Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

araçlarada yetkili servis dışına gidilmesi halinde garanti sözleşmeleri

Yanıt
Old 17-05-2010, 10:40   #1
law10

 
Varsayılan araçlarada yetkili servis dışına gidilmesi halinde garanti sözleşmeleri

yetkili servis dışında bir servise gidilmesi halinde veya yetkili serviste periyodik bakım ve onarımın yaptırılmaması halinde aracın garanti kapsamı dışına çıkmayacağına ilişkin mahkeme kararı arıyorum , acill olarak....
Old 17-05-2010, 11:21   #2
Av.Nevra Öksüz

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan law10
yetkili servis dışında bir servise gidilmesi halinde veya yetkili serviste periyodik bakım ve onarımın yaptırılmaması halinde aracın garanti kapsamı dışına çıkmayacağına ilişkin mahkeme kararı arıyorum , acill olarak....

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, 25.02.2009 T., Esas: 2008/11013, Karar: 2009/2410: " Davacı, davalıdan aldığı klimanın arızalandığını, çağırdığı servisin garanti belgesinde montaj kaydının bulunmadığını, dolayısıyla garanti kapsamında olmadığını belirterek tamirini yapmadığını, bu haliyle klimanın ayıplı olduğunu ileri sürerek, bedelinin iadesine karar verilmesini istemiştir.
Davalı, davacının özel serviste montaj yaptırmak suretiyle klimanın garanti kapsamından çıkmasına kendisinin sebep olduğunu savunarak, davanın reddini dilemiştir.
Mahkemece, 4077 sayılı Yasa gereğince ücretsiz onarım hakkının kullanıldığı kabul edilerek, davanın reddine karar verilmiş; hüküm, davacı tarafından temyiz edilmiştir. 4077 sayılı Yasa'nın 4. maddesi gereğince malın ayıplı olması halinde tüketici, bedel iadesini içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız misliyle değiştirilmesi veya ayıp oranında bedel indirimi ya da ücretsiz onarım isteme haklarına sahiptir. Kural olarak, bu seçimlik haklarından birisini kullanan tüketici, yasal koşullar oluşmadan bu hakkından dönemez. Mahkemenin de kabulü bu doğrultudadır. Ayıplı mal satışında ücretsiz onarım hakkını kullanan tüketici, ancak 4077 sayılı Kanun'un 13/III ve Garanti Belgesi Uygulama Esaslarına Dair Yönetmeliğin 14/a maddesindeki koşulların gerçekleşmesi halinde onarım hakkından vazgeçerek diğer haklarını kullanabilir. Tüketici ücretsiz onarım hakkını kullanmasına rağmen satıcı yasadan doğan onarım yükümlülüğünü yerine getirmediği takdirde, tüketicinin 4077 sayılı Yasa'nın 4. maddesinde öngörülen diğer seçimlik haklarını kullanamayacağını kabul etmek Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun'un lafzına ve ruhuna aykırılık teşkil eder. Somut olayda, davacının ücretsiz onarım hakkını kullanmak istediği, ancak davalının klimanın montajının yetkili servis tarafından yapılmadığı gerekçesiyle bu yükümlülüğünü yerine getirmediği anlaşılmaktadır. Satış sonrası klimanın montajının yapılması davalının yükümlülüğündedir. Davalı, bu yükümlülüğünü yerine getirdiğini veya tüketiciden kaynaklanan nedenlerle yerine getiremediğini kanıtlamalıdır. Toplanan delillerden davalının montaja ilişkin yükümlülüğünü yerine getirmediği anlaşılmaktadır. Kaldı ki klimanın montajının tüketici tarafından yetkili servis dışında bir kişiye yaptırılması halinde dahi, maldaki ayıbın yetkili olmayan servisin hatalı montaj ve işleminden kaynaklanmaması halinde, satıcının tüketiciye karşı yasadan doğan yükümlülükleri devam eder. Bu bağlamda, satıcı ücretsiz onarım yapmakla yükümlüdür. Bu durumda mahkemece, klimadaki ayıbın imalattan mı kaynaklandığı, yoksa tüketicinin kullanım hatası veya yetkili olmayan servisin tekniğine ve yöntemine uygun olmayan montajından mı kaynaklandığı bilirkişi incelemesi ile saptanmalı, ayıbın kullanım hatası veya yetkili olmayan servisin yöntemine ve tekniğine uygun olmayan montajından kaynaklandığı saptandığı takdirde, şimdiki gibi davanın reddine, ayıbın imalat hatasından kaynaklandığı saptandığı takdirde, davacının bedel iadesi ile ilgili istemin kabulüne karar verilmesi gerekirken, eksik inceleme ile yazılı şekilde karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup, bozma nedenidir."

Saygılarımla...
Old 17-05-2010, 12:01   #3
law10

 
Varsayılan

öncelikle çok teşekkürler gönderdiğiniz karara için ama benim tam olarak aradığım husus otomotiv sektöründeki uygumalara ilişkin, zira özellikle uzatılmış garnti sözleşmelerinde aracı başka bir servise götürdüğünüzde veya periyodik bakım onarımı yaptırmadığınızda meydana gelen zararı sağlayıcı ödemiyor ama mahkeme meydana gelen zararla bakıma girtmeme arasında illiyet bağı kuramıyor şeklinde bir karar var mı? ayrıca artık bu sektördede her servis yetkili rekabet kurumu da bu yönde kararları var bunu desteleyecek nitelikte bir haftadır arıyorum ama bulamadım...
Old 20-12-2012, 14:46   #4
Av.Armağan ÖZMEN

 
Varsayılan

Konuyu canlandıralım. Böyle bir karar okuduğumu hatırlıyorum ama bulamıyorum. Yardımcı olabilecek meslektaşımız var mı acaba?
Old 17-12-2015, 13:02   #5
AVOY

 
Varsayılan

Benzer bir kararı ben de arıyorum, yardımcı olabilecek meslektaşımız varsa sevinirim.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
ayıplı araç-servis formu RAZUHUMİN Meslektaşların Soruları 3 08-02-2010 22:12
Müdürün Sorumluluğuna Gidilmesi avfatih Meslektaşların Soruları 1 29-06-2009 19:10
cari hesap sözleşmeleri ve taksitle satım sözleşmeleri aysun nalbant Meslektaşların Soruları 0 22-04-2009 15:32
Gebelik-Işyerinde Servis Imkanı Konuk zümrüt Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 2 02-07-2008 10:22
birden çok davalı bulunması halinde yetkili mahkeme seyyah7272 Meslektaşların Soruları 7 15-05-2007 20:17


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04151511 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.