Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Salt çoğunluk "yarıdan bir fazla" mı, "yarıdan fazla" mıdır?

Yanıt
Old 11-05-2006, 22:45   #1
Av.Dr.Yahya DERYAL

 
Varsayılan Salt çoğunluk "yarıdan bir fazla" mı, "yarıdan fazla" mıdır?

Hukukun pek çok alanında karşımıza çıkan kurulların toplantı ve karar nisaplarının hesabında salt (mutlak) çoğunluğun farklı tanımlarına rastlıyoruz. Bilgisinden ve konulara vukufundan emin olduğumuz pek çok akademisyen ve uygulayıcının salt çoğunluk kavramına farklı tanımlar getirmesi nedeniyle konunun bu platformda tartışılmasını istedim.
Old 12-05-2006, 12:44   #2
davut

 
Varsayılan konyadan bir cevap

Ben konya da hukuk öğrencisiyim bizim hocalarımızın kitaplarında hep yarıdan bir fazlanın salt(mutlak) çoğunluk olşduğunu okudum.Bana göre de bir fazlanın olması gerekir.Zaten bu tespiti yaparken en az olanı ölçü almışlardır.Zaten yarıdan fazla olan her sayı mutlak çoğunluğu ifade etmez mi.
Old 12-05-2006, 14:44   #3
av.tuğbabal

 
Varsayılan

bence iki ibarede sayısal anlamda aynı şeyleri ifade etmekte.hesap kolaylaşsın diye yarıdan bir fazla demişler adınıda salt çoğunluk koymuşlar))))))))
Old 12-05-2006, 16:51   #4
Admin

 
Varsayılan

İsterseniz meslektaş soruları alanındaki yanıtlarımızı biraz daha ciddi ve bilimsel düzeyde verelim. Sayın HukukDoktoru bir hukuk fakültesi öğretim üyesidir ve eminim o da bu alana gönderdiği bir sorunun daha bilimsel düzeyde tartışılmasını hedeflemektedir.
Old 12-05-2006, 22:39   #5
av.cgoksen

 
Varsayılan

Kanımca salt çoğunluk yarıdan bir fazla olarak nitelendirilmemelidir.fakat yarıyı aşan çoğunluk anlamındadır.
Örneğin Anayasa Mahkemesi başkan dahil 11 üyeyle toplanmaktadır ve salt çoğunluk sayısı da 6'dır.
Saygılar..
Old 12-05-2006, 23:24   #6
Av.Dr.Yahya DERYAL

 
Varsayılan

Öncelikle konuyu ortaya koyarken "salt çoğunluk" kavramının tanımının yapılmasını istedim.
Bu konudaki kafa karışıklığını da anlayışla karşılıyorum.
Zira çok saygın eserlerde ve yazılarda, yarıdan bir fazla ile yarıdan fazlanın karıştırılşdığını ve bazen aynı anlamda kullanıldığını görüyorum.
Önce bir tespit yapmak durumundayız.
"Yarıdan fazla" ile "yarıdan bir fazla" aynı şey değildir.
Üye tam sayısı 9 olan bir kurul için "yarıdan fazla" 5 kişidir (9:2=4,5=5).
Fakat yarıdan bir fazla 6 kişidir (9:2=4,5+1=5,5=6).
Kanunlarımızda çoğunlukla aranan nisap "salt çoğunluk"tur ve salt çoğunluğun tanımı ve hesabı "yarıdan fazla" ölçüsüne göre yapılmak zorundadır.
Ben böyle düşünüyorum.
Farklı görüşleri de bilmek isterim.
Old 13-05-2006, 00:38   #7
Gemici

 
Varsayılan

Mutlak(salt) çoğunluğu tanımlamadan önce başka türlü çoğunluk varmı, varsa hangileri veya hangisi sorusunu cevaplandırmak gerekir.

Bildiğim kadarı ile seçim sistemlerinde dört türlü çoğunluk söz konusu olabilir.

* Nisbi çoğunluk: birden fazla adayın veya partinin katıldığı bir seçimde en fazla oy alanın elde ettiği çoğunluk.

* Basit çoğunluk: Yarıdan fazla çoğunluk. Aslında yarıdan bir veya birden daha yüksek bir sayı olması önemli değil burada, önemli olan kullanılan oyların yarısından fazlasını almış olmak.

* Salt çoğunluk: olası oyların yarıdan fazlasını almak. Basit çoğunlukta olduğu gibi buradada yarıdan kaç fazla sorusu önemli değil. Önemli olan olası(mümkün) oyların yarıdan bir veya daha fazlası.

* Nitelikli çoğunluk: belirli durumlarda aranan özel çoğunluk.

Basit çoğunlukla salt çoğunluk arasındaki fark; basit çoğunlukta geçerli oyların yarıdan fazlasının söz konusu oluşu; salt çoğunlukta olası tüm oyların yarıdan fazlasının söz konusu oluşu. Her iki durumda'da aranan yarıdan fazla çoğunluk; yarıdan bir mi yoksa daha fazla bir sayı mı değil.

Örnek: Mecliste 500 Milletvekili var. Olası bir seçimde 251 oy ve/veya fazlası salt çoğunluktur.

500 Milletvekilinden 40 ının oy kullanmadığını, çekimser kaldığını veya kullanılan 40 oyun geçersiz olduğunu düşünelim. 231 ve/veya fazlası basit çoğunluktur.

Saygılarımla
Old 19-05-2006, 13:41   #8
Av.Dr.Yahya DERYAL

 
Varsayılan

Katkıları için değerli meslektaşlarıma çok teşekkür ederim.
Görebildiğim kadarıyla şöyle bir problem var: Kanunlarımızda istisnai olarak bir kaç yerde (TTK.m.330 gibi)salt çoğunluk yerine açıkça "yarıdan bir fazla" arandığı halde, pek çok bilimsel eserde ve yargı içtihadında bu hüküm "yarıdan fazla" (salt çoğunluk) gibi yorumlanmaktadır.
Neden?
Old 14-06-2012, 00:32   #9
BOZDOGAN

 
Varsayılan

Saygıdeğer meslektaşlarım konuya hukuk bilimi yönünden bilimsel yaklaşmak yerine Fen bilimi açısından bilimsel yaklaşmak istiyorum. Tek sayıların ikiye bölünmesinde buçuklu sayılar elde ediyoruz. Örneğin 11/2=5,5 bu durumda yarım insan olmayacağına göre 6 hukuken yarım olarak kabul edilmelidir. Eğer yarıdan 1 fazla deniyorsa 7 olarak çoğunluk kabul edilmelidir. Ancak canlı olmayan konuların çoğunluk hesabında (arsa payı misal) canlılara göre olan hesaplamanın yapılması gerekmez görüş ve kanaatindeyim.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Savcının görevi "suç isnat etmek" mi, yoksa "suç ispat etmek" mi olmalı? sibelniko Hukuk Sohbetleri 21 30-09-2013 08:43
Stj. Av. ne "ofisboy"dur, ne de adliyedeki caycinin "ciragi..." metin karadag Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi 26 28-07-2007 20:47
FSEK anlamında"eser"; "Mezdeke"oryantal grup adı ve oluşturdukları karakter eser mi? Aslı Hukuk Soruları Arşivi 6 27-12-2006 00:32
Gelin, Şu "ilk Adımı" Atalım Artık;"stajyer Avukatların Sosyal Güvenlik Sorunları&quo metin karadag Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi 0 05-03-2003 14:18


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03664088 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.