Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

LİMİTED ŞİRKET ortağının şirkette çalışması

Yanıt
Old 25-05-2010, 12:00   #1
lawyer24

 
Varsayılan LİMİTED ŞİRKET ortağının şirkette çalışması

Sayın meslektaşlarım herkese merhabalar iyi çalışmalar ve başarılar dileyerek sorumu sormak istiyorum.Sorum şöyle Müvekkil LTD şirket ortağı aynı zamanda şirkette mesaisini ve emeğini harcadığı bir iş yapıyor.Ortakların büyük çoğunluğu da aynı şekilde çalışıyor.Müvekkil ssk lı çalışan gib sigortalı (şirket tarafından yapılmış)Kanunen ssk lı olamaz ancak bu şekilde asgari ücretli işçi gibi görünmektedir.Sorun şu müvekkil belirli bir ücret karşılığı ortağı olduğu şirkette işçi gibi çalışabilirmi?SSK sigortası geçerli değil ancak bu işçi gibi çalıştığının ispat aracı olarak kullanılabilir mi?
Old 25-05-2010, 12:06   #2
Admin

 
Varsayılan

Tam sizin sorunuz değil ancak daha doyurucu bir yanıt gelinceye kadar yardımcı olması ümidiyle:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=24142
Old 25-05-2010, 13:05   #3
ISTANAZ

 
Varsayılan

5510
Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu
İKİNCİ KISIM
Sosyal Sigorta Hükümleri

YEDİNCİ BÖLÜM
Kısa ve Uzun Vadeli Sigorta Kollarına İlişkin Ortak Hükümler

Madde 0053: Sigortalılık hallerinin birleşmesi

(1. Fıkranın: 08.05.2008 tarih ve 26870 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 5754 sayılı Kanunun 33 üncü maddesiyle değişen şekli.) Sigortalının, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bentlerinde yer alan sigortalılık hallerinden birden fazlasına aynı anda tabi olmasını gerektirecek şekilde çalışması halinde; öncelikle aynı maddenin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında, (c) bendi kapsamında çalışması yoksa ilk önce başlayan sigortalılık ilişkisi esas alınarak sigortalı sayılır.

(08.05.2008 tarih ve 26870 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 5754 sayılı Kanunun 33 üncü maddesiyle eklenmiştir.) 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sayılanlar, kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden dolayı, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı bildirilemezler.

(08.05.2008 tarih ve 26870 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 5754 sayılı Kanunun 33 üncü maddesiyle eklenmiştir.) İsteğe bağlı sigortalı olanların 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bentleri kapsamına tabi olacak şekilde çalışmaya başlamaları halinde, bu Kanunun 51 inci maddesinin üçüncü fıkrası saklı kalmak kaydıyla isteğe bağlı sigortalılık hali sona erer.

Sigortalının, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bentlerinde yer alan sigortalılık halleri ile 5 inci maddenin (a) ve (e) bentlerine tabi sigortalılık hallerinin çakışması halinde, 4 üncü madde kapsamında sigortalı sayılır ve birinci fıkra hükmü uygulanır.

Sigortalının, bu madde hükmüne göre sigortalı sayılması gereken sigortalılık halinden başka bir sigortalılık hali için prim ödemiş olması durumunda, ödenen primler birinci fıkraya göre esas alınan sigortalılık hali için ödenmiş ve esas alınan sigortalılık halinde geçmiş kabul edilir.

(08.05.2008 tarih ve 26870 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 5754 sayılı Kanunun 33 üncü maddesiyle değişen şekli.) Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren ilk defa sigortalı sayılanlardan 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bentlerinden birden fazlasına tabi olarak çalışmış olanların yaşlılık aylığı bağlanma taleplerinde, en fazla sigortalılığın geçtiği sigortalılık hali, hizmet sürelerinin eşit olması ile malullük ve ölüm halleri ile yaş haddinden re'sen emekli olma, süresi kanunla belirlenen vazifelere atanma veya seçilme ve bağlı oldukları sigortalılık halinin kanunla değiştirilmesi durumunda ise son sigortalılık hali esas alınır.
Old 25-05-2010, 13:21   #4
ISTANAZ

 
Varsayılan

Kanunda açık hüküm bulunması nedeniyle 1-10-2008 tarihinden sonra, ortak olunan şirkette 4/a kapsamında sigortalı olunamaz; ancak bu sigortalılık kanunun yürürlüğe girdiği 1-10-2008 tarihinden önce başlamışsa, kesintiye uğrayana kadar devam edebilir. SGK bu hususu 5510 sayılı Kanun Gereğince Sigortalı Sayılanlar, Sayılmayanlar, Sigortalılığın Başlangıcı, Kuruma Bildirilmesi ve Sona Ermesi Hakkında Tebliğ’in(3) “Sigortalılık Hallerinin Çakışması” başlıklı V. bölümünün, 9. maddesinde açıklamıştır.
Old 25-05-2010, 17:56   #5
lawyer24

 
Varsayılan

Sayın ISTANAZ cevabınız ve ilginiz için teşekkürler.Ancak anlatmış olduğunuz hususta bir şüphe yok şirket ortağı 4/a kapsamında sigortalı olamaz sorun şu noktada bir LATD şirket ortağının şirkette çalışma yükümlülüğü var mıdır?Eğer varsa bu çalışma ücrete tabi bir çalışma olur mu? Çalışmayan diğer ortaklardan çalışan ortağı ayıran nedir?Kısacası 4/a kapsamında sigortalı olmasa bile şirket bünyesinde bir ücret karşılığı çalışabilir mi?
Old 26-05-2010, 19:00   #6
Av.Hülya Büyükoğlu

 
Varsayılan

Sayın lawyer24,

Elbette çalışabilir. Çalışamaması için nasıl bir gerekçe olabilir ki?

İyi çalışmalar
Old 08-09-2010, 12:29   #7
Hukuka Saygı

 
Varsayılan

Konu ile alakalı söyle bir meselem var.
Ltd. Şti. de çalışan işçi, sonradan ortak olmuş ve 4/a dan prim ödemeye devam etmiştir. Şimdi 15 yıl sigortalılık ve 3600 gün prim ödemekle yaş haddinden emekliliğe hak kazanmış ve bu konuda SGK İl Müdürlüğünden yazı alarak işverene iletmiştir.
İşvereni demiş ki; sen şirket ortağısın kıdem tazminatı alamazsın.
Ben ise kıdem tazminatını ve sair işçi ücret ve tazminatlarını alabileceğini düşünüyorum.
Siz meslektaşlarımdan bu konudaki bilgi ve görüşlerinizi öğrenmek istiyorum. Yani, şirket ortağı aynı zamanda şirket çalışanı ise, emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı alabilir mi?
Old 08-09-2010, 12:45   #8
Av.Hülya Büyükoğlu

 
Varsayılan

Sayın meslektaşım,

Ben aynı durumdaydım ve kıdem tazminatımı dava yoluyla aldım. Benim görüşüme göre kıdem tazminatını engelleyen bir yasa hükmü yok.

İyi bayramlar dilerim.
Old 08-09-2010, 19:05   #9
avbilgen

 
Varsayılan

Sayın Hülya Büyükoğlu
Kararın tam içeriğini sitede paylaşabilir misiniz?
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Lİmİted Şİrket Pay Haczİ soylu Meslektaşların Soruları 5 06-12-2012 14:24
Lİmİted Şİrket Hİsse Devrİ ATARAS Meslektaşların Soruları 1 11-02-2010 18:15
Lİmİted Şİrket Borcu qendal21 Meslektaşların Soruları 3 20-10-2009 22:30
Lİmİted Şİrket OrtaĞinin Borcu Goldan Meslektaşların Soruları 8 24-12-2008 15:02
-lİmİted Şİrket- taze mezun yalçın Ticaret Hukuku Çalışma Grubu 1 25-12-2006 18:12


THS Sunucusu bu sayfayı 0,11185098 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.