Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşim evi terk etti, nafaka davası açabilir miyim, velayetlerini isteyebilir miyim?

Konuyu Kilitleyin
Old 27-08-2010, 16:48   #1
Konuk

Varsayılan eşim evi terk etti, nafaka davası açabilir miyim, velayetlerini isteyebilir miyim?

12 senelik evliyim 10 yasında kızım, 1 yasındada oglum var eşim bir kadınla beni aldattı sonra beni sevmedini söyleyip bosanma davası açacakmış şu an 2 aydır eve de gelmiyor para da göndermiyor benim ne yapmam lazım, ben şu an ondan boşanmak istemiyorum davamız ne kadar sürer eger boşanırsak da çocukları ben alabilir miyim? Şimdiye kadar ben baktım çalışıp da esimin o konuda bana hiçbir yardımı olmamıstır nafaka davası açabilirmiyim onun boşanma davasını açmasını beklemem mi lazım?
Old 27-08-2010, 20:55   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşinizin boşanma davasını bekleme zorunluluğunuz elbette yoktur. Siz de evi haksız terk eden eşinize karşı kendiniz ve çocuklarınız için nafaka davası açabilirsiniz. Eşinizin eve yapması gereken katkıyı mahkeme belirleyecektir.

Yine fiilen ayrı yaşamakta olduğunuzdan aynı dava içinde VELAYETİN tedbiren size verilmesini talep edebilirsiniz.
Alıntı:
II. Ana ve baba evli ise

Madde 336 - Evlilik devam ettiği sürece ana ve baba velayeti birlikte kullanırlar.

Ortak hayata son verilmiş veya ayrılık hali gerçekleşmişse hakim, velayeti eşlerden birine verebilir.
Velayet, ana ve babadan birinin ölümü halinde sağ kalana, boşanmada ise çocuk kendisine bırakılan tarafa aittir.
Eşinizin açtığı boşanma davasının reddini isteyebilirsiniz. Herkes açtığı davada haklı olduğunu ispatlamalıdır. Eşiniz boşanmaya neden olan olaylarda sizin kusurlu olduğunuzu ispatlayamaz ise, davası reddedilecektir.

Siz de asıl onun kusurlu olduğunu ispatlayabilirsiniz. En yakın akrabalarınızın şahitliğinden ve mektup, telefon dökümleri, savcılık şikayetleri veya doktor raporları gibi her tür delilden yararlanabilirsiniz.

Eşinizin açtığı davanın reddini ve eğer boşanmaya karar verilecekse, nafaka, maddi ve manevi tazminat taleplerinde bulunabilirsiniz.

Eğer siz de boşanmaya karar verirseniz de, ayrıca bir dava açmanız yine bu davada yukarıdaki taleplerinizi tekrarlamanız da mümkündür.(Nafaka+maddi tazminat+manavi tazminat)Sizin için hükmedilebilecek olan tedbir nafakasının boşanma kararının kesinleşmesinden sonra devam edebilmesi için yoksulluğa düşüyor olmanız gerekir. Sürekli bir gelirinizin bulunmaması lazımdır.Ancak asgari ücret alma halinde de yoksulluğun devam ettiğine dair yargıtay kararları da bulunmaktadır. Öte yandan temizliğe gitimek gibi sürekliliği ve garantisi olamayan işler yapıyorsanız bu halde de yoksulluk vardır.Nafaka alınır.
Alıntı:
çocukları ben alabilir miyim?
1 yaşındaki çocuk sizin ilgi ve bakımınıza muhtaç yaştadır. Sizden ayrılması en son düşünülecek şey olacaktır. 10 yaşındaki çocuk ise kendini ifade edebilecek yaştadır. Mahkemece dinlenilebilir. İradesine değer verilmeye çalışılacaktır. Öte yandan kardeşlerin ayrılmaması da öncelikli düşünülür.

Mahkemece yapılacak araştırmada, gerekirse alınacak uzman bilirkişi raporlarında; çocuklarınız bedenen, fikren ve manen kimin yanında sağlıklı, mutlu olacaklarsa velayet ona verilecektir.

Sayın Katılımcı,

Maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değilse, bunu kanıtlayarak ÜCRETSİZ avukatlık hizmeti için bulunduğunuz yer il barosuna başvurabilirsiniz.

Davalarınızı avukat ile takip ediniz. Hak ve zaman kaybına uğramaz, çaresiz kalmazsınız.

Saygılarımızla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi