Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tazminat sorumluluğu

Yanıt
Old 04-10-2010, 15:23   #1
akrd61

 
Varsayılan Tazminat sorumluluğu

Değerli meslektaşlar, bir apartmanda kat maliklerinden biri ,aparman yönetiminin ve diğer kat maliklerinden haberi olamadan çatının temizlemesi için biriyle anlaşmış. Bu kişi çalışırken apartmanın havalandırma boşluğuna düşerek hayatını kaybetmiş.Bu olaydan sonra yapılan incelemer sonunda havalandırmanın projeye uygun yapılmadığı anlaşılmış.Binaya ilk iskan 1985 yılında verilmiş iskanı daha sonraki yıllarda da alan var ve iskan almakta hiç bir sorun yaşamamışlar.Sormak istediğim sorular şunlar;

1)Bu olayda çatıyı temizlettirmek için adam getiren kat malikinin tazninat bakımından sorumluluğu var mıdır varsa ne tür sorumluluktur.
2)Habersiz ve bildirimsiz yapılan bu temizlik nedeniyle meydana gelen olaydan ve teknik olarak havalandırmanın projeye uygun olmadığını bilme imkanı olmayan apartman yönetim kurulu ve diğer katmaliklerinin tazminat sorumluluğu var mıdır varsa ne tür bir sorumluluktur?
3)Bu olayda ilgili belediyenin projeye uygun olmayan yapıya iskan vermesi nedeniyle sorumluluğu var mıdır?

Değerli vakitlerini ayıran tüm meslektaşlara şimdiden teşekkür ederim......
Old 05-10-2010, 16:01   #2
ayşegül esin gök ertuğrul

 
Varsayılan

Yönetim kurulununu ve diğer kat maliklerinin sorumlu olabilmesi için çatı temizleme için usulüne uygun alınmış bir karar olmadığından sadece bu işi yaptıran adam çalıştıranın sorumlulğu hükümlerince sorumludur.Belediyenin sorumluluğu da yoktur diye düşünüyorum.Kolay gelsin
Old 05-10-2010, 16:20   #3
Av.Armağan Konyalı

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan akrd61
1)Bu olayda çatıyı temizlettirmek için adam getiren kat malikinin tazninat bakımından sorumluluğu var mıdır varsa ne tür sorumluluktur.
Adam çalıştıranın sorumluluğu konusunda malik ile temizlik yapan arasındaki sözleşmeye bakmak gerekir: İş sözleşmesi mi?
Cevap EVET ise : Adam çalıştıranın sorumluluğu vardır.
Cevap HAYIR ise: Adam çalıştıranın sorumluluğu yoktur.

Ayrıca, kat maliki aynı zamanda bina sahibi olduğundan bina sahibinin sorumluluğu ile adam çalıştıranın sorumluluğu yarışır.
Alıntı:

2)Habersiz ve bildirimsiz yapılan bu temizlik nedeniyle meydana gelen olaydan ve teknik olarak havalandırmanın projeye uygun olmadığını bilme imkanı olmayan apartman yönetim kurulu ve diğer katmaliklerinin tazminat sorumluluğu var mıdır varsa ne tür bir sorumluluktur?
Havalandırmanın projeye uygun olmamasıyla düşme olayı arasında illiyet var mı? Temizliği yapan projeye bakarak temizlik yapmadığına göre, kazanın projeyle ilgisi bulunmamaktadır. Diğer kat maliklerinin sorumlulukları için projeye değil, BK'da bina sahibinin sorumluluğu hükümlerine ve gereken önlemlerin alınıp alınmadığına bakılmalı kanısındayım.

Havalandırmanın projeye aykırı olması gereken tedbirlerin alınmadığını göstermez.
Havalandırmanın projeye uygun olması gereken tedbirlerin alındığını göstermez.
Alıntı:

3)Bu olayda ilgili belediyenin projeye uygun olmayan yapıya iskan vermesi nedeniyle sorumluluğu var mıdır?
İskan verilmesiyle kaza arasında illiyet bulunmadığı çok açık: İskan verilmeseydi temizlikçi düşmeyecek miydi? İskan verildi diye mi düştü? Bu soruların yanıtı da hayır olduğuna göre belediyenin sorumluluğu bulunmamaktadır.

Saygılarımla
Old 06-10-2010, 12:21   #4
akrd61

 
Varsayılan

Sn.Armağan ,kat maliki ile temizlik yapan arasında "çatının temizliği karşılığı .......tl veririm " şeklinde şifahen bir anlaşma var. Bu anlaşmadan apartman yönetiminin ve kat malikinin haberi yok dolayısıyla bu anlaşmada taraf değiller.Bu anlaşmayı hizmet sözleşmesi olarak değerlendire bilirmiyiz?
Yapılan bu şifahen anlaşmayı hizmet sözleşmesi olarak değerlendirirsek BK 332 gereği temizlik yaptıran kat malikini İş sahibi olarak kabul ettiğimizde meydana gelen zararın tazmini akde aykırılıktan doğan tazminat davalarına ilişkin hükümlere göre istene bilir mi ?
Old 06-10-2010, 12:58   #5
Av.Armağan Konyalı

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan akrd61
Bu anlaşmayı hizmet sözleşmesi olarak değerlendire bilirmiyiz?
BK 313 ve 314.maddelerine göre EVET.
Alıntı:
BK 332 gereği istenebilir mi ?
Evet.

Özetle:
Mağduru çalıştıran kat maliki BK 313, 314 ve 332.maddelerine göre sorumlu olur.
Mağduru çalıştıran kat maliki ve diğer kat malikleri BK 58.maddesine göre sorumlu olur.

Saygılarımla
Old 07-10-2010, 11:36   #6
akrd61

 
Varsayılan

Değerli meslektaşlar bu olaya istaneden çatıyı temizlettirene karşı maddi-manevi tazminat davası açılmış dava şu anda derdest ,blirkişi %60 ölen kişiyi %20 belediyeyi %20 katmaliklerini sorumlu tutmuş.Davcı taraf buna istinaden belediyeye ve diğer katmaliklerine karşı ikinci bir dava açarak kusurları oranında madi manevi tazminat istemekte.Sormak istediğim husus şu
1)Bu davada davalı tarafta olan kat maliklerinin dava arkadaşlığı zorunlu mu ihtiyarimidir? Benim yorumum kat malikleri
2)Zorunlu dava arkadaşı/ihtiyari dava arkadaşı olmaları durumunda şayet karar mahkemeden davalılar aleyhine çıkarsa davacı taraf lehine tek /ayrı ayrı her davaı sayısınca vekalet ücretimi takdir edilir?Birde davalı vekili olan avukat Avuktlık ücreti olarak tüm kat maliklerinden tek /ayrı her kat mailikinden vekalet ücretimi istemelidir?
3)ihtiyari dava arkadaşı olamaları durumunda karar mahkemeden davalılar aleyhine çıkarsa davacı taraf lehine davalı sayısnca vekalet ücreti mi takdir edilir?davalı vekili bakımından her kat malikinden ayrı ayrı yasal sınıra uymak kaydı ile vekalet ücreti istenene bilir mi?
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Rent a Car Sözleşmesi-Tazminat Sorumluluğu Avukat Kamer Akgül Meslektaşların Soruları 0 19-06-2010 18:36
Veterinerin sorumluluğu- Tazminat istemi Av.Cihan Nuri Meslektaşların Soruları 4 04-05-2010 09:39
İşyerinin devri tazminat sorumluluğu Av.Hatice Sarıbardak Meslektaşların Soruları 4 26-03-2009 09:58
Taşıyanın sorumluluğu-tazminat eda1035 Meslektaşların Soruları 1 18-06-2008 10:02
Bankanın sorumluluğu ,tazminat davası cesur_yürek Meslektaşların Soruları 5 24-04-2008 11:19


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03612494 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.