Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Çek ibrazı-ödenen bedelin ihtirazi kayıtla alınması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-10-2010, 15:13   #1
Mare Nostrum

Varsayılan Çek ibrazı-ödenen bedelin ihtirazi kayıtla alınması

Sayın meslektaşlar sorum çek bedelinin bankaca eksik ödenmesiyle ilgili:

Müvekkilim at yarışından kazandığı parayı TJK'dan çek olarak alıyor(01.10.2010). Çekin düzenleme tarihi 01.10.2010,aynı gün bankanın ilgili şubesine çeki ibraz ediyor. Çek bedeli 25.000 TL olmasına karşın şube 26,25 TL masraf kesip 24.973,75 TL ödeme yapıyor. Müvekkilim dekonta ihtirazi kayıtla ödemeyi alıyorum yazıyor.

Her ne kadar meblağ düşük olsa da kesilen bedelin yasal olmadığını düşünüyorum. Bu nedenle bankaya karşı icra takibi başlatacağım ama bunun için önce ihtarname çekmeme gerek var mı?
Old 04-10-2010, 22:25   #2
Av.Murat Serezli

Varsayılan bankalar....

çeki ibraz ettiğniz şube, keşidecinin çek hesabı açtırdığı şübe mi
Eğer farklı şubeler ise o takdirde bir kesinti yapması doğal....
Benzer durum başıma geldi. Çeki ibraz ettiğim şube, çek hesabının bulunduğu şube olmasına rağmen banka hizmet bedeli adı altında bir kesinti yaptı bu bedel de 25.000.TL bedelli çek için 125.-TL idi. Banka içindeki hizmet yönetmeliği vs yönergesi gereği bu kesintiyi yapmak zorunda olduklarını belirttiler. Ben de iç yönetmelik hükümleri keşideciyi bağlar ancak yetkili hamilim beni bağlamaz dememe rağmen kesinti yapmakta ısrar ettiler
İhtirazı kayıt düşüp ertesi gün dava açtım, ilk duruşma öncesi ödeme yaptılar. Bankanın başka bir şubesindeki hesabıma, dava açılmasına sebebiyet verdikleri için yargılama gideri ve vekalet ücretine mahkum oldular.
iyi çalışmalar
Old 05-10-2010, 07:09   #3
Mare Nostrum

öncelikle zaman ayırdığınız için teşekkürler.Evet çek hesabının olduğu şube ve kesinti de belirttiğiniz gibi hizmet bedeli adı altında alınmış,icra takibi yerine alacak davası açmam mı daha doğru olur?
Old 05-10-2010, 11:30   #4
Av.Murat Serezli

icra takibi yerine dava açmanız gerektiğini düşünüyorum...Yargılamayı gerektirir bir konu....
iyi çalışmalar
Old 05-10-2010, 16:43   #5
Mare Nostrum

Konuyu incelerken başlığa konu olayı ilgilendiren 2 yasa maddesi diikkatimi çekti;

5941 sayılı Çek Kanunu;

İbraz, ödeme, çekin karşılıksız olduğunun tespiti ve gecikme cezası

MADDE 3
...
(7) Banka;

a) Çekin karşılığının hesapta bulunmasına rağmen hamiline ödenmesinin geciktirilmesi,

b) Kanunen ödemekle yükümlü olduğu miktarın hamile ödenmesinin geciktirilmesi,

hâllerinde, çek hamiline, her geçen gün için binde üç gecikme cezası öder. Bu hâllerde 4/12/1984 tarihli ve 3095 sayılı Kanuni Faiz ve Temerrüt Faizine İlişkin Kanun hükümleri uygulanmaz.

Diğer ceza hükümleri

MADDE 7

...

(5) Karşılığı tahsil edilmek üzere bankaya ibraz edilen çekin karşılığının hesapta mevcut olmasına rağmen, hamile ödemede bulunmayan ya da bankanın kanunen ödemekle yükümlü olduğu miktarı hamile ödemeyen banka görevlisi, şikâyet üzerine bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

3.maddede bahsi geçen gecikme cezası, yasal faizden ayrı olarak istenebilir sanırım.(yasa yeni olduğundan konuya ilişkin yargıtay kararı bulamadım)

Bankada çek ibrazı sırasında ilgili memur, banka genel müdürlüğünün yapılan kesintiyle ilgili kendilerine gönderdiği yazıyı göstermişti.Bu durumda cezai anlamda kim sorumlu olabilir(bunu sorma nedenim ilgili memur benim gibi mesleğinde yeni birisiydi ona karşı şikayette bulunmak istemiyorum)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi