
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=53222
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
internetteki haberlerin kaldırılması SKARA Meslektaşların Soruları 1 14-05-2010 14:22
İbraname ve üst yazıların İİK 68 md göre mahiyeti Av.Selim HARTAVİ Meslektaşların Soruları 1 28-09-2009 18:59
Nafakanın kaldırılması veya azaltılması davasında yetkili mahkeme Av. Elif Handan Meslektaşların Soruları 1 26-08-2009 14:32
Hafriyatın Kaldırılması için belediye kararı eda.s Meslektaşların Soruları 1 20-07-2009 16:22
Yargıtay'dan baz istasyonun Kaldırılması kararı HÜLYA ÖZDEMİR Hukuk Haberleri 2 07-04-2008 12:50


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03163409 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.