Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bankanın Haksız Olarak Çektiği Ekpertiz Bedeli Bilirkişi Ücreti Tük.Mah.Kararı

Yanıt
Old 23-11-2010, 11:55   #1
denipre

 
Varsayılan Bankanın Haksız Olarak Çektiği Ekpertiz Bedeli Bilirkişi Ücreti Tük.Mah.Kararı

Konut kredisi kullanmak maksadıyla müvekkil şifahi olarak bir bankadan kredi talep eder.Banka ekpertiz gönderip gayrimenkulün riskli olduğu gerekçesiyle talebi red eder ve müvekkilden ekpertiz ücreti talep eder.Müvekkil ile banka arasında talebin reddi halinde ekpertiz ücreti alınacağına dair ne bir sözleşme yapılmış nede önceden bir bildirim yapılmıştır.Akabinde müvekkil aynı bankada bulunan hesabından rızası hilafına bu bedelin çekildiğini farkeder.Tüketici hakem heyetine başvurur ve bedelin iadesine hak kazanır.
Banka Tüketici Mahkemesi'ne başvurur ,ilk celse davacı vekili bekletme verdiğinden ,davacı vekili olarak bizde meslektaşımız mağdur olmasın diye davayı takip ettik ve davayı düşürmedik.Ancak mahkeme tüketici hakem heyetinin kararının doğru olup olmadığının tespiti için Bilirkişi ücreti ve tebligat giderlerinin davalı vekilince karşılanmasına hükmetti.Sizce bu ara karar doğrumu ? (İspat yükü altında olan karşı taraf olmasına rağmen)
ikinci husus bankanın haksız çektiği bu bedel ile ilgili olayı aydınlatacak bir yargıtay kararı veya benzer bir davası olan meslaktaşların görüşlerini bekliyorum.Saygılar
Old 28-11-2010, 13:14   #2
Av. Erduğrul Özbay

 
Varsayılan

Merhaba,

4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un aşağıdaki hükmü uyarınca, taraflar kredi ve sözleşmeye ilişikin olarak gereken mutabakatları sağlamadan ekspertiz yapılması ve bunun için ücret alınması uygun sayılmamalıdır. Bilirkişi ücretinin ise davalıdan alınması genel uygulama ile paralellik arz etmemektedir.
Saygılarımla,

"Konut Finansmanı Sözleşmeleri
MADDE 10/B.- (Ek: 5582 - 21.2.2007 / m.24) Konut finansmanı kuruluşları tüketicilere sözleşme öncesinde kredi veya finansal kiralama işlemleri ile ilgili genel bilgiler vermek ve tüketiciye teklif ettikleri kredi veya finansal kiralama sözleşmesinin koşullarını içeren Sözleşme Öncesi Bilgi Formu vermek zorundadır. Tüketici teklifi kabul edip etmemekte serbesttir..."
Old 29-11-2010, 13:33   #3
Av. Mehmet Demirezen

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan denipre
Ancak mahkeme tüketici hakem heyetinin kararının doğru olup olmadığının tespiti için Bilirkişi ücreti ve tebligat giderlerinin davalı vekilince karşılanmasına hükmetti

Mahkemenin bu şekilde ara kararı oluşturması mahkemenin varlığını da tartışmalı hale getirmektedir.Mahkeme varlık nedeni ile çelişki içerisinde.

Mahkemenin görevi sözleşmeyi yorumlayıp kararını vermektir.
Hakem heyetinin kararının doğru olup olmadığını bilirkişiye sormak ve bilirkişi raporuna göre kara vermek olması gereken ise kararı kim vermiş oluyor?

Hakimin işi sözleşme hükümlerini maddi hukuk çerçevesinde yorumlayıp vicdani kanaat oluşturmaktır.

Hakimin sözleşmenin yorumlanmasında bilirkişiye başvuramayacağına yönelik bir çok yargıtay kararı mevcuttur.

Mahkemeden delillerin toplanmasından sonra ara kararından rücu ederek esas hakkında karar vermesini talep etmenizi tavsiye derim.
Old 29-11-2010, 14:35   #4
denipre

 
Varsayılan

Sayın meslaktaşım sizin gibi düşünüyorum.Hakimlerin bu tür kararları maalesef sıkça görülmeye başladı.Ancak dosyayı bilirkişiye gönderse dahi davasını ispat külfetinde olan davacı yerine bizim tarafımızdan B.K ücretinin ödenmesine hükmetmesi bizi şaşırttı.Sanırım davacı vekilinin olmadığı celsede sırf davası düşmesin diyerek iyiniyetli olarak davayı takip etmemin bedelini ödüyorum.
Son aşamada B.K ücretini ödemezsem ne olacak davanın reddine mi karar verecek.Reddini ben talep ediyorum zaten ...!!!
ispat külfeti yer değiştirmiştir.Davanın kabulüne mi diyecek...! ? açıkcası enteresan bir uygulama yaptı.Saygılar
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Bankanın çeklerde sorumluluk bedeli ve tahsili yolu sailor1981 Meslektaşların Soruları 22 22-06-2010 15:12
Haksız olarak açılan boşanma davası masrafları ve avukatlık ücreti Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 12-10-2009 16:26
özel dedektifin çektiği görüntünün mahkeme delil olarak kullanılması atrocity Meslektaşların Soruları 1 19-08-2007 00:18
Bankanın içi boşaltılıyor, bilirkişi 'Dolandırıcılık yok!' raporu veriyor canan ufuk Hukuk Haberleri 0 07-12-2006 11:15


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04452801 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.