Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

bankada yanlış hesaba yapılan havalenin geri alınması

Yanıt
Old 01-06-2010, 13:01   #1
avharung

 
Varsayılan bankada yanlış hesaba yapılan havalenin geri alınması

bir yakınım bankanın birinden arkadaşına bir miktar para havale ederken hesap numarasındaki bir rakamı yanlış yazması sonucu havaleyi başka bir şahsa göndermiştir. banka diğer şahsın hesabına yakınımın o an tutturduğu tutanakla bloke koydurmuş havale edilen para koruma altına alınmış ancak 4 aylık bir süre geçmesine rağmen yakınıma bloke koyulan para iade edilmemiş, diğer müşterinin onayı gerekli, ulaşamıyoruz müşteriye gibi gerekçelerle yakınım oyalanmıştır. kendi hatasından kaynaklandığı için bir şey yapamıyor. yapılabilecek bir şey var mı? teşekkürler.
Old 01-06-2010, 13:24   #2
Admin

 
Varsayılan

Bloke konulma işleminden kasıt nedir, paranın kontrolü hesap sahibine geçmiş midir, hesap sahibinin isterse iade imkanı var mıdır tam bilemiyorum. Hesaba geçirmeden açıkta bekletiyor olabilirler ve hesap sahibinin henüz haberi bile olmamış olabilir.

Ben sizin yerinizde olsaydım, bankaya yazılı şekilde başvurur ve paranın kontrolü bankada ise, iadesini talep eder, paranın kontrolü hesap sahibine geçtiyse ona sebepsiz zenginleşme davası açılabilmesi için durumun tarafınıza bildirilmesini ister ve gelecek cevaba göre de bankaya veya hesap sahibine yasal işlem yapardım. Gereğinden fazla beklemişsiniz, miktar yüksekse banka parayı kullanmak için de bekletiyor olabilir, daha fazla beklemeyin bence. Başvurularınızı yazılı hale dökerseniz işlemin hızlanacağını düşünüyorum.
Old 04-06-2010, 13:21   #3
hciyiltepe

 
Varsayılan Sebepsİz ZengİnleŞme

Borçlar Yasası m. 61 de “Haklı bir sebep olmaksızın aharın zararına mal iktisabeden kimse, onu iadeye mecburdur. Hususiyle muteber olmayan veya tahakkuk etmemiş bulunan bir sebebe yahut vücudu nihayet bulmuş olan bir sebebe müsteniden ahzolunan şeyin, iadesi lazımdır.” Hükmüne

m.62 de “Borçlu olmadığı şeyi ihtiyariyle veren kimse hataen kendisini borçlu zan ederek verdiğini ispat etmedikçe onu istirdat edemez. Müruru zamana uğramış olan bir borcu eda yahut ahlaki bir vazifeyi ifa için verilen şey, geri alınamaz.” Hükmüne yer verilmiştir.

Yukarıda yer verilen sebepsiz zenginleşme hükümlerinden yararlanarak hatalı olarak yapılan havale bedelinin tarafınıza iadesi için hesap sahibi aleyhine dava açabilirsiniz.
Old 04-06-2010, 15:15   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

 
Varsayılan

"...paranın hesaba geçmesinden itibaren üçüncü kişinin hakimiyet alanına girdiği, tasarruf hakkı bundan sonra sadece kendisine ait olacağı..." Yönündeki Yargıtay kararına katılıyorum.

Ancak Bülent Bey'in de vurguladığı gibi BK.461/1'de aynen: "Muhil(yollayan), her zaman muhalünlehe karşı havaleden rücu edebilir. Meğer ki havale muhalinlehin menfaati ve bilhassa alacağını tediye için yapılmış olsun!" şeklindedir. Maddenin 2. fıkrasında ise,aynen: "Muhalünaleyh havaleyi kabul ettiğini beyan edinceye kadar muhil ona karşı da havaleden rücu edebilir." şeklinde hüküm mevcuttur.

Bu itibarla havale alıcısının hakimiyet alanına para intikal etmiş olsa bile, havale edenin havaleden dönmesi mümkündür. Havale eden önvcelikle Noterden, havale alıcısına bildirim yapıp, BK.466. madde çerçevesinde hataen ve karşılıksız şekilde yapılan havaleden döndüğünü... ve adı geçen havalenn iadesi yönünde bankaya hitaben iade edilmesi talimatı vermesini, aksi takdirde tüm zararlarını faizi ile birlikte tahsil edeceğini" bildirmelidir.

Bu bildirimin bir örneği de ilgili bankaya Noter kanalıyla iletilmelidir.

Talebin olumsuz karşılanması yahut cevapsız bırakılmas durumunda mahkemeye havale alacaklısı aleyhinde başvurarak, Adı geçen havale alacaklısına borcunun olmadığının tespiti suretiyle karşılıksız havalenin ihtar tarihi iitbariyle işleyecek faizi ile birlikte iadesine karar verilmesini, kararın kesinleşmesine kadar para üzerine ihtiyati tedbir konulmasını talep etmelidir, düşüncesindeyim.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Internetten Yanlış Hesaba Havale Av.Mustafa Çiçek Meslektaşların Soruları 8 20-03-2012 13:19
yanlış hesaba yapılan ödemeden dolayı açılan menfi tespit davası ve tazminat istemi? av_mesutkaya Meslektaşların Soruları 9 04-10-2009 18:32
davanın geri alınması avukathavva Meslektaşların Soruları 6 24-03-2009 12:50
Bankada hesaba konulan bloke FYLOZOF Meslektaşların Soruları 1 26-01-2009 23:52
Kamulaştırma İdaresince Yanlış Kişiye Ödenen Bedelin Geri Alınması akgnc Meslektaşların Soruları 6 22-11-2007 23:43


THS Sunucusu bu sayfayı 0,09692407 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.