Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ruhsatlı silah haczi

Yanıt
Old 21-07-2010, 11:06   #1
avturker

 
Varsayılan ruhsatlı silah haczi

Merhabalar herkese kolay gelsin.
Ruhsatlı silahların menkul mal olmaları sebebiyle haczedilmeleri önünde bir engel olmadığını düşünüyorum; biraz araştırdığımda genellikle bu yönde görüşlerle karşılaştım. Ancak bu tür bir haczin yapılma usulü konusunda bir bilgiye ulaşamadım ve konuyla ilgilenen icra müdürü de usulü bilmiyor.
Yazışmaların nereyle ve neşilde yapılması ve bu konuyla ilgili başkaca usuli prosedür konusunda bilgisi olan meslektaşlarım yardımcı olursanız minnettar kalacağım.
Herkese iyi çalışmalar.
Old 21-07-2010, 11:12   #2
Av. Gülgün

 
Varsayılan

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=22331

Benzer bir soru ve yanıtı yukarıdaki adreste tartışılmıştır. Faydalı olabilir.
Old 21-07-2010, 11:42   #3
avturker

 
Varsayılan

Teşekkürler, ben bu konuyu okumuştum ancak sicilin nerede olduğunu bilmiyorum ve bulamadım.
Old 21-07-2010, 15:50   #4
Av. Fatih KARACA

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan avturker
Teşekkürler, ben bu konuyu okumuştum ancak sicilin nerede olduğunu bilmiyorum ve bulamadım.

Sayın Meslektaşım,

Taşıma/bulundurma ruhsatlı tabancalarla, yivsiz av tüfekleri, ruhsat sahibinin ikametgahının bulunduğu ilçe emniyet müdürlüğünde kayıtlıdır. Şayet kişi jandarma bölgesinde ikamet ediyorsa, bu defa da ilçe jandarma komutanlığında kayıtlıdır. Silah sahibinin elinde bulunan ruhsatta, silahın namlusunda bulunan seri numarası ile kolluktaki dosya numarası yazılıdır. Silahı haczederken ruhsattaki bilgilerle silahın üzerindeki bilgileri karşılaştırmanızı, arada farklılık varsa haciz yapmamanızı öneririm. Borçlunun üzerinde silah ruhsatı yoksa, bu halde de 6136 Sayılı Kanun gereği ruhsatsız silah taşımak/bulundurmak suç olduğundan, haciz yapmamanızı ve kolluktan destek istemenizi öneririm.

Esas dikkat etmeniz gereken ve bence en önemli husus ise, haciz mahallinde silahın mutlak suretle boş ve emniyette olduğundan ve ayrıca namlusunun size dönük olmadığından emin olmaktır.

Saygılarımla
Av. Fatih Karaca
Old 22-07-2010, 13:27   #5
Av.Selen

 
Varsayılan

Benim bu konuda şöyle bir görüşüm var; Türkiye'de silah satışı için te yetkili kurum MKE. Kişilerin birbirlerine silah devri satış değil, hibe-bağışlama yolu ile olabiliyor.Bu durumda İcra Müdürlüğünün haczen el koyduğu silahı satışa çıkaramayacağını düşünüyorum.Ama sadece bir görüş tabiki bu
Old 03-08-2010, 16:20   #6
avturker

 
Varsayılan

yanıtlarınız için teşekkür ederim. bir kaç gündür il dışında olduğumdan ancak bakabildim.
Sayın Karaca söylediklerinizde çok haklısınız, sonuçta işimizi yaparken kendimizin ve başkalarının can güvenliğini riske atmamamız gerekir. Borçlunun başkaca haczedebileceğimiz malı olmadığından bende silah haczini düşünüyorum. Bakalım teşekkürler tekrardan.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
ruhsatlı tabanca haczi avslh Meslektaşların Soruları 6 16-08-2015 19:57
Başkasına Ait Ruhsatlı Silahın Suçta Kullanılması emran Meslektaşların Soruları 9 13-01-2010 10:33
Taşıma Ruhsatlı Silahla Adliyeye Girmek Suç Mu av.suleyman Meslektaşların Soruları 8 28-11-2009 19:38
Bulundurma Ruhsatlı Tabancayı Taşıma av.ahmtnc Meslektaşların Soruları 5 19-05-2009 15:03
ruhsatsız silah ama ortada silah yok ersen Meslektaşların Soruları 2 17-11-2007 11:58


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03533697 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.